Vyšetruje sa verzia, že páchateľ pokusu o atentát nebol osamelý vlk

Tlaèová konferencia na Úrade vlády SR o bezpeènostnej situácii na Slovensku Tlačoví konferencia k bezpečnostnej situáci 19. mája. Foto: Martin Baumann / TASR

Nedeľňajšiu tlačovú besedu otvoril minister obrany, aby zdôraznil, že „Slovensko je zranené“. Prízvukoval, že stredajší atentát na premiéra je atentátom na všetky hodnoty, ktoré sme vyznávali, na demokraciu a na akceptáciu výsledkov volieb.

V tejto súvislosti zvolali rýchlu operatívnu poradu. Zároveň sú k dispozícii nové informácie. „Šok, ktorý nás stretol v stredu, nás bude prenasledovať do konca života,“ dodal Kaliňák. K bezpečnostnej situácii na Slovensku sa s ním popoludní stretli aj minister Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír Solák, námestník SIS Pavol Gašpar a predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar.

Minister vnútra zdôraznil, že sa aktuálne robí všetko preto, aby bezpečnosť u nás bola garantovaná. Monitorujú sa nielen rizikové osoby či skupiny. Výkon dozoru je podľa ministra zvýšený o 30 až 40 percent. „Všetci policajti sú dnes v teréne,“ skonštatoval šéf rezortu vnútra s dôvetkom, že monitorujú obchodné centrá, miesta, kde je veľa ľudí, ochraňujú nemocnice, ale aj obydlia ústavných činiteľov, politikov, ktorí dostali vyhrážky smrťou. Dokonca aj niektoré redakcie či úrady.

Štát striehne na protiprávne konanie

Šutaj Eštok sa zároveň vyjadril, že po útoku na demokraciu, musia dať bezpečnostné zložky signál občanom, že ich vedia ochrániť. „To, čo sa po atentáte stalo, spustilo ďalšiu vlnu útokov a šírenia nenávisti v internetovom priestore,“ skonštatoval.

Polícia podľa neho pracuje na plné obrátky, aby identifikovala všetky prejavy agresie a súhlasu s atentátom. „Na Slovensku sme si mysleli, že vyhrážky sú folklórom. Upozorňujem však, že každú hrozbu a nenávisť budeme posudzovať tak, ako by sa stala v reálnom svete,“ dodal šéf rezortu vnútra.

Spomenul pritom aj pár konkrétnych príkladov, ktoré už vyšetrujú. „Máme tu zaisteného muža Vladimíra S., 41-ročný muž zo Spišskej Novej Vsi. Polícia ho stotožnila a bude sa zodpovedať. Ale aj 23-ročná Bratislavčanka či vysokoškolsky vzdelaná žena z Nitry. Obidve sú obvinené z vyhrážania a pritom nikdy nemali opletačky so zákonom,“ doplnil.

Dodal, že majú takmer 50 podozrení zo spáchania trestnej činnosti len vo virtuálnom priestore. „Na ďalších 20 pracujeme, 30 ďalších prípadov je už na spracovaní,“ vyčíslil, pričom celkovo je už 90 podnetov, ktorými sa zaoberá Národná kriminálna agentúra NAKA.

Páchateľ pravdepodobne pôsobil v skupine

Najnovšou informáciou, ktorú potvrdil, je, že polícia pracuje aj s verziou, že u atentátnika nešlo o čin „osamelého vlka“, keďže po útoku mal do dvoch hodín vymazanú komunikáciu na sociálnej sieti. „Preto pracujeme aj s verziou, že nešlo o samostatný čin,“ dodal minister.

Vyvrátil však, že by s útočníkom spolupracovali dvaja ľudia, ktorí držali zábranu, za ktorou sa nachádzal útočník. Išlo podľa neho o slepú ženu a jej nepočujúceho partnera a po prešetrení sa nepotvrdilo, že by pomáhali útočníkovi.

Vláda však v súvislosti s pribúdajúcimi informáciami rozšírila vyšetrovací tím pokusu o atentát. Námestník poverený výkonom práv riaditeľa Slovenskej informačnej služby Pavol Gašpar poukázal na jeden fenomén. „Ide o militantný akceleracionizmus. Po streľbe v Prahe inšpirovali aj páchateľov na Slovensku, ktorých sme dokázali úspešne eliminovať,“ pokračoval.

Do súvislosti s tým dal aj bombové vyhrážky na školách. „Získali sme informáciu, že by mohli byť aj v nemocniciach, nielen na školách či bankách,“ doplnil s tým, že to, že situácia je vážna, sa preukázalo aj po atentáte na premiéra. „Ohrozený je každý, verejnosť, verejní činitelia, médiá. Je na mieste byť obozretný, je tu predpoklad inšpirovania,“ dodal.

Predseda parlamentného Výboru pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar uviedol, že situácia je horšia, ako sme mohli očakávať. „Vôbec nie je na mieste situáciu zľahčovať. Bol to útok na ústavu, na štát. Išlo o jedného z troch najvyšších predstaviteľov krajiny. Situáciu nemôžeme bagatelizovať,“ konštatoval s dôvetkom, že ako predseda výboru chce, aby dostávali informácie ako postupuje polícia, aké prijíma opatrenia.

Následne by podľa jeho slov oni mohli dávať návrhy, ako ďalej postupovať spolu s opozíciou. „Chceme, aby poslanci boli viac informovaní o situácii. Môžem povedať, že je zabezpečovaná konkrétna ochrana pre osoby, ktorým prišli vyhrážky,“ vyjadril sa.

Politický motív je podľa neho viac než jasný, ak niekto tvrdí opak, tak je to zavádzanie.

Kaliňák označil rokovania na parlamentnom Výbore pre obranu a bezpečnosť za dôležité, najmä preto, lebo sa tam stretáva koalícia s opozíciou. „Ukazuje sa to ešte horšie, lebo tu zjavne došlo k asistencii, aby osoba zahladzovala stopy,“ doplnil.

To všetko je podľa neho šokujúce. „Jednoduchšie by bolo hovoriť o jednom človeku, ale obavy, že tu mohol byť systémový prístup, zhoršili túto situáciu,“ skonštatoval s dôvetkom, že bude informovať ministerku hospodárstva Denisu Sakovú o zvolaní Bezpečnostnej rady na stredu 22. mája pred zasadnutím vlády, aby sa pripravili opatrenia na ochranu.

„Chceme si zhrnúť všetky informácie spravodajských služieb, Policajného zboru, určite pripraviť opatrenia najmä v súvislosti s ochranou inštitúcií a zariadení, ktoré majú strategický význam,“ načrtol Kaliňák.

Parlamentný výbor bude podľa Gašpara zvolaný po dohode s ministrom vnútra. Poslanci sa na ňom majú ešte podrobnejšie informovať o všetkých skutočnostiach, ktoré by mali vedieť ako volení zástupcovia občanov, prípadne k situácii zaujať stanovisko. „Z môjho pohľadu je ten doterajší proces, ktorý tu prebieha, nastavený dobre. Je to značne široký záber pre bezpečnostné zložky a, ako som už povedal, tá situácia je výnimočná,“ komentoval dianie.

„Mali by sme posilniť legislatívne opatrenia, aby sa zabránilo šíreniu nenávisti. Je jedno, komu príde mail, v ktorom sa mu vyhrážajú smrťou. Potrebujeme rozvinúť diskusiu, ako penalizovať extrémne prejavy nenávisti s ohľadom na ľudské práva. Každý si je vedomý svojej zodpovednosti,“ uzavrel šéf rezortu obrany.

(pmi, sita)


Ďalšie články