Rybníček sa ostro ohradil voči kritike župana Bašku. Trenčín ako európske hlavné mesto kultúry začína pôsobiť trochu rozpačito

Mesto Trenčín má pred sebou veľkú príležitosť. V roku 2026 sa totiž stane nositeľom prestížneho titulu Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK), ktorý je príležitosťou na propagáciu a oslavu kultúrnej rozmanitosti v danom meste, ale aj krajine. Tento ambiciózny projekt však so sebou priniesol viac otázok s nejasnými odpoveďami, ako by si mnohí predstavovali.

4-71eef9a488a1589199cefb565800b5a398d65509 Medzi Richardom Rybníčkom a Jaroslavom Baškom je dusno. Foto: Radovan Stoklasa/TASR

Získať titul EHMK je pre mesto, nepochybne, významným úspechom a zároveň aj veľkou zodpovednosťou, ktorá si vyžaduje dôslednú prípravu a riadenie projektu. Ten totiž môže poľahky zabezpečiť úspech a dlhodobý pozitívny vplyv na kultúrnu a ekonomickú scénu. EHMK umožňuje mestu a krajine propagovať svoju kultúru a umenie v celej Európe a pokojne tvrďme, že aj vo svete. A, v neposlednom rade, prispieť tiež môže k zvýšeniu vedomostného kapitálu obyvateľstva a posilniť vzťah ku kultúrnemu dedičstvu a hodnotám. Ideálny stav a pozitívny vplyv na obraz krajiny zaručený, všakže? Ak by ho nenarušili isté kontroverzie, ktorým aktuálne čelí Kreatívny inštitút Trenčín, n.o. (KIT).

Projekt EHMK 2026 je totiž od roku 2022 v správe tejto novozaloženej neziskovej organizácie, ktorá bola založená mestom Trenčín a Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK). Oba úrady ju zároveň aj finančne podporujú dotáciami a príspevkami v nemalých čiastkach. A hoci má tento ambiciózny projekt veľký potenciál, objavili sa určité zaváhania, ktoré vrhajú podozrivý tieň na vedenie inštitútu. Kontrola hospodárenia v KIT, n. o., totiž odhalila niekoľko pochybení vrátane neoprávneného vyplácania faktúr vo výške viac ako 30-tisíc eur. „Dostali sme ocenenie Transparentná župa, ale to nejde veľmi dokopy s týmto fungovaním organizácie,” myslí si hlavný kontrolór trenčianskej župy Pavol Zigo.

Rovnaké zistenia potvrdila aj hlavná kontrolórka mesta Trenčín Libuša Zigová, ktorá, okrem iného, vidí problém aj v nedostatočnej komunikácii zo strany KIT, n. o. S bývalou riaditeľkou inštitútu Luciou Dubačovou telefonicky komunikovala iba jedenkrát, kontrola bola totiž pre štatutárku inštitútu obťažujúca. Problematickú komunikáciu s organizáciou pripustil aj primátor Trenčína Richard Rybníček, ktorý chce vzniknutú situáciu urýchlene riešiť.

Nesporným faktom však zostáva, aby boli prostriedky identifikované ako porušenie finančnej disciplíny vrátené späť do mestského a župného rozpočtu. Rovnako tak je kľúčové prijať opatrenia na nápravu týchto problémov a zabezpečiť, aby boli všetky procesy v inštitúte nastavené transparentne. Iba takýmto spôsobom totiž môže projekt pokračovať úspešne, bez ďalšieho ohrozenia. Kultúrne inštitúcie by predsa mali mať spoľahlivé finančné štruktúry a zodpovedný prístup k verejným financiám.

Otázkou ale je, z akých zdrojov bude inštitút schopný financie vrátiť, keďže v súčasnosti nemá vytvorené vlastné príjmy. „Niekto z nich musí použiť svoje vlastné peniaze v hotovosti. Je predsa hlúposť, aby to vrátili z našich peňazí, ktoré im dávame. Nedávame im peniaze na to, aby nám vrátili to, čo minuli,” uviedol mestský a zároveň aj župný poslanec Miloš Mičega.

Reakcie na kontrolné zistenia boli zo strany mesta aj župy zmiešané. No pokým predseda TSK Jaroslav Baška chce bezodkladne riešiť finančnú aj personálnu otázku problému, Richarda Rybníčka požiadavky župy pobúrili. Baška totiž financovanie inštitútu okamžite stopol. „TSK bude trvať na vrátení nevydokladovaných faktúr do rozpočtu župy. Dovtedy, kým nebudú vrátené tieto finančné prostriedky, pozastavíme platby a financovanie KIT, n. o., a bude zadržaná aj posledná tranža, ktorá mala ísť inštitútu tento rok, a to vo výške viac ako 130-tisíc eur,” ozrejmil Baška.

Jedným z kľúčových problémov, ktorými sa KIT, n. o., musí zaoberať, je nedostatok personálnych kapacít. Podľa Bašku je dôležité, aby inštitút riadili správni ľudia, ktorí budú zastupovať rôzne druhy umenia. To sa však nepozdáva Rybníčkovi, ktorý sa proti županovým požiadavkám ostro ohradil. „S pánom Baškom budem iniciovať stretnutie a zopár vecí si s ním budem musieť vydiskutovať. Ja by som bol naozaj veľmi nerád, aby sme tu mali teraz všetci pocit, že poslanci kraja alebo poslanci mesta, primátor či predseda kraja si začne nejakými podmienkami určovať, kto koho zamestná, koľko bude zarábať, či sa má riadiť organizácia tak alebo onak,” vysvetlil Rybníček.

Primátor sa tiež nechystá prerozdeľovať európske peniaze medzi iné krajské samosprávy. Vyjadril presvedčenie, že Trenčín si prestížny titul zaslúžene vybojoval, a preto očakával, že TSK nebude mať problém podporiť „hlavné mesto” regiónu vo vývoji. „Všetci budú mať z toho osoh, ale to neznamená, že peniaze pôjdu automaticky do každého mesta, lebo nemôžu ísť,” doplnil primátor.

A pokým mnohí ešte stále rozmýšľajú v intenciách kultúrnej prestíže, ktorou zisk titulu pre Trenčín, ale aj krajinu určite je, stávame sa pomaly ale isto centrom pozornosti aj z opačnej strany. Ostré súdy však zatiaľ nie je potrebné vynášať. Berme to ako príležitosť na dôležitú diskusiu o správe verejných finančných prostriedkov a politickej komunikácii nielen v regióne. Nateraz je na správnych orgánoch, aby zabezpečili transparentné a efektívne riadenie nielen financií, ale aj celého Kreatívneho inštitútu. Pozerá sa na nás totiž celá Európa. Skúsme si teda zaslúžiť tie najlepšie recenzie.