Bude v hlavnom meste bezpečnejšie? Mestskí policajti budú trénovať v zahraničí.

BRATISLAVA - Bratislavská mestská polícia sa stala členom európskeho projektu PACTESUR2. Ten je zameraný na zlepšenie ochrany verejných priestranstiev, či posilnenie spolupráce v oblasti bezpečnosti medzi verejným a súkromným sektorom. Zahraničné skúsenosti tak majú Bratislave priniesť lepšie vycvičených príslušníkov mestskej polície.

mestská polícia Ilustračné foto. Zdroj TASR/Michal Svítok

Projekt PACTESUR2 nadväzuje na výsledky svojho predchodcu a rovnako sa snaží posilniť mestá a ich regionálne polície v oblasti bezpečnosti verejných priestranstiev, najmä pred možnými teroristickými hrozbami, ale aj inými rizikami denno-denného života v európskych metropolách.

Hlavné mesto, spolu so svojou poriadkovou zložkou, vybrali medzi pätnásť európskych miest, ktoré budú zdieľať svoje vedomosti, skúsenosti z terénu, či najlepšie postupy pri rozličných situáciách. „Bratislava tak má veľkú možnosť čerpať vedomosti od partnerských miest zastúpených v tomto projekte, ktoré majú za sebou, žiaľ, aj veľmi tragické skúsenosti, akými bol napríklad teroristický útok kamiónom v Nice v roku 2016, ale aj nedávny prípad streľby v Bruseli z októbra tohto roku,“ uviedol pre TASR poradca primátora pre bezpečnosť Martin Královič.

Práve mesto Nice povedie celý projekt a spolu s Bratislavou sa do neho zapoja aj mestá Turín, Liége, Madrid, Vilnius, Xábia, Riga, Gdansk, Tallinn, Erzsébetváros-Budapešť, Bologna, Lisabon, Kordelio-Evosmos a Brusel.

Královič zároveň dodal, že na odbornej pôde budú zástupcovia Bratislavy rozoberať národné a aj lokálne stratégie na zabezpečenie verejného poriadku. Výsledkom týchto odborných stretnutí má byť súbor odporúčaní na posilnenie verejno-súkromnej spolupráce v oblasti ochrany verejných priestranstiev.

Policajti bratislavskej mestskej polície tak majú absolvovať nielen teoretické, ale aj praktické školenia v zahraničných partnerských mestách, ktorých výsledkom má byť významné obohatenie ich skúseností. “Pre našich policajtov to je jedinečná možnosť spoznať sa nielen s kolegami a kolegyňami z iných krajín, ale naučiť sa aj postupy pri práci, s ktorými doteraz nemali skúsenosti. Nové vedomosti môžu aplikovať v uliciach hlavného mesta a vďaka nim budú pripravení reagovať na situácie, s ktorými sa aj v Bratislave môžeme stretnúť,” priblížil náčelník mestskej polície Miroslav Antal.

Na jeseň minulého roku sme sa v našom hlavnom meste stretli s teroristickým útokom. „Práve mestskí policajti boli na Zámockej ulici medzi prvými a naša policajtka z Útvaru zásahovej jednotky a kynológie dávala postrelenej žene prvú pomoc,“ dodal Miroslav Antal. Rady a postrehy od kolegov zo zahraničia sa tak príslušníkom bratislavskej mestskej polície nielen zídu, ale môžu byť v budúcnosti pri ochrane životov a majetku obyvateľov Bratislavy rozhodujúcim faktorom.