POPRAD – Na mestskom úrade v Poprade sa v stredu stretli vedenia mesta, mestskej aj štátnej polície a riaditelia popradských škôl, aby diskutovali o problémoch násilia a vyčíňania mladistvých, ktorí napádajú deti, ale aj dospelých.
„Problematika je vážna, ale nie je to nová téma. Ide o dlhodobý problém,“ povedal v úvode primátor Popradu Anton Danko. Podľa neho nejde o gangy. „Nenazval by som to gangy, sú to problémové skupiny mladistvých, ale nielen v Poprade. Je to problém aj ďalších miest. Sú skupiny mladistvých, ktoré požívajú alkohol na verejnosti, ale aj obťažujú starších ľudí, alebo súperia medzi sebou. Je tu zopár skupín. Vyhrotilo sa to prípadom napadnutia 13-ročného chlapca, a tak, ako bolo povedané, je mi ľúto, že vo viacerých prípadoch ľudia nevolajú políciu,“ povedal primátor. Občianske hliadky sú však podľa neho diskutabilné.
Podľa náčelníka Mestskej polície v Poprade Mariána Gardoša je zarážajúce, že ľudia dokážu volať na políciu, keď niekde vybehne pes z dvora, ale ak ide o napadnutie nejakej osoby, ľudia nezavolajú. Mestská polícia eviduje len pár telefonátov, ktoré sa týkajú konkrétneho napadnutia nejakej osoby skupinou mladistvých. „Nám boli nahlásené len dva prípady, ale ktovie, koľko ich bolo. Ľudia sú apatickí,“ skonštatoval primátor.
Na stretnutie bola pozvaná aj Mária Katriňaková Wawreková, ktorej syna napadla skupina tínedžerov. Jej status na sociálnych sieťach rozprúdil v Poprade diskusiu o pôsobení takýchto mládežníckych skupín na území mesta. Výsledkom je už aj obvinenie konkrétnych osôb z výtržníctva.
Riaditeľ odboru poriadkovej polície v Poprade Róbert Hermel na stretnutí zdôraznil, že ak dochádza k nejakému protiprávnemu konaniu, v každom prípade treba volať políciu. Neodporúča nikomu, ani členom občianskych hliadok, zasiahnuť. „Vždy treba volať 158 alebo 159,“ uviedol Hermel. Podľa neho každý policajt o probléme vie a zaoberajú sa tým nielen policajti v uniforme, ale aj v civile.
Podľa Wawrekovej cez týždeň je v meste relatívny pokoj, ale cez víkendy je to „šialené“. Občianske hliadky, aj keď ich je málo, majú podľa nej svoj význam. „Odkedy vznikli občianske hliadky a urobil sa rozruch, je vidieť oveľa viac policajtov na miestach, kde by mali byť. Ide o mestských i štátnych policajtov.“
Na dnešnom stretnutí primátor Popradu poukázal aj na ďalšiu skutočnosť. V súčasnosti nie je podľa neho v silách mesta riešiť tento problém pomocou zvýšeného monitoringu kamerami, ani mestskými policajtmi. „Mestá sú v zlej finančnej kondícii. Štát by mal konečne začať riešiť problém mestských polícií. Nám zákon neukladá, že musíme mať mestskú políciu. Viacero miest sa začína pohrávať s myšlienkou jej zrušenia,“ uviedol Anton Danko.
Mesto Poprad už znížilo stav mestských policajtov o desať príslušníkov, zo 41 na 31. „Ak nedôjde k nejakej zásadnej zmene financovania miest, tak sa začneme zaoberať aj touto myšlienkou,“ odpovedal primátor na otázku, či mesto plánuje zrušiť mestskú políciu. Kamerový systém je podľa neho finančne ešte náročnejší problém. „My máme relatívne dosť kamier, oproti iným mestám. Nejde len o samotné kamery, ale celý systém. Budeme sa uchádzať o európske peniaze. Čakáme na výzvy a hneď sa do nich zapojíme,“ dodal primátor.