Potenciál hrozby zavedenia ciel zo strany Trumpovej administratívy má priamy vplyv na náš priemysel, konštatuje makroekonomický analytik zo Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
„Z domácich faktorov by dodatočné clá na tovar z Európy predstavovali výzvu napríklad pre našu najväčšiu automobilku, ktorá vyváža do Severnej Ameriky približne jednu štvrtinu svojej produkcie,“ približuje odborník.
Dosahy ciel by sa tu podľa neho mohli pohybovať na úrovni desiatok až stoviek miliónov eur, a to v závislosti od konečnej cenovej elasticity, miery zavedených ciel a príležitostí, ktoré by sa podarilo využiť na úkor konkurencie, ktorá bude mať clá potenciálne ešte vyššie.
Celkový dosah na Slovensko by sa podľa neho ukázal najmä v sekundárnej rovine, keďže tri štvrtiny domáceho exportu smerujú na trhy Európskej únie a bude záležať na tom, ako sa jednotlivé krajiny s budúcimi clami vyrovnajú.
Kočiš vyčísľuje, že zamestnanosť by sa mohla znížiť o jedno percento, produktivita by mohla zaznamenať pokles na úrovni dvoch percent a náš hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa by mohol byť potenciálne nižší o 642 eur.
So zvolením Donalda Trumpa sa podľa neho spája aj vyššia miera neistoty týkajúca sa jeho budúcich krokov, čo pre našu ekonomiku môže predstavovať dodatočné náklady plynúce z rizikovejšieho globálneho prostredia.
Od jeho administratívy by mohol taktiež vzniknúť dodatočný tlak na zvýšenie obranných rozpočtov v rámci celej Únie, čo by malo vplyv aj Slovensko. „Nebude to však iba Donald Trump, kto vyzve európskych producentov. Vplyvy pokračujúceho prechodu smerom k elektromobilite a prenikanie čínskej konkurencie na európsky trh vytvorí na automobilový sektor samostatný tlak,“ myslí si analytik.
Dodáva, že podľa jedného zo scenárov správy Medzinárodného menového fondu by šok, plynúci z čínskej konkurencie v oblasti elektrických áut, mohol pre Slovensko znamenať v dlhodobom horizonte pokles HDP o jedno percento a výrazné posuny zamestnancov pracujúcich v celom automobilovom priemysle.
Tie by boli na úrovni 2,6 percento celkovej pracovnej sily, čo predstavuje približne 65-tisíc zamestnancov.
(tasr)