Lanovka na „Martinky“ je ako Columbova žena, všetci o nej hovoria, ale nikto ju nevidí

MARTIN – Plánovanej výstavbe kabínkovej lanovky na Martinské hole svitá konečne po tých dlhých rokoch čakania na zázrak na lepšie časy. Mala by byť financovaná z fondov.

1-4

O projekte výstavby lanovky sa začalo hovorilo už pred tridsiatimi rokmi, ale projekt sa pre žabomyšie vojny nikdy nezrealizoval.

Naposledy to bola horúca téma v júni 2019. Vtedy však primátor radšej pragmaticky stiahol tento bod (investičný zámer postaviť osemmiestnu kabínkovú lanovku zo Strání na Martinské hole) z rokovania MsZ, keďže by to vzhľadom na nepripravenosť a financovanie z rozpočtu mesta, resp. z úveru poslanci určite nepodporili.

https://zilina.standard.sk/3378/v-bohatej-zbierke-exponatov-dres-svetovych-sampionov-a-majstrovska-hokejka

V aktuálnom volebnom období je šanca, že by sa to mohlo podariť.

„Výstavba lanovky na Martinské hole patrí medzi priority súčasného vedenia mesta,“ povedala pre Žilinský Štandard hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová.

Na stránke mesta je uvedená informácia, že pre Územie udržateľného mestského rozvoja Martin (UMR Martin) je schválená čiastka vo výške 29 656 752 eur, ktorá je určená na konkrétne investície – lanovku na Martinské hole, rozvoj ekologickej MHD či rekonštrukcie ciest a cyklotrasy v programovom období 2021-2027.

„Výstavba kabínkovej lanovky na Martinské hole patrila vždy medzi moje priority v rozvoji cestovného ruchu v regióne Turiec. Problém však bolo nájsť zodpovedný a udržateľný spôsob financovania tejto približne 15 miliónovej investície. Momentálne sa na príprave realizácie lanovky na Martinské hole neustále pracuje a v rámci programového vyhlásenia to patrí medzi priority nášho mesta. Tento strategický projekt cestovného ruchu je plánované financovať z prostriedkov Plánu obnovy. Pevne verím, že politické preťahovanie pôjde bokom a spoločne sa nám podarí zrealizovať projekt, ktorý bude pre Martinčanov prínosný, tak z pohľadu športu a trávenia voľného času ako aj z pohľadu rozvoja regiónu a nárastu počtu pracovných miest,“ vyjadril sa pre Žilinský Štandard martinský mestský poslanec, predseda komisie regionálneho rozvoja a cestovného ruchu, člen mestskej rady Jozef Krištoffy.

https://zilina.standard.sk/3362/slota-ide-pred-sud-bude-za-uplatok-sediet

Aj podľa ďalšieho martinského komunálneho politika a člena MsZ Mareka Belák (člen ekonomickej komisie) by lanovka na „Martinky“ pomohla mestu i celému regiónu.

„Nedávno som sa na to informoval, takže viem, že je to živá téma. Tento projekt môže náš región pozdvihnúť. Mali by sme to presadzovať. Samotná myšlienka je veľmi dôležitá. V minulom volebnom období sa to nedotiahlo, či už z finančných, alebo iných dôvodov. Teraz je tu možnosť, že by táto investičná akcia bola z veľkej časť financovaná z UMR. Dúfam, že predčasné parlamentné voľby, ani nič iné to už nenaruší, a bude sa pokračovať v predošlých a rozbehnutých projektoch,“ uviedol pre Žilinský Štandard Marek Belák.

Pamätníci vedia, že Martinské hole boli jedným z najlepším horských stredísk v 60. a 70. rokoch minulého storočia v rámci celého Československa. Ale to je už len história. Kým ostatné strediská napredujú, Martinské hole chátrajú. Cesta na „Martinky“ je v súčasnosti v dezolátnom stave a počas sezóny je kapacitne dosť vyťažená. No a iný dopravný systém (stará jednosedačková lanovka fungovala v rokoch 1974 až 2005) neexistuje.

Aj preto je potrebná nová kabínková lanovka. Jej horná stanica má byť postavená vyššie ako pri starej lanovke, aby mohli lyžiari po príchode na Martinské hole komfortne prestúpiť na vlek.


Štandard upozornil pred časom na nie celkom kóšer počínanie úradujúceho košického primátora Polačeka. Týkalo sa osadenia jeho vlastných úľov na streche magistrátu a personalizované označenie medu.
Prejsť na článok
Okrem nezávideniahodného stavu verejných financií, ku ktorému sa Slovensko dopracovalo za posledné roky, sa vynárajú aj ďalšie nedostatky spojené primárne s predchádzajúcim vedením krajiny. Konštatuje to súčasná šéfka rezortu hospodárstva Denisa Saková na margo výsledkov…
Prejsť na článok