BRATISLAVA – Pamätáte si ešte na kazetové či dokonca páskové magnetofóny? Mnohé z nich už patria len do múzeí a izieb zberateľov technických kuriozít. Gramofón a jeho verný druh vinyl však nikdy z módy nevyšli a dnes opäť na trhu naplno bodujú!
Veľká Británia je už od 60 rokov minulého storočia nepopierateľnou Mekkou modernej hudby. Preto vás asi neprekvapí, že sa tu už šestnásty rok po sebe zvýšil aj predaj vinylových platní. Oproti vlaňajšku počet nosičov podľa neziskovej organizácie BPI stúpol dokonca až o 11,7 percenta a je najvyšší od roku 1990.
Prekvapivo dobre sa na trhu s hudobnými nosičmi darilo aj analógovým kazetám, predalo sa ich 100-tisíc. Každý, kto miluje hudbu vám potvrdí, že zvuk vinylovej platne je vlastne nenapodobiteľný a nenahraditeľný. Úplne iný, svojský, plný a netradičný.
Diametrálne iný, ako povedzme zvuk bežného CD. Majitelia starých vinylov svorne tvrdia, že rovnako tak ako milujú hudbu na svojej staršej LP, tak majú radi aj ruchy, praskanie a iné šumy, ktoré sú na platni následkom rokov jej sústredeného počúvania. A je jedno, či je to prastarý vinyl, ktorý si pustíte rýchlosťou 16, 45 alebo 33.
Elpéčka je jednoducho úžasná vec, s pridanou hodnotou času a vychytený, zberateľský predmet, ktorý nestarne. Krásnym a hodnotným býva často už len papierový obal platne. Občas originálny, výtvarný predmet vysokej hodnoty, za ktorý platia zberatelia desaťtisíce.
Najpredávanejšou platňou tohto roka je znovu nahraný album Taylor Swiftovej 1989 (Taylor’s Version). Speváčka ho pôvodne vydala v roku 2014. Swiftová sa v desiatich najpredávanejších vinyloch roka v Británii objavuje hneď trikrát.
V rebríčku desiatich najpredávanejších LP sú za Taylor Swiftovou na druhom mieste legendárni rockeri z The Rolling Stones s tento rok vydaným albumom Hackney Diamond.
Ale súčasťou aktuálneho rebríčka predávanosti LP sú aj desiatky rokov staré, klasické art-rockové albumy ako The Dark Side of the Moon (1973) od Pink Floyd alebo najslávnejší a najpredávanejší LP album Rumours (1977), od americkej kapely Fleetwood Mac.
Okrem Swiftovej sa s novými nahrávkami veľmi dobre darilo aj spevákovi Edovi Sheeranovi, Lane Del Rey alebo Škótovi Lewisoci Capaldimu. Celkovo sa podľa organizácie British Phonographic Industry predalo až 5,9 milióna vinylov.
„Aj keď viac ako štyri pätiny počúvania nahranej hudby teraz tvoria najmodernejší spôsob počúvania muziky, ktorým je jej streamovanie, hudbe vydané na fyzických formátoch sa stále viac darí,“ uvádza BPI. „Len za posledný týždeň sa v Británii predalo štvrť milióna vinylových nosičov,“ dodáva organizácia.