Protesty farmárov v Nemecku sa skončili. Volanie po politickom obrate sa bezprostredne konať nebude

Masívne protesty nemeckých farmárov majú potenciál písať históriu. Zatiaľ je to len potenciál. Predseda Spolkového zväzu roľníkov Joachim Rukwied vyzval v pondelok na záverečnom zhromaždení, ktorým vyvrcholil týždeň ostrých protestov – na zmenu politiky. Má sa starať predovšetkým o „potreby nemeckého obyvateľstva, stredného stavu, firiem a poľnohospodárov“, čo je viac než nejaké čiastkové požiadavky poľnohospodárov, ktorými sa celá protestná vlna spustila. 

Protest farmárov. Zdroj: TASR Protest farmárov. Foto: TASR/DPA

To je volanie po celkovom politickom obrate. Žiadny takýto obrat sa bezprostredne konať nebude. Ale ak by sa v strednodobom horizonte konal, je zrejmé, že masívne blokády príjazdových ciest na diaľnice traktoristami, spomaľovanie dopravy, k tomu demonštrácie naprieč celým Nemeckom, sa budú chápať ako katalyzátor tejto zmeny.

Ako sme už písali, roľníkom ani tak bezprostredne nešlo o akési „krátenie subvencií“, ale chceli zabrániť vyššiemu zdaneniu nafty na úroveň vodičov nepoľnohospodárov. Chceli poukázať i na to, že vláda protesty mnohými krokmi vyprovokovala. Len za posledné obdobie: pre nákladné autá sa v Nemecku zaviedlo takzvané uhlíkové mýto (200 eur za jednu emitovanú tonu CO2), čím sa doterajšie mýto takmer zdvojnásobí, povinnosť platiť mýto majú po novom aj menšie nákladiaky a dodávky, všetci vodiči, ktorí tankovali benzín či naftu, doteraz odvádzali za tonu CO2 tridsať eur ako špeciálnu uhlíkovú daň, od nového roku odvádzajú 45 eur, od budúceho roka majú odvádzať 55 eur. A pretože aj z tejto uhlíkovej dane sa platí DPH, uhlíková daň z pohonných hmôt, ale aj zemného plynu alebo vykurovacieho oleja sa dvíha fakticky o 50 percent.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.