Prihlásiť sa

Pfizer žaluje Poľsko pre 60 miliónov vakcín, ktoré odmietlo zaplatiť

Albert Bourla závod farmaceutická spoloènos Pfizer

Americký gigant vo farmaceutickom priemysle Pfizer žaluje Poľsko za to, že neuhradilo platbu za 60 miliónov vakcín proti ochoreniu COVID-19. Tie im spoločnosť dodala na základe zmluvy, ktorú podpísala s Európskou komisiou. Súdny spor je vyvrcholením 19-mesačného boja medzi Varšavou a Pfizerom.

„Spoločnosti Pfizer a BioNTech sa usilujú o to, aby Poľsko dodržalo svoje záväzky týkajúce sa objednávok vakcíny proti COVID-19, ktoré zadala poľská vláda v rámci zmluvy o dodávkach do Európskej únie podpísanej v máji 2021,“ uviedol pre americký spravodajský portál Politico hovorca spoločnosti Pfizer a dodal, že do konania sa zapojila aj spoločnosť BioNTech.

Podľa informácií poľského denníka Gazeta Prawa sa prvé pojednávanie uskutoční 6. decembra a odohrá sa na pôde bruselského súdu, keďže dávky boli zakúpené prostredníctvom zmlúv o spoločnom obstarávaní EÚ podľa belgického práva.

Poľsko pozastavenie prijímania vakcín oznámilo v apríli 2022. Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski uviedol ako dôvod neschopnosť Poľska za vakcíny zaplatiť pre narastajúce výdavky spojené s následkami vojny na Ukrajine. Poukázal tiež na pokles záujmu o vakcíny zo strany občanov, ktorí sa pre zlepšujúcu sa pandemickú situáciu dávali zaočkovať v nižšej miere ako predtým.

Podpisu zmluvy predchádzala výmena správ medzi Leyenovou a riaditeľom Pfizeru

Zmluva, na základe ktorej by malo byť Poľsko povinné za dodané vakcíny zaplatiť, bola v mene našich severných susedov podpísaná Európskou komisiou v roku 2021. Stala sa však kontroverznou po tom, čo vyšlo najavo, že medzi predsedníčkou komisie Ursulou von der Leyenovou a generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom došlo v období pred rokovaniami k výmene textových správ. Ich obsah však ostáva naďalej neznámy.

Cena vakcín podľa predmetnej zmluvy je tajná, no podľa informácií Financial Times ide o 19,5 eur za dávku. V takom prípade by malo Poľsko Pfizeru uhradiť 1,17 miliardy eur.

Eskalácia konfliktu medzi Pfizerom a Poľskom je obrovskou výzvou pre novú vládu. Najmä pre Donalda Tuska, ktorý sa v najbližších mesiacoch pravdepodobne opäť stane poľským premiérom. Tusk totiž vo svojej predvolebnej kampani ostro kritizoval nepriateľský postoj bývalej vládnucej strany Právo a spravodlivosť voči EÚ a prisľúbil normalizáciu vzťahov.

V súvislosti so zlepšovaním vzťahov s Úniou sa môže cítiť pod tlakom Bruselu, aby dodržal dohodnutú zmluvu a jednoducho zaplatil za dodávky vakcín. Takýto krok by však Tuska vystavil ostrej kritike na domácej pôde.


Damián König