Obce nemajú dostatok financií na nákup defibrilátorov. Nepomôže im ani štát

TRENČÍN – Samosprávy s viac ako 500 obyvateľmi musia do konca budúceho roka zabezbečiť na verejne prístupnom mieste automatický externý defibrilátor (AED). Na splnenie tejto povinnosti však nemajú dostatok finančných prostriedkov.

Automatický externý defibrilátor (AED) v Žiline Ilustračná fotografia. Zdroj: Erika Ďurčová/TASR

Parlamentom schválený návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia v Slovenskej republike predložil predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Marek Krajčí (OĽANO). Podľa bývalého ministra totiž našej krajine chýba dostatočné množstvo verejných defibrilátorov. Hoci je evidovaných 2 574 týchto zariadení, len 385 z nich je verejne prístupných, a to i napriek tomu, že rýchla defibrilácia je jedným z kľúčových faktorov pri záchrane životov.

„Je to zariadenie, ktoré dokáže použiť každý jeden laik, ktorý zavolá RZP 112 alebo 155. Od operátora dostane návod, kde sa defibrilátor v obci nachádza a dokáže ho rýchlo použiť,“ vysvetlil Krajčí.

Nákup defibrilátorov vo výške približne dvetisíc eur však pre samosprávy predstavuje významnú záťaž. Jozef Božik, predseda Združenia miest a obcí, upozorňuje na to, že samosprávy v súčasnosti čelia významnému nedostatku finančných prostriedkov vo výške viac ako 400 miliónov eur, pričom kompenzačná pomoc takmer vôbec neprišla. Financovanie nákupu defibrilátorov teda bude pre niektoré obce skutočnou výzvou. 

Spoliehať sa pritom nemôžu ani na štát. Poverený minister zdravotníctva Michal Palkovič totiž informoval, že ministerstvo v tomto prípade nedisponuje potrebnými finančnými prostriedkami. Diskusia o tom, ako zabezpečiť nákup defibrilátorov, bude teda nevyhnutnou súčasťou ďalších rozhovorov a jednaní medzi samosprávami a inými relevantnými inštitúciami.

Obec Zamarovce zakúpila AED v tomto roku bez kontextu novely zákona. „O tom, že tomu naozaj tak je, svedčí fakt, že sme zakúpili defibrilátor interný, nie externý, a to z toho dôvodu, že v minulosti obciam, ktoré zakúpili externý AED, bol tento odcudzený. Nie je však problém ho preniesť z interiéru a mať ho k dispozícii nachystaný pri rôznych hromadných podujatiach organizovaných obcou aj v exteriéri,” uviedol pre redakciu starosta obce Peter Minárik. 

„Na druhej strane, ak to bude vyžadovať zákon, stačí zakúpiť iba skrinku, ktorá sa namontuje na vybrané miesto. Obávam sa však, že ako spoločnosť sme ešte nedozreli k tomu, aby sme ho mali voľne dostupný na verejnom priestranstve,” doplnil.

Odborníci ale zdôrazňujú, že ak by sa niekto pokúšal obohatiť prostredníctvom ukradnutého zariadenia, dosiahne svojím činom presný opak. Defibrilátor bez potrebných dokumentov totiž nie je možné legálne predať ani efektívne použiť. V konečnom dôsledku škoda spôsobená takouto krádežou najviac postihne verejnosť a občanov, ktorí v danej lokalite žijú.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok