Jeffrey Epstein je najenigmatickejšia americká postava posledných rokov. Tento newyorský finančník, známy hlavne vďaka zneužívaniu neplnoletých dievčat a sprostredkovaniu sexu s nimi mocným mužom, plní niekoľko rokov po svojej smrti znova stránky novín. Americká sudkyňa totiž nariadila odtajnenie dokumentov s ním spojených.
Verejnosť si tak mohla prečítať o Epsteinových kontaktoch s bývalými prezidentmi Billom Clintonom a Donaldom Trumpom, britským princom Andrewom, so zosnulou popovou hviezdou Michaelom Jacksonom či známym kúzelníkom Davidom Copperfieldom. Cez mediálny záujem ide zatiaľ o odhalenie skôr antiklimatické. Väčšina je totiž dávno známa. To je aj dôvod, prečo sudkyňa odhalenie povolila. V posledných rokoch mnoho Epsteinových známych i obetí poskytlo rozhovory a taktiež prebehol súd s finančníkovou spoločníčkou Ghislaine Maxwellovou.
Veľa informácií o Epsteinovi kolovalo vo verejnom priestore už roky. Mnoho ľudí spomínaných v jeho dokumentoch ani nie je z ničoho obvinených. Bankár viedol bohatý spoločenský život a stretol sa s kýmkoľvek. Navyše ak sa už nejaké obvinenia objavia, bývajú často postavené na dosť nepriamych dôkazoch. Napríklad podozrenie ohľadom Clintona stojí na tvrdení jednej z obetí, že jej Epstein prezradil, že Clinton „ich má rád mladé“. To však neznamená, že niektoré podozrenia nie sú oprávnené.
Clintonov kladný vzťah k ženám je všeobecne známy, koniec koncov vzťah so stážistkou ho takmer stál prezidentstvo. Princ Andrew sa mimosúdne vyrovnal s jednou z dievčat, ktorú stretol u Epsteina. A aj keď trvá na tom, že sa ničoho nezákonného nedopustil, na verejnosti nepôsobí práve presvedčivo. So zakladateľom Microsoftu Billom Gatesom sa jeho manželka Melinda rozviedla aj pre jeho známosť s Epsteinom.
Rozsiahla konšpiračná teória
Okolo Epsteina sa tak vytvorila rozsiahla konšpiračná teória. Finančník mal byť stredom rozsiahleho pedofilného sprisahania, keď sa mocní celého sveta mali na jeho ostrove oddávať zvrhlým chúťkam. Teória sa rozchádza v tom, či Epstein mal byť šéfom tohto hrozného zoskupenia, alebo len akýmsi manažérom, slúžiacim ešte temnejším silám. Na záhadnosti celého prípadu pridávajú dve udalosti.
Pre zneužívanie maloletých bol Epstein prvýkrát zatknutý v roku 2006. Avšak keď súd v júni 2008 vyniesol rozsudok, bol neobvykle mierny. Epstein bol odsúdený na 18 mesiacov pseudoväzenia. Objekt väznice mohol opúšťať až na dvanásť hodín denne šesť dní v týždni kvôli pracovným povinnostiam. Práca sa týkala Epsteinovej nadácie, ktorú založil pred svojím nástupom do väzenia a rozpustil po jeho opustení. Takto si neodkrútil ani oných plných 18 mesiacov, prepustený bol po trinástich. Zdalo sa, že nad Epsteinom niekto drží ochrannú ruku.
Druhá udalosť sa týka Epsteinovej smrti. Druhýkrát bol zatknutý v júli 2019. Vyšetrovanie viedla FBI a nič nenasvedčovalo tomu, že tentoraz s ním bude zaobchádzané v rukavičkách. Na súd mal čakať v neslávne preslávenej väznici Metropolitan Correctional Center (MCC), kde sedeli napríklad aj teroristi z al-Kájdy či mafiáni. Tam ho 10. augusta našli mŕtveho. Oficiálny verdikt znel: samovražda. Išlo však o prvú samovraždu v MCC za 21 rokov, kamera pred Epsteinovou celou nefungovala a stráže nedodržali protokol, keď mali finančníka každých 30 minút kontrolovať, a ešte sfalšovali záznamy o pochôdzkach. Záver, že temné sily sa rozhodli tentoraz Epsteina umlčať raz a navždy, na seba nenechal dlho čakať.
Lenže, ako poukazuje napríklad blog LessWrong, Epstein zrejme naozaj spáchal samovraždu. Kamera pred jeho celou síce nefungovala, ale ostatné áno. Ani jedna nezaznamenala, že by sa niekto motal okolo Epsteinovej cely. Ani jeden zo siedmich väzňov, ktorí zdieľali s Epsteinom poschodie, si nevšimol nič podozrivé. Pri hľadaní tela sa nenašlo nič, čo by nasvedčovalo zápasu alebo potýčke. A Epstein spísal závet dva dni pred svojou smrťou.
Čo sa týka Epsteinovho prvého „väzenia“, aj to má logické vysvetlenie. Epstein najskôr pracoval pre americké tajné služby. Jeho firma Intercontinental Assets Group sa špecializovala na vymáhanie ukradnutých peňazí. Vďaka tomu prišiel do kontaktu s vplyvnými ľuďmi z celého sveta a mohol mať prístup k nejakým pre CIA dôležitým informáciám. Epstein sa vraj chválil svojim priateľom, že pracuje pre tajné služby. Prokurátorovi Alexanderovi Acostovi, ktorý schválil dohodu, vďaka ktorej dostal fešácke väzenie, podľa jeho slov bolo oznámené, že Epstein „patrí spravodajcom a má ho nechať na pokoji“.