POPRAD – Ak ešte nemáte darček pod stromček, alebo vás zaujíma regionálna história Spiša, máme tu pre vás niekoľko tipov. Pred Vianocami sa „roztrhlo vrece“ s publikáciami venovanými novším i tým najstarším dejinám tohto regiónu.
Dejiny národností na Spiši
V stredu sa v Spišskej Novej Vsi uskutočnila posledná predvianočná prezentácia publikácie venovanej dejinám Spiša. Po troch rokoch práce vydalo Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi druhý zväzok z edície Dejiny národností na Spiši. Po knihe Dejiny Rusínov na Spiši je to kniha Dejiny Nemcov na Spiši. Na knihe pracovala štvorica autorov Martin Furmanik, Mária Staňová Michalková, Miroslav Števík z Múzea Spiša a Marta Kučerová z Múzea v Kežmarku. Publikácia vyšla v slovenskej i nemeckej mutácii.
Spiš v premenách času
Iba deň predtým sa v Poprade uskutočnila prezentácia ďalšej publikácie venovanej regionálnej histórii. Pätica autorov pod vedením Matúša Hudáka pripravila pre milovníkov archeológie knihu Spiš v premenách času. Čitatelia sa v nej dozvedia viac o Spiši v dobe kamennej, bronzovej, železnej, rímskej a o dobe sťahovania národov, ale i o Spiši v období raného stredoveku. Na záver ponúkajú autori výber zaujímavých lokalít stredovekého Spiša z historického a architektonického hľadiska. Okrem Matúša Hudáka sa na knihe podieľali Jana Mellnerová Šuteková, Dominika Oravkinová, Dominik Repka, Miroslav Števík.
Putovanie dejinami Spiša: Stredovek
Miroslav Števík je tiež autorom ďalšej publikácie venovanej histórii Spiša. Po vyše roku prichádza s tretím pokračovaním Putovania dejinami Spiša s podtitulom Stredovek. Autor s putovaniami nekončí, zrejme o rok by malo byť na svete ďalšie pokračovanie.
Etudy z dejín Popradu
Špeciálne histórii Popradu je venovaná najnovšia kniha Etudy z dejín Popradu z pera Mikuláša Argalácsa, ktorú autor vydal len začiatkom decembra. Ide o 99 krátkych príbehov z nie tak dávnej minulosti, prevažne z konca 19. a prvej polovice 20. storočia. Tie sú doplnené dobovými fotografiami z archívu autora.
Jozef Šašinka
Po približne roku príprav sa na pulty kníhkupectiev dostala pred Vianocami aj kniha Popradčanky Evy Kulovej s jednoduchým názvom Jozef Šašinka. Ide o biografiu tohto staviteľa, ktorý v Poprade, vo Vysokých Tatrách a v ich okolí navrhol a postavil mnoho objektov. Okrem toho, že bol staviteľom, bol aj mecenášom kultúrneho, spoločenského a športového života v Poprade a Vysokých Tatrách. Jeho životný príbeh sa skončil niekoľko dní pred prechodom frontu v januári 1945, keď ho zabilo nemecké gestapo za pomoc partizánom.
Spišská Teplica
Dejinám Spiša je venovaná publikácia Spišská Teplica a cisterciáni, s podtitulom Historický význam cisterciánov v Európe a ich odkaz pre súčasnosť a budúcnosť,. z pera trojice autorov Anna Diačiková, Adrián Harničár a Marián Soják. Vydala ju obec Spišská Teplica v rámci projektu Cisterciáni pod Tatrami – spoločné korene a spoločná budúcnosť Szafliar a Spišskej Teplice.
Kniha o cisterciánoch je záujemcom k dispozícii bezplatne na Obecnom úrade v Spišskej Teplici. Ostatné sa dajú zadovážiť v Múzeu Spiša, prípadne v regionálnych kníhkupectvách v Poprade, Kežmarku a Spišskej Novej Vsi.