Spišskí dejepisci sa pred Vianocami činili. Ak nemáte darček, skúste niektorú z týchto kníh

POPRAD – Ak ešte nemáte darček pod stromček, alebo vás zaujíma regionálna história Spiša, máme tu pre vás niekoľko tipov. Pred Vianocami sa „roztrhlo vrece“ s publikáciami venovanými novším i tým najstarším dejinám tohto regiónu.

Poprad kniha Ilustračná snímka Foto: Rastislav Ovšonka

Dejiny národností na Spiši

V stredu sa v Spišskej Novej Vsi uskutočnila posledná predvianočná prezentácia publikácie venovanej dejinám Spiša. Po troch rokoch práce vydalo Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi druhý zväzok z edície Dejiny národností na Spiši. Po knihe Dejiny Rusínov na Spiši je to kniha Dejiny Nemcov na Spiši. Na knihe pracovala štvorica autorov Martin Furmanik, Mária Staňová Michalková, Miroslav Števík z Múzea Spiša a Marta Kučerová z Múzea v Kežmarku. Publikácia vyšla v slovenskej i nemeckej mutácii.

Spiš v premenách času

Iba deň predtým sa v Poprade uskutočnila prezentácia ďalšej publikácie venovanej regionálnej histórii. Pätica autorov pod vedením Matúša Hudáka pripravila pre milovníkov archeológie knihu Spiš v premenách času. Čitatelia sa v nej dozvedia viac o Spiši v dobe kamennej, bronzovej, železnej, rímskej a o dobe sťahovania národov, ale i o Spiši v období raného stredoveku. Na záver ponúkajú autori výber zaujímavých lokalít stredovekého Spiša z historického a architektonického hľadiska. Okrem Matúša Hudáka sa na knihe podieľali Jana Mellnerová Šuteková, Dominika Oravkinová, Dominik Repka, Miroslav Števík.

Putovanie dejinami Spiša: Stredovek

Miroslav Števík je tiež autorom ďalšej publikácie venovanej histórii Spiša. Po vyše roku prichádza s tretím pokračovaním Putovania dejinami Spiša s podtitulom Stredovek. Autor s putovaniami nekončí, zrejme o rok by malo byť na svete ďalšie pokračovanie.

Etudy z dejín Popradu

Špeciálne histórii Popradu je venovaná najnovšia kniha Etudy z dejín Popradu z pera Mikuláša Argalácsa, ktorú autor vydal len začiatkom decembra. Ide o 99 krátkych príbehov z nie tak dávnej minulosti, prevažne z konca 19. a prvej polovice 20. storočia. Tie sú doplnené dobovými fotografiami z archívu autora.

Jozef Šašinka

Po približne roku príprav sa na pulty kníhkupectiev dostala pred Vianocami aj kniha Popradčanky Evy Kulovej s jednoduchým názvom Jozef Šašinka. Ide o biografiu tohto staviteľa, ktorý v Poprade, vo Vysokých Tatrách a v ich okolí navrhol a postavil mnoho objektov. Okrem toho, že bol staviteľom, bol aj mecenášom kultúrneho, spoločenského a športového života v Poprade a Vysokých Tatrách. Jeho životný príbeh sa skončil niekoľko dní pred prechodom frontu v januári 1945, keď ho zabilo nemecké gestapo za pomoc partizánom.

Spišská Teplica

Dejinám Spiša je venovaná publikácia Spišská Teplica a cisterciáni, s podtitulom Historický význam cisterciánov v Európe a ich odkaz pre súčasnosť a budúcnosť,. z pera trojice autorov Anna Diačiková, Adrián Harničár a Marián Soják. Vydala ju obec Spišská Teplica v rámci projektu Cisterciáni pod Tatrami – spoločné korene a spoločná budúcnosť Szafliar a Spišskej Teplice.

Kniha o cisterciánoch je záujemcom k dispozícii bezplatne na Obecnom úrade v Spišskej Teplici. Ostatné sa dajú zadovážiť v Múzeu Spiša, prípadne v regionálnych kníhkupectvách v Poprade, Kežmarku a Spišskej Novej Vsi.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok