VYSOKÉ TATRY – Rekonštrukcia a dostavba bývalého Liečebného domu Helios na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách je aj po takmer dvadsiatich rokoch od jeho zatvorenia stále iba na začiatku. Keďže časť budovy zbúrali, ide o prestavbu aj výstavbu zároveň. Celý projekt sa však nebude posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA).
Vyplýva to z rozhodnutia zisťovacieho konania zverejneného na enviroportáli. Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Poprad skonštatoval, že nie je predpoklad, že by sa v rámci povinného hodnotenia podľa zákona EIA získali akékoľvek nové skutočnosti o vplyvoch zmeny navrhovanej činnosti na životné prostredie oproti popísaným v oznámení, informovala agentúra SITA.
Podľa hovorcu J&T Real Estate Daniela Suchého JTRE dlhodobo pripravuje rekonštrukciu bývalého Liečebného domu Helios na Štrbskom Plese. „Zámerom je nadviazať na pôvodný charakter Heliosu tak, aby napĺňal súčasné potreby. Aktuálne sme na začiatku povoľovacích procesov, preto je predčasné hovoriť o akýchkoľvek termínoch a predpokladaných nákladoch,“ uviedol pre Prešovský štandard Daniel Suchý.
Predpokladaný čas výstavby po získaní všetkých potrebných povolení sú tri až štyri roky. „Avšak v tomto špecifickom prostredí všetko vo veľkej miere závisí od poveternostných podmienok,“ doplnil Daniel Suchý. Návrh stavby podľa neho zachováva pôvodný ráz aj pôdorysnú stopu liečebného domu.
Investor predložil v októbri tohto roku Okresnému úradu v Poprade oznámenie o zmene navrhovanej činnosti. Kým prvotný zámer počítal s 231 ubytovacími jednotkami, po novom ich má byť 310. Zároveň sa má zvýšiť aj počet lôžok, a to zo 462 na 903. Znížiť sa má celkový počet parkovacích miest. Pôvodný zámer uvažoval so 402 parkovacími miestami, nový zámer počíta s 355 miestami. Dve tretiny z nich majú vzniknúť v podzemnej garáži, uvádza sa v správe SITA.
Súčasťou zariadenia má byť podľa predloženého zámeru aj stredisko kúpeľnej starostlivosti, ktoré bude poskytovať preventívnu ambulantnú starostlivosť v rámci klimatickej liečby zameranej na netuberkulózne choroby dýchacích ciest. Doplnia ho wellness-relaxačné centrum, kongresové centrum a reštaurácia s kapacitou 300 osôb.
Pôvodný objekt liečebného domu, dnes už sčasti zbúraný, je architektonické dielo Richarda Pastora. Patrilo medzi najhodnotnejšie stavby bývalého Československa z povojnového obdobia. Vybudovali ho v roku 1976, zatvorili v roku 2005.