Prihlásiť sa

V kauze čurillovcov zakročil Žilinka. A úplne inak, ako to pochopili médiá

Ústavnoprávny výbor NR SR má rieši aktuálnu situáciu na Generálnej prokuratúre SR Maroš Žilinka. Foto: TASR.

Progresívne médiá opäť ukázali, že žijú vo virtuálnej realite. Áno, generálny prokurátor vstúpil do vojny v polícii a do trestného stíhania čurillovcov. No celkom inak, ako o tom informovala väčšina médií.

Bitka v polícii prerástla do novej a mimoriadne divokej fázy krátko po voľbách. Ochrancovia čurillovcov podnikli sériu zvláštnych „bezpečnostných opatrení“. Tak, aby to stihli ešte pred výmenami vo vedení polície.

Najskôr vyšetrovateľovi inšpekcie vzali dokumenty k odpočúvaniu čurillovcov. Potom Lipšicova špeciálna prokuratúra udelila Čurillovi a ďalším „svojim ľuďom“ v polícii postavenie chráneného oznamovateľa.

Nakoniec, presne 2. novembra, jeden z nadriadených vyšetrovateľa inšpekcie Kulicha, ktorý stíha čurillovcov, rozhodol, že Kulich je – údajne – zaujatý. A má byť vylúčený z prípadu. Udialo sa to ešte predtým, ako nový riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Zurian stihol nastúpiť do úradu. Vláda ho vymenovala 2. novembra.

Slovom, ochrancovia čurillovcov rozbehli last minute upratovanie. Podozrivé, ale účinné. Advokát čurillovcov Kubina neskrýval radosť. Rozhodnutie o zaujatosti vyšetrovateľa inšpekcie Kulicha podľa neho znamená, že stíhanie čurillovcov je celý čas, dva roky neplatné.

V tomto momente vstúpil do kauzy generálny prokurátor. Avizoval, že nové pochybnosti o stíhaní čurillovcov preverí. V pondelok zverejnil záver.

Vyplýva z neho, že zaujatý nie je vyšetrovateľ inšpekcie Kulich, ale jeho nadriadený, ktorý Kulicha vyradil z vyšetrovania čurillovcov. Dôvod: nadriadený vyšetrovateľa inšpekcie vypovedal v kauze čurillovcov ako svedok a sám mal byť z veci vylúčený.

Rozhodnutia spomínaného nadriadeného (zaujatého nadriadeného) sú podľa Žilinku nezákonné a neplatné.

Naopak, pokiaľ ide o vyšetrovateľa Kulicha, ktorý stíhal čurillovcov, jeho prácu generálny prokurátor nespochybnil. A nespochybnil tým ani samotné stíhanie čurillovcov, ktorí sú podozriví, že pri vyšetrovaní veľkých káuz po roku 2020 obchodovali so svedkami. A manipulovali ich výpovede podľa vopred dodaného návodu.

Žilinka tiež rozhodol, že dozor nad vyšetrovaním odoberá bratislavskej prokuratúre a presúva ho na trnavskú. S tým, že chyby v trestnom konaní proti čurillovcom sa majú odstrániť.

Záver: stíhanie čurillovcov napriek záchranným povolebným manévrom ich ochrancov pokračuje. Vyšetrovateľa inšpekcie, ktorý vo veci konal, generálny prokurátor nespochybnil. Naopak, spochybnil ako zaujatého jeho nadriadeného, ktorý vyšetrovateľa inšpekcie odstavil.

Toľko k realite.

Žiaľ, okrem reality tu máme aj virtuálnu realitu, ktorú si kreslia progresívne médiá. A nijako sa pritom nenechajú vyrušovať faktami.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami