Unikát v obci Štrba: Na čo slúži?

ŠTRBA – V podtatranskej obci Štrba môžete vidieť niečo, čo zrejme nikde inde na Slovensku nenájdete. „Videli ste už autobusovú zastávku so strešným oknom? Takéto unikáty nájdete v Štrbe,“ napísala nám jedna z čitateliek a priložila fotografiu. Na nej bola skutočne zastávka, ktorá mala na streche okno.

Štrba zastávka okno 3 Autobusová zastávka so strešným oknom v Štrbe. Foto: Rastislav Ovšonka

Nedalo nám to, a tak sme sa išli na vlastné oči presvedčiť, či to nie je len nejaký výmysel. Pri príchode do obce Štrba od obce Lučivná naozaj natrafíte na zrekonštruovanú autobusovú zastávku, ktorej súčasťou je aj plechová strecha so strešným oknom. To sa dá aj otvoriť. „Len stále rozmýšľam nad účelom okna,“ uviedla čitateľka.

V čase našej návštevy na tejto zastávke nikto nebol. Vybrali sme sa preto aj k druhej zastávke, ktorá mala mať strešné okno. Tá sa nachádza na opačnej strane obce, oproti cintorínu. Aj na druhej zrekonštruovanej zastávke sme na streche našli výklopné strešné okno.

V jednom aj v druhom prípade ide o zastávky s betónovým múrikom, na ktorom je drevená konštrukcia. Z troch strán je zastávka zatvorená. Štvrtá strana, tá smerom k ceste, je úplne otvorená.

Pri druhej zastávke sme mali šťastie a našli tam staršieho pána. Toho sme sa opýtali na názor na osadené strešné okno. „Kvôli vetraniu to asi nebude,“ povedal so žartom senior.

Pokúšal sa aj zamyslieť sa nad významom otváracieho strešného okna. „Zrejme chceli, aby sa ľudia nemuseli vykláňať zo zástavky, keby bolo nepriaznivé počasie,“ uviedol starší pán.

Požiadali sme ho preto, aby sa pokúsil pozrieť cez osadené strešné okno smerom na cestu, odkiaľ očakával autobus. Aj napriek snahe sa mu to nepodarilo. Pri jeho výške bola spodná hrana okna niekoľko centimetrov nad jeho zorným poľom. Nepodarilo sa mu tak cez okno pozrieť na cestu, ani keď sa postavil na špičky. Cez okno videl len neďaleký elektrický stĺp a stromy.

Ktokoľvek menší, napríklad aj deti, nemá šancu vidieť cez okno prichádzajúci autobus. Ak si budú chcieť nižší cestujúci skontrolovať, či náhodou nejde ich autobus, budú sa musieť v každom prípade vykloniť zo zastávky. Šancu pozrieť sa na cestu cez strešné okno majú podľa nás len ľudia s výškou aspoň 180 centimetrov.

O stanovisko k novým autobusovým zastávkam s otváracími strešnými oknami sme požiadali aj obec Štrba. Doteraz na naše otázky nereagovala. Na stránke obce sme však našli zmluvu a faktúry k výstavbe oboch autobusových zastávok. Cena za samotné prístrešky predstavovala 17- až 18-tisíc eur. Vo výkaze prác a materiálov sú uvedené aj strešné okná.

V obci sa nachádzajú aj ďalšie autobusové zastávky, ktoré prešli rekonštrukciou v skoršom období. Ani na jednej zo skôr rekonštruovaných zastávok sa strešné okno nenachádza. Tie sú novinkou len na dvoch najnovších autobusových prístreškoch.

„Strešné okno na autobusovej zastávke navrhol projektant. Účelom okna je zvýšenie komfortu pre cestujúcich v prípade nepriaznivého počasia (cestujúci má výhľad na prichádzajúci autobus zvnútra zastávky). Toto zvýšenie komfortu nepredstavuje zásadné navýšenie ceny prístrešku,“ uviedol pre Prešovský Štandard Ján Starigazda z Obecného úradu v Štrbe.

Aktualizované o vyjadrenie Obecného úradu v Štrbe


Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok