BRATISLAVA – Pre všetkých zvedavých ľudí, ktorí chcú slovenskú metropolu spoznať bližšie a ešte sa pri tom aj zabaviť, pripravila Bratislava projekt s názvom Rande s mestom.
„Dnes mám rande so svojím mestom, nejdem do baru, len tak chodím…,“ to je úryvok z piesne kultovej slovenskej kapely Tublatanka. Vy ale nemusíte chodiť len tak. Bratislavské kultúrne a informačné centrum (BKIS) totiž vytvorilo cyklus celoročných komentovaných tematických vychádzok so sprievodcami a sprievodkyňami, ktorí absolvovali najstarší sprievodcovský kurz so špecializáciou na Bratislavu.
Projekt úspešne funguje už od roku 2020. To, že prechádzka so sprievodcom nemusí byť len nuda a zahltenie menami, historickými udalosťami a rokmi, si môžete na vlastnej koži vyskúšať, ak si vyberiete niektorú z plánovaných prechádzok po Bratislave ešte v októbri. Sprievodcovia a sprievodkyne z kurzu, ktorý funguje už vyše 60 rokov, majú dozaista mnoho vychytávok, ako prechádzku premeniť na jedinečný zážitok.
Na prechádzku je pritom potrebné zaregistrovať sa na stránke BKIS. Registrovaným účastníkom následne prídu na email bližšie informácie. Prechádzky sú určené pre širokú verejnosť a viaceré z nich sú koncipované s ohľadom na špeciálne potreby rôznych znevýhodnených skupín obyvateľstva.
Zuckermandel – kontrast histórie a moderného mesta
18. októbra o 14:00, sprevádza: Andrea Turanská
Táto prechádzka je prispôsobená pre slabozrakých a nevidiacich. Účastníci si vypočujú pútavý príbeh Zuckermandela. Názov pochádza z nárečového nemeckého „Zucke Mantel“, čo bolo skratkou pre „chyť si kabát a utekaj“. Takto sa s humorom a nadsádzkou označovali nie príliš bezpečné miesta. Z pôvodného Zuckermandela, ktorý vznikol v 16. storočí dnes ostalo už len torzo, ale na svojej hodnote a čare nič nestratilo. Chýbať nebude ani Messerschmidt s jeho ikonickými grimasovými sochami a pútavé historické príbehy, ktoré vás vtiahnu do minulosti.
Pálffyovci v Bratislave
21. októbra o 14:00, sprevádza: Ingrid Desdevises
Rod Pálffyovcov bol nesporne jedným z najvýznamnejších šľachtických rodov na Slovensku. Bol to zároveň rod najvernejší kráľovi. Žiaden z jeho príslušníkov nikdy nepovstal proti panovníkovi so zbraňou v ruke. Ich neochvejná vernosť bola jedným z dôvodov ich silnejúceho postavenia a veľkého bohatstva. Bratislavské paláce či bratislavský hrad je s ich menom úzko spätý. Vychádzka ľuďom priblíži najvýznamnejšie osobnosti tohto rodu: Mikuláša, Pavla, Leopolda, Jána aj Štefana a tiež miesto ich posledného odpočinku.
Malí obrancovia mesta
22. októbra o 10:00, sprevádza: Karin Stašková
Vychádzka je určená pre rodiny s deťmi. Vhodná je pre deti vo veku 5 až 12 rokov. Deti si pokojne môžu vziať so sebou aj drevené meče. Malých obrancov mestom povedie sprievodkyňa v dobovom kostýme. Ako približuje BKIS, vychádzka bude interaktívna. Deti budú hľadať odpovede na otázky, riešiť hádanky a na chvíľu sa stanú malými obrancami mesta. Bránili Vydrickú bránu odvážne vydry? Ako strážnici ohlasovali nebezpečenstvo? Dalo sa v čase mieru kúpať vo vodných priekopách pred hradbami? A prečo si bohatí mešťania stavali vysoké veže? Každá zvedavá otázka bude určite zodpovedaná.
Sad Janka Kráľa
21. októbra o 14:00, sprevádza: Ľubomíra Černáková
Vychádzka je urečená aj pre nepočujúcich ľudí, keďže bude tlmočená do posunkovej reči. Najstarší verejný park v strednej Európe skrýva v sebe mnoho príbehov. Naprieč históriou vystriedal veľa podôb a je tvárnym dodnes. Vychádzka ľuďom umožní nie len spoznať jeho tajomstvá a minulosť, ale aj načerpať veľa pozitívnej energie zo vzácnych stromov.
V sade Janka Kráľa máte možnosť ešte zažiť 20. októbra rande s mestom pre nevidiacich a slabozrakých a 22. októbra pre ľudí s pohybovým znevýhodnením. Všetky prechádzky sa konajú v rovnakom čase, teda o 14:00.