Malé kraftové pivovary. Budúcnosť bratislavského piva?

BRATISLAVA – Čierne pivečko stout. Alebo Ale, Ipa, Indian Pale Ale, Imperial, Barlywine. Ak ste milovníci piva, asi viete, o akých hovorím. Pokiaľ máte radi netradičné, remeselné pivká, v Bratislave si prídete na svoje. Veľkým kladom je, že mnohé z tých najzaujímavejších sa varia v relatívne nových, malých pivovaroch. Tam sa v priľahlých podnikoch podstatná časť piva potom aj vypije.

Pivovar_Brewer na Osvetovej ulicu varí 7 originálnych pív Bratislavský pivovar_Brewer na Osvetovej ulicu varí 7 originálnych pív, Foto: Ba beer

Varenie piva na Slovensku siaha stovky rokov do histórie. Ak si chceme udržať a ochrániť tento náš národný zvyk, mali by sme chrániť a podporovať práve malé pivovary, ktoré počas korona krízy skoro skrachovali. Vtedy sa zo dňa na deň zatvorili reštaurácie a krčmy a odbyt sudového piva klesol o 90 percent. Niektoré pivovary fungujúce iba plnením sudov (nie fľaškovaním) museli minimálne na 2 až 3  mesiace zastaviť výrobu. Malým podnikom vznikla veľká škoda aj pokazením pív v nepredaných sudoch a tankoch.

Malé pivovary sú závislé na okamžitom predaji produktov, živí ich to

Malé a nezávislé slovenské pivovary už od roku 2009 spája Asociácia nezávislých pivovarov Slovenska. Jej hlavným cieľom je združovanie, podpora a rozvoj malých pivovarov na Slovensku. Touto cestou sa dosiahne zachovanie rôznorodosti chutí pivného moku, ktorá sa v poslednej dobe skoro stratila. V čase, keď vznikla asociácia, bol náš trh ohrozený monopol na pivo a temer neschopný konkurencie. Skoro 90 percent trhu s pivom ovládali dva nadnárodné pivné giganty.

Ich chabou „konkurenciou“ bolo sedem nezávislých malých pivovarov, ktoré varili pivo hlavne pre svoje vlastné prevádzky. Varenie piva tradičným spôsobom sa vytrácalo. No v roku 2018 nastal boom a postupne vzniklo okolo 70 mini pivovarov. Na obranu nezávislého slovenského piva slúži dokonca otvorené hnutie Pivobrana. Jedným z cieľov hnutia je chrániť pivá vyrobené tradičným spôsobom. S dlhou dobou zrenia, celkom bez chemických náhrad, s použitím iba najkvalitnejších prírodných surovín. Taktiež chce podporovať rôznorodosť ponúkaných pív v prevádzkach, kde sa nadnárodné koncerny snažia, aby sa na konkrétnej prevádzke čapovalo len práve ich pivo.

Prečo by mali vlastne ľudia preferovať malé pivovary?

Ľudia chodia odjakživa na pivo, je to priateľská forma stretnutia, nielen pre chlapov. Novým trendom hlavne vo väčších mestách je pivná kultúra spojená s pivnými degustáciami. Zákazníci chodia do menších pivovarov, pretože im doma varené pivo chutí viac ako bežné pivá. Hoci býva trochu drahšie, je iné, zaujímavé, netradičné. Slovenské malé pivovary vyhrávajú aj medzinárodné súťaže a dosahujú všeobecne vynikajúcu chuť a kvalitu.

Je to hlavne tým, že naši sládkovia sú v problematike zbehlí. Majú skvelé technické zázemie, neboja sa experimentovať a vymýšľať netradičné chuťové variácie. Veľa úspešných malých pivovarov pritom začalo homebrewingom (varenie piva v domácich podmienkach v malom, na osobnú spotrebu, bez ďalšej distribúcie na komerčné účely) a postupne sa vypracovalo. Od nuly až k fungujúcemu podniku. Poďme si teda predstaviť pár tých najobľúbenejších z Bratislavy, ktoré určite stoja za vašu pozornosť:

Stupavar (Stupava)

Stupavské pivo Stupavar patrí so svojou širokou ponukou medzi jedno z najobľúbenejších pív, ktoré si môžete dať v Bratislavskom kraji čerstvo načapovať. Stupavar spustil oficiálnu výrobu piva v januári 2013. Hneď v prvom roku pôsobenia vyvolal záujem laickej i odbornej verejnosti. Výsledkom boli tri ocenenia pivovarníckej asociácie malých a nezávislých pivovarov na Slovensku v troch kategóriách: Pivovar roka 2013, Objav roka 2013 a Sládek roka 2013. Od tohto obdobia má Stupavar už viac ako 10 receptúr na spodne aj vrchne kvasené pivá, ktoré distribuuje do podnikov na výčap alebo do svojej podnikovej predajne.

