Vzácne ginko v Trenčíne vyrúbali zbytočne. Prečo ho neochránili skôr?

TRENČÍN – Bol to storočný strom s významnou históriou, ktorý nečakane padol za obeť plánom na výstavbu prepychového hotela. Písal sa rok 2008, keď sa vzácna drevina stala terčom sporu medzi ochranármi prírody a stavebnou firmou. Pozemok však aj po 15 rokoch leží úhorom a ginko, zdá sa, postihol príliš nespravodlivý osud.

TASR Radovan Stoklasa Výrub vzácneho ginka v roku 2008. Foto:TASR/Radovan Stoklasa

Povolenie na jeho výrub udelilo v roku 2008 mesto Trenčín, v zastúpení vtedajším primátorom Branislavom Cellerom. Združenie Pre prírodu plánovalo protestnou reťazou brániť jeho zničeniu, no strom s obvodom kmeňa 279 cm zlikvidovali skôr, ako sa táto akcia vôbec mohla uskutočniť.

Luxusné plány

Poďme ale poporiadku. Ochrancovia prírody najskôr usilovali o zmenu jeho štatútu na chránený strom, podobne ako u susedných drevín, ktoré boli zasadené pod hradnou skalou koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Išlo konkrétne o lipu, javor, smrek a bazu. Žiadosť o povolenie na výrub stromov nachádzajúcich sa na Sadovej ulici v Trenčíne podala Spoločnosť Arman Intech Reality, ktorá plánovala na pozemku stavať. V rámci ústneho pojednávania, ktoré sa konalo 17. januára 2007, však úrady zamietli žiadosť o výrub ginka.

Skúsená odborníčka pre našu redakciu ďalej vysvetlila, ako to bolo s ochranou starých jedincov ginka v Trenčíne v 80. rokoch 20. storočia, a prečo sa stalo, že toto konkrétne ginko nebolo chránené. „Pôvodne boli na teraz prázdnych pozemkoch vedľa parku staré vily so záhradami, kde boli staré stromy a ginko bolo jedným z nich. Rástol tam aj veľký ľaliovník tulipánokvetý, podobný ako v parku. V 80. rokoch došlo k asanácii časti viliek, ostala iba vila s vežičkou. Záhrady boli zničené, nejaké kríky sa podarilo presadiť, z veľkých stromov ponechali práve ginko a ľaliovník,” vysvetlila Ďurčeková.

Na ploche mala podľa nej vyrásť veľká socialistická stavba, Dom Národného frontu. Zároveň sa rozširovala cesta M. R. Štefánika, no riešila sa aj kanalizácia práve v mieste pri spomínaných dvoch stromoch. Pracovisko ochrany prírody v Trenčíne vtedy požiadalo o ich zachovanie a ochranu kmeňov pri stavebných prácach, čo sa aj stalo, no výkopmi boli poškodené ich korene.

„Zároveň sa vtedy pripravoval projekt ochrany chránených stromov pre tri ginká, ktoré rastú oproti pred budovou bývalého Slovliku. Chceli sme doň zahrnúť aj ginko na opačnej strane cesty, ale pre poškodenie pri stavebných prácach sme sa obávali, že strom vyhynie. Preto sa do projektu nezahrnul. A tak boli v roku 1990 vyhlásené za chránené iba tri ginká pred Slovlikom,” priblížila situáciu Ďurčeková.

V dôsledku nedotiahnutej legislatívnej ochrany z minulosti musela vzácna drevina ustúpiť veľkým stavebným ambíciám, z ktorých dnes zostali iba prázdne a zabudnuté reči. Je to už 15 rokov, no nezmyselne vyrúbané ginko v Trenčanoch stále rezonuje. „Mali by sme si ho pripomenúť pri každom rozhodovaní o výrube stromu, pri plánovaní každej stavby, investície, ktorá ovplyvní aj stromy vo svojej blízkosti. Vyrúbe sa ľahko, ale vypestuje ťažšie, malé stromčeky alebo kríky nenahradia veľký strom ihneď,” uzavrela odborníčka.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok