Slovensko na klimatickej konferencii Organizácie Spojených národov COP28 v Dubaji podpísalo deklaráciu o strojnásobení svetového podielu jadrovej energie na výrobe elektriny do roku 2050. Jej podiel však z roka na rok klesá. Podľa riaditeľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Jána Karabu je preto takýto cieľ nenaplniteľný. Svedčí o tom aj postoj Číny, ktorá deklaráciu nepodpísala napriek tomu, že jadro vo svojom energetickom mixe zvyšuje.
Deklaráciu dovedna podporilo 22 krajín: Británia, Bulharsko, Česká republika, Fínsko, Francúzsko, Ghana, Holandsko, Japonsko, Južná Kórea, Kanada, Maďarsko, Maroko, Moldavsko, Mongolsko, Poľsko, Rumunsko, Slovenská republika, Slovinsko, Švédsko, Ukrajiny, Spojené arabské emiráty (SAE) a USA.
Slovensko sa spomedzi nich vyníma. V rámci nášho energetického mixu vyrobíme z jadra viac ako 60 percent elektriny. Aktuálne sme v podiele vyrobenej elektriny z jadra celosvetovo na druhom mieste a keď sa podarí dostavať a spustiť aj štvrtý blok Mochoviec, predbehneme aj prvé Francúzsko.