VYSOKÉ TATRY – Už v najbližších dňoch by sa mali objaviť v predaji Tatranské sedmové karty. Ide o projekt mladej grafičky Kataríny Cermanovej, ktorá sa rozhodla dať tradičným sedmovým kartám novú podobu. Vytvorila tak unikátne karty, na ktorých sú osobnosti Vysokých Tatier, fauna a flóra, ale aj vybrané tatranské chaty.
S nápadom na vytvorenie tatranských kariet prišla grafička Katarína Cermanová z Kežmarku, ktorá vo voľnom čase brigáduje na Skalnatej chate vo Vysokých Tatrách. „Na začiatku bol nápad vytvoriť niečo špecifické pre chatára Pavla Kulangu, aby mal čo ponúkať návštevníkom chaty,“ priblížila začiatky celého nápadu pre Prešovský Štandard Katarína Cermanová. „Osobne som si myslela, že karty sa už nehrávajú. Prax, aj na chate, však ukázala, že o karty je záujem, dokonca aj medzi mladou generáciou,“ dodala Cermanová.
Skôr ako začala pracovať na projekte Tatranských sedmových kariet, vzniklo zopár obrázkov prekreslených horníkov, ktorých preobliekla do turistického oblečenia. Chatárovi zo Skalnatej chaty sa to zapáčilo, a tak jej navrhol, aby vytvorila celý balíček tatranských kariet.
Tak sa začal príbeh Tatranských sedmových kariet. Kým horníci prešli len úpravou odevov, výraznejšie zmeny nastali na ostatných kartách. Dominantné sú esá a králi. Na esové karty sa dostali štyri významné tatranské osobnosti spomedzi žien.
„Špeciálnou epizódou pri výrobe kariet boli esá, pri ktorých ma zaskočilo, ako málo žien mám spojených s Tatrami. Začítala som sa do knižky Ota Rozložníka Ženy v tieni hôr a vypýtala som si tipy od kamarátov a kamarátok z hôr a okolia. Našla som mnohé priekopníčky, ženské prvovýstupy, zakladateľky, spisovateľky, maliarky a všakovaké divožienky. Nakoniec sa z toho stala moja obľúbená séria,“ uviedla Katarína Cermanová.
Tak sa na esové karty dostali prvá známa turistka Beata Lasky, horolezkyňa Wanda Jeromiówna, spisovateľka a horolezkyňa Vlasta Štáflová a prvá nosička z Lendaku Mária Hudačeková. Na kráľov sa zmenili nosič Ladislav Kulanga, horský vodca a propagátor Tatier Alfréd Grosz, geobotanik Göran Wahlenberg a chatár Viktor Beránek.
Na sedmičkách nájdu hráči štyri tatranské chaty – Skalnatú, Téryho, Zbojnícku a Chatu pod Rysmi. Ide o štyri najvyššie položené vysokohorské chaty vo Vysokých Tatrách. Dolníci dostali podobu štyroch tatranských zvierat – líšky, svišťa, kamzíka a medveďa. Na ostatných kartách – osmičke, deviatke a desiatke budú viac i menej známe tatranské rastliny.
Súčasťou každého balenia bude okrem 32 originálnych ilustrovaných sedmových kariet aj brožúrka s príbehmi ôsmich osobností, ktoré nájdu záujemcovia vyobrazené ako kráľov a esá. Texty budú preložené aj do angličtiny. Bonusom bude nálepka s obrázkom z kariet.
Predaj Tatranských sedmových kariet by sa mal podľa Kataríny Cermanovej začať už v najbližších dňoch. V predaji by mali byť vo Vysokých Tatrách – určite na Skalnatej chate, obchodíkoch pri lanovkách, ale aj v kníhkupectvách Alter ego v Kežmarku a Christiania v Poprade.
Karty sa vyrábajú v Čechách vo firme, ktorá sa špecializuje na výrobu kariet. Tatranské sedmové karty vyjdú v náklade 5 000 balíčkov. V prípade záujmu sa pripraví dotlač.