BANSKÁ BYSTRICA – Lesy SR v súvislosti s lykožrútovou kalamitou na Horehroní i v ďalších lokalitách preveria postup zodpovedných osôb. V hre sú aj trestnoprávne kroky.
Lykožrútová kalamita pred pár týždňami naplno zasiahla Čierny Balog (okr. Brezno) a jeho okolie. Nabrala enormné rozmery a v lokalite museli vyhlásiť mimoriadnu situáciu. Tú však museli neskôr rozšíriť aj na lokality Revúca a Detva.
V záujme zamedzenia jej ďalšieho šírenia Lesy SR podnikajú kroky pre maximalizáciu ťažby a spracovania kalamity. Jediným zmyslom týchto opatrení je kalamitu definitívne zastaviť a zamedziť jej pokračujúcemu šíreniu.
Zároveň súčasné vedenie podniku dôsledne preveruje postupy zamestnancov v minulých rokoch a ak sa potvrdí zlyhanie kompetentných pri odbornom prístupe ku kalamite, vyvodí aj trestnoprávnu zodpovednosť.
Vzhľadom na teplé počasie a exponenciálny nárast kalamity je aktuálne prioritou štátneho podniku Lesy SR vykonať intenzívne ochranné opatrenia na zamedzenie šírenia kalamity a zníženie následkov zintenzívnením ťažby.
„Musíme konať rýchlo, preto pristupujeme s ťažobnými spoločnosťami na priame rokovacie konania. V našom záujme je v čo najkratšom možnom čase kalamitu spracovať a tým zmierniť negatívne dopady voči všetkým dotknutým stranám,“ vyhlásil Tibor Menyhart, generálny riaditeľ Lesy SR.
Súčasne sa podľa riaditeľa zaoberajú dôkladným preverovaním postupu konkrétnych zamestnancov organizačnej zložky OZ Horehronie a lesných správ, odborných lesných hospodárov a lesníkov v roku 2022.
V súčasnosti analyzujú protokol o výsledku terénnej kontroly, možné porušenia zákona o lesoch a vyhlášky o hospodárskej úprave lesov. Rovnako preverujú aj dodržiavanie usmernenia na plnenie zákonných povinností pri evidencii a spracovaní kalamity na OZ Horehronie.
„Podozrenia zo závažných nedostatkov a porušovania povinností pri správe lesného majetku štátu sa musia v zmysle zákona riadne prešetriť, a to v súvislosti s evidenciou vzniku dôvodu na náhodnú ťažbu a spôsobom jej vykonávania. Ak sa preukáže, že konkrétni zamestnanci porušili zákon, vyhlášky a usmernenia, sme odhodlaní vyvodiť voči nim aj trestnoprávnu zodpovednosť“, doplnil Menyhart.
„Nepôjde len o personálne opatrenia, ale aj o systémové zmeny v manažmente a kontrole plnenia pracovných povinností zodpovedných pracovníkov s cieľom dosiahnuť, aby sa podobná situácia, aká vznikla v zmysle rozsahu podkôrnikovej kalamity na OZ Horehronie, už nezopakovala,“ spresnil riaditeľ štátneho podniku.
Lykožrútová kalamita sa dotkla aj obľúbeného Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline. Prebieha tam masívna ťažba a v dôsledku kalamity je otvorený v obmedzenom režime. Počas týždňa je zatvorený a cez víkendy ho môžu ľudia navštíviť len na vlastné riziko. Nepremáva do neho ani ďalšia horehronská atrakcia a to vláčiky Čiernohronskej železnice.