Zdražovanie ropy: Zlé správy pre spotrebiteľov na Západe, pozitívne pre pokladnicu Kremľa

Svetové ceny ropy sú za ostatné dva roky ako na hojdačke. Dnes opäť atakujú magickú stovku za barel a istým spôsobom ovplyvňujú dianie na celom svete. V USA i EÚ vyvolávajú obavy, že sprísňovanie menovej politiky by mohlo pokračovať a udusiť aj malý predpovedaný ekonomický rast. Kremľu zase hrajú do kariet, keďže sa ukazuje, že Rusi sa pri preprave ropy dokážu zaobísť aj bez západného lodného poistenia.

Oil Prices Explainer Ropný tanker v ruskom Novorossijsku 11. októbra 2022. Foto: TASR/AP

Boli to opatrenia, ktoré v médiách nevyvolali až také veľké haló, no v priebehu niekoľkých mesiacov sa postupne ukázal ich veľký vplyv. Lanské jesenné a tohtoročné jarné rozhodnutia spolku ropných vývozcov OPEC+ i februárový Putinov verdikt o znižovaní produkcie čierneho zlata postupne vytlačili ceny ropy nahor.

Od zimy až do začiatku leta oscilovala cena jedného barelu ropy typu Brent niekde medzi 75 až 85 dolárov. Počas septembrových dní však už bola aj o desať dolárov drahšia, opäť atakuje psychologickú stodolárovú hranicu, a nezdá sa, že by mal vývoj nabrať opačný smer.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.