Za vraždu vlastnej manželky vyfasoval 20 rokov

ŽILINA – Na 20-ročný trest odňatia slobody dnes Okresný súd v Žiline odsúdil 54-ročného Miroslava P. zo Zákamenného (okres Námestovo) za minuloročný obzvlášť závažný zločin vraždy.

vrazda-zakamenne Miroslavovi hrozilo za vraždu vlastnej manželky doživotie, nakoniec dostal 20-ročný trest. Foto: RV

Miroslav viacerými údermi kladivom pripravil o život svoju manželku Štefániu a zo siedmich detí tak urobil polosiroty. Urobil tak napriek tomu, že deň predtým si pod policajtov prevzal rozhodnutie o 14-dňovom vykázaní zo spoločného obydlia a zákaze približovania sa k vlastnej manželke.

Tragédia sa stala vlani 18. novembra, kedy v skorých ranných hodinách Miroslav svoju manželku odtiahol do garáže, kde ju kovovým kladivom udieral do hlavy. Štefánia už po prvej rane upadla do bezvedomia, nakoniec zomrela na devastačné zranenia po minimálne desiatich úderoch. Jej manžel svoje vyčíňanie očividne nezvládol a nožom sa viackrát pichol do hrudníka a brucha.

Na rozdiel od svojej manželky však prežil a po niekoľkých mesiacoch liečenia v trenčianskej väzenskej nemocnici sa ocitol vo väznici v Žiline, kde čakal na súdne pojednávanie. Prvé z nich sa konalo ešte v závere júna, kde sa Miroslav k činu priznal a svoje deti požiadal o odpustenie.

Na dnešnom pojednávaní sa popri čítaní listinných dôkazov dostal k slovu aj znalec z odboru psychiatrie Peter Gábriš, ktorý potvrdil, že obžalovaný Miroslav trpel zmiešanou poruchou osobnosti. „Porucha osobnosti je nešťastím nielen pre človeka, ale aj pre jeho okolie,“ poznamenal psychiater, ktorý k vypracovanie znaleckého posudku prizval aj klinického psychológia.

Ten u Miroslava skonštatoval vysokú mieru nekontrolovateľnej výbušnosti. „Trestný čin však nespáchal v dôsledku nejakej duševnej choroby, ale pri vystupňovanom afekte, kedy nebol schopný ovládať svoje konanie, pretože je emočne nestabilný a impulzívny,“ doplnil Gábriš.

Zároveň ovládacie schopnosti obžalovaného pri spáchaní skutku zhodnotil síce ako znížené, ale nie ako vymiznuté. Miroslav už v minulosti stál pred súdom, v oboch prípadoch dostal od námestovského okresného súdu štvormesačné podmienečné tresty.

Najprv v roku 2011 za to, že hodil betónové dlaždice po svojej susedke a v roku 2017 za opakované nebezpečné vyhrážanie voči vlastnej manželke. S nožom v ruke sa jej v kotolni rodinného domu vyhrážal zabitím. O približne päť rokov neskôr síce nedržal v ruke nôž, ale kladivo, no jeho konanie malo fatálne následky.

Aj vzhľadom na Miroslavovu kriminálnu minulosť prokurátor napriek priznaniu pre neho žiadal 21-ročný trest odňatia slobody, pričom trestná sadzba v takýchto prípadoch je od 20 do 25 rokov, prípadne doživotie. Naopak obhajca upriamil pozornosť na skutočnosť, že jeho klient o svojej chorobe vedel a snažil sa s ňou bojovať. „Pri ukladaní trestu je potrebné prihliadať na správanie sa obžalovaného ku svojej chorobe. Užíval lieky, navštevoval lekárov, ale napriek tomu ho choroba ovládla a zapríčinila rodinnú tragédiu,“ uviedol vo svojej záverečnej reči obhajca.

Miroslav si počas necelých dvoch hodín pojednávania v prítomnosti svojich detí viackrát skryl hlavu do dlaní. Rozplakal sa aj po využití svojho záverečného slova: „Chcem svojim deťom povedať, že je mi to strašne ľúto. Nedokážem to ani slovami vyjadriť. Odpusťte mi to!“

Po hodinovej prestávke sudkyňa Okresného súdu v Žiline vyriekla rozsudok, ktorým Miroslava P. odsúdila na trest odňatia slobody v dĺžke 20 rokov, ktorý si odpyká v ústave na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia. Súčasne mu nariadila psychiatrické liečenie ústavnou formou a trojročný ochranný dohľad.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok