BRATISLAVA – V posledných dvoch desaťročiach hollywoodska životopisná dráma, kedysi najgýčovejší z filmových žánrov, dozrela ako interesantná umelecká forma. Kľúčovými filmami v tomto procese boli filmy: Capote, Lincoln, či Oppenheimer. Základnou tézou, ktorá tomuto žánru pomohla, bolo rozhodnutie vzdať sa zastaranej dejovej štruktúry – ukázať niekoho od kolísky až po hrob. Tvorcovia sa dnes zameriavajú na rozhodujúce časové obdobie života. To im umožňuje pridať do filmu viac textúry a najmä objasniť a odhaliť skryté súvzťažnosti a pravdy.
„Bob Marley: One Love je dráma o najväčšej zo všetkých reggae superhviezd, ktorá dodržiava spomenuté „nové pravidlá“ životopisného filmu. Film sa začína v roku 1976, keď sa Bob Marley, (vtedy už na Jamajke legenda) pripravuje na mierový koncert v rodnom Kingstone.
Jeho cieľom je upokojenie jamajskej politiky. Je to ťažký a nebezpečný boj. Jamajka je totiž ovládaná konkurenčnými politickými stranami a vodcami gangov, bojujúcimi o územie vplyvu. Ani sám Marley sa nedokáže ochrániť pred násilím. Pred koncertom sa dvojica ozbrojencov vláme do jeho haciendy, postrelia jeho manželku Ritu a pokúsia sa zavraždiť aj Boba. Obaja majú šťastie. Vrahom uniknú a Rita sa rýchlo zotaví. No pre Marleyho je to zreteľné znamenie. Nastal čas, aby opustil Jamajku a urobil veľkú revíziu vo svojom živote.
Film Bob Marley: One Love, ktorý režíroval Reinaldo Marcus Green (Kráľ Richard), sa odohráva počas nasledujúcich dvoch rokov, keď Marley žije v Londýne. Tam pokračuje v pokojnej a bezproblémovej existencii, a keď sa znovu stretne so svojou kapelou, nahrá najslávnejší album „Exodus“ a prehodnocuje svoje miesto v popovom biznise. Divák asi aj chápe, prečo sa toto obdobie života Boba Marleyho môže zdať pre filmárov ideálne. Ide im aj o odhalenie rozporov, ktoré definujú Marleyho ako politického militanta, ktorý je taktiež utopickým popovým idolom. Zároveň sa ho snažia predstaviť ako muža, čo žije pre rodinu, ktorý je závislý od manželky Rity. Tu je však zreteľný rozpor, lebo Bob jej bol po celý život neverný a mal osem detí od iných žien.
Vidíme ho ako oddaného rastafariána, ktorý svojím náboženstvom žije a gurua zastupujúceho na tomto svete hlavnú postavu svojho náboženstva – Haile Selassieho. Ten, kto pozná príbeh Boba Marleyho bližšie, vie, že bol nespútaným rebelom, ktorý po celý život poukazoval na chudobu, bojoval proti rasizmu, násiliu a drogovým gangom. Preto sa vám do hlavy dostáva dosť logická otázka: Prečo sa film Bob Marley: One Love obmedzuje len na šťastné obdobie rokov 1976 až 1978? Neukazuje nám ako Marley vyrástol na Jamajke a pomáhal vytvárať inside-out-rock’n‘-rollovú formu reggae, stavajúc na svojich koreňoch v ska, rocksteady a R&B. V retrospektívnom pohľade vidím síce Marleyho ako mladíka v nahrávacom štúdiu, kde spolu so svoju kapelou fungujú hypnoticky v ošiali z hudby a marihuany.
No kedže ide o prvý veľký hollywoodsky reggae životopisný film, túžime vidieť a vedieť aj viac. Prečo sa konečne nedozvieme kde, ako, prečo a kedy reggae vznikalo a ako umelecká forma silnelo, rástlo a získavalo moc? Snímke mimoriadne pomohlo angažovanie Kingsley Ben-Adira, ktorý si naštudoval desiatky hodín Marleyho videokaziet, aby ovládol každú nuansu jeho reči, chôdze, či šamanského spôsobu tanca, ktorým ovládal publikum.
Ben-Adirov Marley je hypnotizujúcou postavou, osobitou rock-popovou hviezdou, hoci občas máme pocit, že vysiela zo seba ducha väčšieho, ako je on sám. Film vám prezradí veľa o Bobovi Marleym ako o úžasnom šamanovi hudby. Je skvelou pozvánkou na ochutnávku Bobových albumov, no o zmysle jeho životnej cesty sa veľa nedozviete. Marley, ktorého vidíme, má blízko k modernému svätcovi, ktorý je na konci svojej životnej cesty dokonalo zmierený so svojou smrteľnosťou a svoju rakovinu berie fatalisticky, ako nezvratný osud. Cieľom nového životopisného režimu malo byť asi odhaliť túto totemickú postavu komplexnejším spôsobom.
Film Bob Marley: One Love koketuje síce so zložitosťou pochopenia rozporuplnosti Boba Marleyho, no občas okato skĺzava do banality jeho uctievania ako ľudového, nesmrteľného hrdinu. Ktorým ale naozaj aj roky bol.