Od roku 2012 sa čapuje v Bratislave na Prepoštskej. Či už ste fanúšikom ležiakov alebo vrchne kvasených pív, v Stupavare si vždy vyberiete. Obľúbené sú JANTÁR ležiak 12°, 11-TEČKA alebo zázvorový ĎUMBEER 12°. „Punkbrewing je filozofia, s ktorou tvoríme značku a celé produktové portfólio. Samozrejme, časť tvorcov myšlienky je úzko prepojená s filozofiou punku, to ale neznamená, že vyrábame len pre úzku skupinu ľudí. Pivo varíme pre všetkých, ktorí vedia oceniť remeselnú výrobu a dobrý produkt,“ vysvetľuje firemnú kultúru Stupavaru jeden z „otcov zakladateľov“ podniku Martin Hrmo.

Fabrika The Beer Pub (Bratislava)

Táto moderná štýlová reštaurácia na rohu Štefánikovej a Spojnej v Bratislave ponúka výborné jedlo, z ktorého najlepší a preslávený je ich burger. Je aj jedným z najlepších pivovarov v meste. Ponúka vlastné pivá, ktoré vás prekvapia tak chuťou, ako aj kvalitou. Čapuje sa svetlý ležiak, ktorý je vyrobený z najkvalitnejších moravských sladov a českých chmeľov a penu udrží až do dopitia. Ďalším obľúbeným pivkom je Fabrika F 14° APA (American Pale Ale) s veľmi výraznou chuťou. Ak máte radšej silnejšie pivá, je tu aj tmavý Dark Lager, ktorý ponúkajú za 2,8 eura. Pivovar varí aj svetlé pšeničné pivo. „Má príjemnú arómu, ktorú okamžite sprevádza chuť citrusových plodov, muškátu, vanilky, banánov, až po končiacu jemne kyslú osviežujúcu chuť citrónov. Pivo, ktoré má byť mútne a kyslé,“ opisujú tvorcovia piva na svojom webe. Za pol litra prvotriednej kvality tu zaplatíte len 2,6 eura.

Kláštorný pivovar (Bratislava)

Tento malý mestský pivovar patrí k tým tradičnejším. Ako majitelia sami uvádzajú, v roku 2015 im prior Milosrdných bratov posvätil varňu a priestory v pôvodných kláštorských pivniciach pod Flagshipom. Ako prvé pivo uvarili 11-stupňového Kláštorného ležiaka. Varia ho bez pridania prídavkov alebo zmesí, čiže vždy z čerstvo namletého sladu, filtrovanej vody, žateckého chmeľu a pivovarských kvasníc. Okrem ležiaka, ktorý tam nájdete za 1,9 eura, môžete vyskúšať aj jeho tmavú verziu za rovnakú cenu. Na výber je taktiež aj Kláštorný špeciál, medové 13-stupňové pivo, alebo študentská „devinka“. Kláštorné pivo je pivo plzeňského typu.

Prvé kvasenie prebieha ako kedysi, v otvorených spilkách niekoľko dní a následne pivo leží v ležiackych tankoch dlhých 22 dní. Touto tradičnou cestou vznikne poctivé, chutné a nepasterizované pivo výraznej chlebovej vône a príjemnej horkosti. Na kvalitu tunajšieho piva sa môžete spoľahnúť. Na jeho výrobu prísnym okom dohliada najdlhšie slúžiaci sládek v Čechách. Emeritný sládek s čestným miestom v Sieni slávy Českého pivovarníctva – majster Ivan Chramosil, 44 rokov hlavný sládek svetoznámej pražskej pivárne U Flekú.

Pivovar Shenk – Výčap U Ernőho (Bratislava)

Výčap U Ernőho je pre Bratislavčanov žijúcich v Starom Meste zavedenou klasikou. Pritom majú ďaleko od tradície. Ich pivá sú vyrobené nielen z vody, jačmenného sladu a chmeľu, ale aj pšenice, ryže, kukurice či raže. „Pri príprave piva radi experimentujeme a pivo nedáme do distribúcie, kým s ním nie sme 100-percentne spokojní. Používame vlastné receptúry a poctivé suroviny, aby sme vám dali to najlepšie. Každé naše pivo v sebe ukrýva príbeh a divokú cestu. A hlavne, netreba to brať vážne, je to len pivo,“ uvádza pivovar Shenk, ktorý je v tomto podniku domácim, na svojej stránke. Ponuky pív sa dosť často menia. Osobne som mal možnosť ochutnať 11-stupňového čierneho Perseusa, 11-stupňového ležiaka Bohumila a 13-stupňovú Uršuľu. Každé pivo bolo po 2,4 eura, čo je ľudová cena.

Meštiansky pivovar v Bratislave vsadil na tradičný dizajn. Foto: Ba beer
Pivovar Stupavar, punkový prístup, no skvelé a vyhľadávané pivo. Foto: Ba beer
Varňa je najpodstatnejšou súčasťou každého malého pivovaru. Foto: Ba beer
Výčap U Ernőho čapuje netradičné pivá pivovaru Shenk. Foto: Ba beer
Kláštorný pivovar stojí na mieste bývalého kina. Foto: Ba beer
Kde sa pivo varí, tam sa dobre darí! Tak ako v Zámockom pivovare. Foto: Ba beer