Prihlásiť sa

Slovák v Afrike, nebezpečné knihy a bitka na akcii Michala Davida

IMG_2431 Foto: Štefan Chrappa

Priatelia, vďaka Štandardu som mohol navštíviť miesta, kam by som sa za iných okolností nikdy nedostal.

Pred pár mesiacmi bol na Slovensku misionár Peter Majerník, slovenský rímskokatolícky kňaz pochádzajúci z východného Slovenska. Už desiaty rok pôsobí na africkom kontinente, konkrétne v Tanzánii. Keď mi porozprával o svojej misii, len tak medzi rečou ma pozval, aby som sa prišiel pozrieť ako sa tam žije. Okrem toho tam tento nezlomný muž vystaval s pomocou dobrodincov zo Slovenska nádherný chrám, na ktorého posviacke som sa zúčastnil. Bolo to nezabudnuteľné a život premieňajúce.

Tanzánia je krajina, ktorú ľudia poznajú vďaka Kilimandžáru a tiež vďaka Safari. Keď chcete vidieť leva, idete sem. Keď ste domased a chcete vyjsť na jedno z najvyšších pohorí sveta, tu sa vám to môže podariť. 

Foto: Štefan Chrappa

Áno, aj takáto je Tanzánia. No Tanzánia je aj celkom iná. Taká, ako ju v plnej kráse predstavil Peter Majerník. Chudobná na veci, ale bohatá na srdečnosť a pohostinnosť. Tanzánia je jediná krajina Afriky, ktorá vznikla bez vojny. Je zasvätená Panne Márii. Kresťania aj moslimovia tu žijú v mieri bez napätia, či nevraživosti. V tomto je Tanzánia jedinečná. Viac už nebudem prezrádzať, spomeniem azda len to, že v decembri budú vychádzať reportáže z Tanzánie z tejto cesty.

Je neuveriteľné, aké veľké veci dokáže jeden slabý človek, ak je odhodlaný a kráča po Božej ceste. Ako niekde napísal svätý František z Assisi o zázrakoch. „Rob, čo je potrebné, urob čo je možné a uvidíš, že si dokázal nemožné.“

Slováci teda vedia robiť zázraky a to je dobrá správa.

Kniha, ktorá pobúrila policajtov

Aby som však zostal verný posolstvu absurdného týždňa, dovoľte aby som uvažoval o veciach, ktoré ma znepokojili. Jednou z nich bola informácia, že istý vodič čítal za volantom knihu. Zaujímavé, akej veľkej odozvy sa tomuto prípadu dostalo. Skloňuje sa vo všetkých pádoch, aký bol nebezpečný pre ďalších účastníkov cestnej premávky. Knihu si oprel o volant a čítal a čítal. Správa neuvádza titul, ktorý vodiča zaujal.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami