Film Chudiatko nominovaný na Oscara: Ako krásna pani Frankensteinová našla svoju slobodu

BRATISLAVA – O príbehovo provokatívnom, morálne rozporuplnom, vizuálne nápaditom a najmä skvele zahranom filme Chudiatko od gréckeho režiséra Yorgosa Lanthimosa ešte budeme určite veľa počuť. Má napokon už na konte Zlatého leva z MFF Benátky, dva Zlaté glóbusy a impozantných 11 nominácií na Oscara aj ceny BAFTA. Práve teraz ho môžu oceniť aj Slováci na plátnach našich kín.

Poor-things Vo filme Chudiatko exceluje Emma Stone. Foto: Poor Things

Jeden z najznámejších romantických hororových príbehov od len 18-ročnej Mary Shellyovej sa volá Frankenstein. Vyšiel v roku 1818 a hovorí o tom, ako šialený profesor Frankenstein zostrojí z mŕtvol škaredé monštrum s nadľudskou silou, ktoré sa mu potom vymkne spod kontroly. Tento príbeh voľne variuje aj film Chudiatko, ale s tým rozdielom, že ožije mŕtva mladá a krásna žena.

Godwin Baxter (Willem Dafoe) je geniálny, no nenormálny profesor anatómie, ktorý miluje vedu nadovšetko a v experimentovaní nepozná žiadne hranice. Šialenstvom zapálené úsilie Baxtera imponuje, ale rovnako tak aj desí jeho študenta Maxa McCandlesa (Ramy Youssef). Godwin svojmu žiakovi verí, preto ho zasvätí do svojho najodvážnejšieho neľudského pokusu.

Ten sa odohráva priamo v jeho dome, kde skrýva krásnu mladú ženu nepochopiteľnej povahy a správania. Bella robí čokoľvek s nadšením a veľkým odhodlaním. Hoci doktor presviedča svojho žiaka, že žena sa len zotavuje z nehody, napokon prizná pravdu. Bellu našiel mŕtvu v rieke. Spáchala samovraždu.

Keďže ale bola vo vysokom štádiu tehotenstva a plod žil, rozhodol sa profesor mŕtvy mozog dospelej Belly nahradiť nepoznačeným mozgom jej dieťaťa.

Bella pred očami svojho „stvoriteľa“ deň za dňom rastie a mentálne dozrieva. Učí sa nové slová, zažíva prekvapivé emócie, smelo skúša, kam až môže zájsť. Robí presne to, čo by asi robilo malé dieťa. Objavila aj svoju sexualitu, a tak jej Godwin núka Maxa za snúbenca.

Z čista-jasna sa však zjaví bonviván Duncan Wedderburn (Mark Ruffalo), ktorý myslí len na seba a rozvášnenú Bellu unesie na hedonistickú cestu po Stredomorí.

Film Chudiatko vznikol podľa bestselleru Škota Alasdaira Graya z roku 1992. Na plátna kín ho Yorgosovi Lanthimosovi pomohol prepísať scenárista Tony McNamara a hlavú rolu stvárnila Emma Stone.

Práve ona je zárukou veľkého a doslova nezabudnuteľného diváckeho zážitku. Herečkin nespútateľný a zdá sa, že skoro nevyčerpateľný komediálny a dramatický herecký talent dáva jej postave možnosť vynikať skoro v každej minúte filmu.

Emma Stone hrá na 110 percent. Celým telom, duchom aj dušou. Nikomu neprekáža to množstvo nahých scén, ktoré vo filme sú. Každá jedna je logická, funkčná a je pevnou súčasťou príbehu. Zahrať čosi tak ťažké ako dospelú ženu s dušou dieťaťa, je veľká úloha a obria výzva. Taká úloha, ktorá si vyžaduje mimoriadny talent, obrovskú sebadôveru, ale aj rozsiahle štúdium správania detí.

Dospievanie, sebauvedomovanie, dobro, zlo, láska, nenávisť, závisť, vypočítateľnosť správania. Otváranie hraníc medzi drzosťou, odvahou a experimentovaním so svojimi, ale aj inými citmi. To všetko boli náročné herecké úlohy, s ktorými sa musela Emma Stone popasovať. Ale zvládla to úžasne!

Výborne jej sekundovali aj skúsený matador Willem Dafoe či excentrický Mark Ruffalo. Film vás zasiahne aj precíznou prípravou viktoriánskej výpravy, výborne zvolenými kostýmami, hudbou aj kamerou.

Rýchlo si všimnete, ako tvorcovia pôsobivo menia farebnú paletu aj spôsob snímania, zároveň so zmenami deja a prostredia. Je síce ťažké určiť, kde vo filme Chudiatko vtip začína, kam až pokračuje a kde práve skončil, no aj v tom je jeho sila a inovatívnosť.

Scenár pracuje s množstvom silných tém. Filozofuje o možnostiach ľudí zmeniť sa a poukazuje na skostnatenú tradičnú morálku. Búra mýty o sexualite či prežitom spôsobe, akým vidíme a chápeme ženy a ich postavenie v spoločnosti.

Bella cez svoje sny, túžby a naplnené vášne skúma a objavuje celý svet, ktorý rozhodne nie je len priateľský a chce jej prikazovať, ako má žiť. A snaží sa jej nanovo objavenú slobodu skrotiť a „scivilizovať“.

Práve tieto myšlienky dávajú filmu veľmi nadčasové posolstvo a všeľudský presah. Snímka Chudiatko, v originále nazvaná Poor things – Chúďatá, možno svojím názvom odkazuje aj na to, že by sme sa mali riadiť jednoduchým životným pravidlom: Ži a nechaj žiť!

Zrodenie nového života môže byť nepredvídateľný problém. Foto: Poor things
Ak otvoríte dvere svojho domu hosťovi, občas aj hazardujete. Foto: Poor Things
Emma objavuje knihy a aj svoje telo. Foto: Poor things
Emma napokon odpláva v ústrety novým, neznámym dobrodružstvám. Foto: Poor things