Domácnosti na Slovensku si doteraz užívali. Energetická kríza v Európe sa ich takmer nedotkla. Podniky na tom napriek nedokonalostiam podporného mechanizmu taktiež neboli zle. Plošné opatrenia vlády však nemôžu trvať večne. A minulomesačný odhad tunajšieho regulátora ukázal, že od roku 2024 by bol v prípade absencie zásahu vlády nárast sumy na účtoch výrazný. Krajina tak môže začať veľmi rýchlo pociťovať dôsledky ešte stále prebiehajúcej energetickej krízy.
Ceny plynu a elektriny sú aj po extrémnom zlacnení od minuloročnej špičky v porovnaní s predchádzajúcou dekádou stále vyššie, a najmä nestabilné. Na tento problém starého kontinentu upozorňovali ešte pred mnohými mesiacmi viacerí ekonómovia a odborníci. Cena plynu je aj po rekordnom zlacnení stále vyššia, než v rokoch 2010 až 2021. A od nej sa na spoločnom trhu odvodzuje aj cenotvorba elektrickej energie.
V súčasnosti sa cena plynu na holandskej burze TTF pohybuje na 35 eurách za megawatthodinu. V uplynulých dvoch mesiacoch skákala od júnového zhruba 25-eurového minima až po 43-eurové augustové maximum. Na porovnanie, ceny pred dekádou boli radovo nižšie, keď sa obchod točil okolo 20 až 25 eurovej hranice a boli aj dlhé omnoho lacnejšie obdobia.