Mestské časti priznávajú problémy pri tvorbe rozpočtov na rok 2024. Viacerým hrozí rozpočtové provizórium

BRATISLAVA – Budúci týždeň budú poslanci mestského zastupiteľstva rozhodovať o rozpočte hlavného mesta na rok 2024. Na čísla z mestského rozpočtu čakajú aj viaceré bratislavské mestské časti. Mnohé preto začnú rok 2024 v rozpočtovom provizóriu.

pexels-pixabay-158776 Eurobankovky Foto: Pexels.com

Príprava rozpočtov pre mestské časti je každoročne komplikovaný proces. Mnohé z nich však priznávajú, že tento rok bolo zostavenie vyrovnaného rozpočtu asi najnáročnejšie. Dôvody sú už viackrát spomínané výpadky príjmov pre vládne balíčky Hegerovho kabinetu a vysoká inflácia. Viaceré samosprávy preto predložia poslancom návrh rozpočtu až v novom roku.   

V rozpočtovom provizóriu by tak mala skončiť druhá najväčšia bratislavská mestská časť Ružinov. „Rozpočet mestskej časti na rok 2024 sa pripravuje extrémne ťažko,“ priznal pre TASR starosta Ružinova Martin Chren. Ten zároveň poukazuje na to, že hoci bol už tento rok „extrémne náročný“, v budúcom by mali samosprávy zo štátu dostať ešte menej peňazí. „Nebol schválený ani rozpočet hlavného mesta, ktorý je pre nás kľúčový. Preto sme sa rozhodli, že opäť, keďže to nemá žiadne negatívne vplyvy, pôjdeme do rozpočtového provizória,“ povedal Chren. Poslanci Ružinova by sa tak mali návrhom rozpočtu na rok 2024 zaoberať až vo februári.

Niektorí z nich však touto situáciou nadšení nie sú. „Určite sa z toho neteším. Viaceré investičné projekty budú môcť byť spustené až v marci. Rovnako aj dotačný program,“ uviedol pre Bratislavský Štandard poslanec Ružinova Dávid Staruch. Ten sa zároveň čuduje, že to starostovi Martinovi Chrenovi neprekáža. „Nebudeme mať na nič finančné krytie okrem bežných výdavkov. Všetko bude čakať až na schválenie rozpočtu,“ dodal Staruch.  

Podľa TASR sa s najväčšou pravdepodobnosťou v rozpočtovom provizóriu ocitnú aj Vrakuňa a Rača. „Zostavenie rozpočtu je tento rok komplikované,“ uviedol Miroslav Vajs z miestneho úradu. Návrh rozpočtu by mohli poslanci schvaľovať v januári.

Naopak, zostaviť vyrovnaný rozpočet sa podarilo najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalka. Tu budú poslanci o jeho znení rokovať už na utorkovom zasadnutí miestneho zastupiteľstva. Mestská časť by tak podľa informácií z petržalského úradu mala v roku 2024 hospodáriť so sumou prevyšujúcou 65 miliónov eur.

Aj tu však hovorkyňa Mária Halašková priznáva náročnosť procesu tvorby vyrovnaného rozpočtu. „Zostaviť rozpočet nebolo jednoduché, lebo požiadaviek na výdavkovú časť je viac, ako umožňuje rozpočet príjmov,“ poznamenala pre TASR.

Samospráva má totiž rozpracované viaceré projekty, ktoré by chcela v nasledujúcom období dokončiť. Spomenúť môžeme výstavbu športovej haly na Pankúchovej ulici, opravu chodníkov či rekonštrukciu objektu s nájomnými bytmi na Medveďovej ulici. „Snahou bude preto získať čo najviac financií z dotácií.  Chýbajúce prostriedky doplníme z rezervného fondu po schválení záverečného účtu za rok 2023,“ doplnila hovorkyňa petržalského miestneho úradu.

Rozpočet pripravuje aj Karlova Ves. Aj pre nich je to mimoriadna výzva. „Už dávno sme zaviedli úsporný režim a obmedzili výdavky na nevyhnutné minimum. Pri tvorbe rozpočtu sme nútení škrtať také výdavky bežného rozpočtu, ktoré sme donedávna považovali, a stále považujeme, za nutné a samozrejmé,“ zdôraznil Branislav Heldes z karloveského úradu.

Návrh vyrovnaného rozpočtu hlásia aj v Podunajských Biskupiciach či v Starom Meste. Obe mestské časti budú o návrhoch rokovať v rovnaký deň ako Petržalka, teda 12. decembra.

Mestská časť Dúbravka má tiež rozpočet pripravený, schvaľovať ho budú ale až 19. decembra, keď už bude jasné, ako dopadnú dôležité body rokovania mestského zastupiteľstva. Zvyšovanie daní z nehnuteľností či zmena Štatútu hlavného mesta majú totiž na rozpočty mestských častí veľký vplyv.

Niektoré mestské časti majú návrhy rozpočtov rovnako pripravené, no nie všetky body s poslancami dodiskutované. Je preto možné, že sa ich rozpočty budú preberať aj na mimoriadnych zastupiteľstvách tesne pred vianočnými sviatkami.