Najväčším súkromným dodávateľom zbraní pre Ukrajinu je muž, ktorého Zelenskyj nazval zločincom

Korupcia je síce obrovský problém, no vojna ešte omnoho horší. Zrejme v duchu tohto porovnania sa na Ukrajine v posledných mesiacoch zrodil kuriózny príbeh, o ktorom v sobotu informoval americký denník New York Times.

Ukrainian arms broker Serhiy Pashinsky in his office in Kyiv, Ukraine on Aug. 9, 2023. Ukrajinský zbrojný maklér Serhij Pašinskij vo svojej kancelárii v Kyjeve na Ukrajine 9. augusta 2023. Foto: Profimedia.sk

Jeho hlavnou pointou je, že najväčším súkromným dodávateľom zbraní pre ukrajinskú armádu sa stal podnikateľ, ktorého Kyjev sám vyšetruje. Reč je o bývalom politikovi Serhijovi Pašinskom.

Služby Pašinského, ktorý v minulosti riadil nákupy pre ukrajinské ozbrojené sily a čelil podozreniam z korupcie, sa stali opäť prudko cennými po invázii Ruska na Ukrajinu vo februári 2022.

Vláda mu podľa New York Times toho času zavolala v snahe získať zbrane a muníciu sovietskeho typu. Požadovala od neho pomoc s nákupom takejto techniky od krajín východného bloku, ktoré ju mali v skladoch, no zdráhali sa ju oficiálne predať Ukrajine. Denník sa pri rozmotávaní schémy odvolal na rozhovory s vládnymi predstaviteľmi a na audity ministerstva obrany.

Pašinskij svoju úlohu vďaka kontaktom zo starých čias splnil a požadovaný tovar sa mu napokon podarilo zohnať.

Podľa amerického média sa spoločnosť Ukrainian Armored Technology, ktorú Pašinskij de facto riadi, postupom času stala v tejto sfére lídrom. Jej príjmy v roku 2022 vzrástli z predvojnových približne 2,8 milióna dolárov (zhruba 2,55 milióna eur) na 350 miliónov dolárov (asi 320 miliónov eur).

Jedným z konkrétnych príkladov je nákup zbraní z Bulharska, ktoré otvorený predaj zbraní do vojnovej zóny odmietalo pre obavy zo zhoršenia vzťahov s Ruskom. Pašinskému sa v tomto prípade podarilo vyjednať dohodu, pri ktorej bol vojenský materiál predaný sprostredkovateľovi v Poľsku, ktorý ho až následne dodal Ukrajine.

Podľa Zelenského ide o zločinca

„Choďte na ulicu a pýtajte sa ľudí, či je Pašinskij zločinec. Garantujem vám, že sto zo sto vám povie, že áno,“ povedal o ňom ešte v roku 2019 priamo v štátnej televízii ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Po víťazstve vo voľbách sa podľa denníka Zelenskému najprv podarilo Pašinského v rámci boja proti korupcii odstaviť od moci. Pašinskij bol v „politickom exile“ v domácom väzení, ktoré dostal pre postrelenie muža pri šarvátke na ceste.

Pašinskij má okrem pochybnej minulosti a neuzavretého súdneho sporu vo veci minuloročného postrelenia na krku aj nové a stále prebiehajúce vyšetrovanie z korupcie súvisiace priamo s firmou Ukrainian Armored Technology.

Biznismen sa bráni a svoje dlhoročné škandály pripísal ruským dezinformačným kampaniam. „Nikdy som nebol a nikdy nebudem stelesnením alebo symbolom skorumpovaného systému,“ povedal.

Pašinskij síce priznal, že je voči nemu vedené vyšetrovanie, ale dodal, že je motivované mylnou predstavou vládnych predstaviteľov, že predajcovia zbraní dosahujú nespravodlivo vysoké zisky. Sám seba označil za „zodpovedného občana svojej krajiny, ktorý ju nikdy nezradil a nikdy nezradí“.

V EÚ a USA sa o tom údajne boja hovoriť

New York Times uvádza, že predmetné nákupy sa mohli uskutočniť bez porušenia akýchkoľvek zákonov, no napriek tomu to vraj ukazuje, že ukrajinská vláda opustila svoj predchádzajúci protikorupčný postoj v snahe vyzbrojiť svoju armádu.

„Administratíva prezidenta Zelenského uzavrela tieto dohody, pričom nikdy neprestala sľubovať boj proti korupcii,“ napísali prestížne noviny a dodali, že to vytvorilo „trápny“ rozpor: Kyjev žiadal o pomoc niekoho, koho predtým označil za zločinca.

Podľa jedného zo zainteresovaných úradníkov sa európski a americkí predstavitelia zdráhajú diskutovať o Pašinskom a jeho úlohe v reťazci zo strachu, že budú podporovať ruský naratív o ukrajinskej skorumpovanej vláde, ktorá musí padnúť.

V súkromí však hovoria, že opätovný príchod takých osôb ako je Pašinskij, je jedným z dôvodov, prečo americká a britská vláda radšej nakupujú pre Ukrajinu muníciu, namiesto toho, aby jej jednoducho odovzdávali peniaze.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok