Nevinný muž z Telgártu bez stopy zmizol, rodina ukazuje na Černáka. Čo mu odkazuje syn?

TELGÁRT – V lete 1993 bez stopy zmizol Miroslav Vlček, krčmár z Telgártu (okr. Brezno). Jeho rodina je presvedčená, že  ho má na svedomí Mikuláš Černák. Ten sa pokúša dostať z väzenia na slobodu. Čo si o tom myslí syn roky nezvestného muža?

cernak2 V tejto reštaurácii uprostred Telgártu videli Miroslava Vlčeka naposledy. Dnes ju prevádzkuje jeho syn. Foto: Mário Kaprálik

Dá sa povedať, že Miroslav Vlček sa pred viac ako 30 rokmi ocitol v zlom čase a na zlom mieste. Bol svedkom krvavého zločinu a rozhodol sa svedčiť. Zachoval sa správne, no jeho odvaha a zmysel pre spravodlivosť ho stáli život. Rozhodol sa totiž svedčiť proti Vladimírovi Černákovi, bratovi Mikuláša Černáka.

Krčmár z Telgártu bol svedkom toho, ako Vladimír dobil na smrť iného muža. Vlček najprv pod tlakom vyhrážok odmietol svedčiť, neskôr vypovedal v jeho neprospech. Krátko po výpovedi, v auguste roku 1993 zmizol.

Údajne ho z krčmy vylákal nemecky hovoriaci muž k pokazenému autu. Odvtedy sa po ňom zľahla zem, podľa svedkov ho odvliekli do lesa a zastrelili. Telo mali zakopať niekde pri Liptovskej Tepličke (okr. Poprad). Hoci policajti poznali miesto, ani po rozkopaní celého okolia pozostatky muža nenašli.

Hoci sa Černák po prelomení mlčania priznal k viacerým vraždám, v tejto vinu odmietol. Rodina Miroslava Vlčeka tak dodnes nemôže uložiť na posledný odpočinok jeho telo a takisto ani nemá kde zapáliť sviečku.

A ako zareagoval jeho syn na to, že Černák, taktiež rodák z Telgártu, chce ísť na slobodu? „Čo na to hovorím? Iba sa spýtam, odsedel si aspoň deň za vraždu môjho otca? Ani sa k nej nepriznal a takisto ho za ňu neodsúdil ani súd. To je moja reakcia. Ja som mal vtedy 14 rokov keď otec zmizol. Nebol som už malý a vedel som, čo sa deje. Prišiel som o otca. Ja absolútne neverím, že ten človek sa zmenil,“ povedal pre Banskobystrický Štandard syn Miroslava Vlčeka, ktorý prevzal podnik po otcovi.

V roku 1993 Vladimír Černák a Ján Handula mali na smrť dobiť v spomínanom pohostinstve Femina ďalšieho Telgárťana. Svedkom bol majiteľ Miroslav Vlček, ktorý ako jediný o tom prehovoril.

„Policajti naňho tlačili, aby vypovedal. Že mu dajú policajnú ochranku…,“ uviedla Vlčekova manželka, ktorá bola osobne po zmiznutí manžela za Černákom, ale ten jej povedal, že o ňom nič nevie.

Vďaka Vlčekovmu svedectvu putovali obaja muži do väzby. O pár dní prišiel do pohostinstva nejaký muž a požiadal ho o pomoc, že má pokazené auto. Spolu nasadli do Vlčekovej škodovky a odišli. Odvtedy už Miroslava Vlčeka nikdy nevideli.

Vladimíra Černáka a Jána Handulu prepustili z väzby na slobodu. Brat mafiánskeho bossa o tri roky neskôr zahynul pri autonehode, keď narazil s kamarátom nad obcou Bystrá (okr. Brezno) do stromu. Mal 25 rokov.

Pri únose boli viacerí ľudia z bandy Mikuláša Černáka. Ten mal pred smrťou Vlčekovi povedať, že to má za brata. Niektorí zo svedkov sú už po smrti, iní začali v tomto prípade hovoriť a svedčiť. Otec dcéry a syna je však dodnes nezvestný. Postarať sa o jeho „odpratanie“ mali dnes už nebohí Alojz Házy, Gustáv Slivenský a Jozef Burger.

Obžalobu vo veci vraždy Vlčeka podala prešovská prokuratúra v roku 2007. Podľa nej mal Černák v roku 1993 zariadiť znesenie zo sveta nepohodlného svedka, ktorý bol náhodným svedkov svedčiacim v kauze Černákovho brata Vladimíra.

Černák vinu odmietol. Na neverejnom zasadnutí v roku 2011 prešovský Okresný súd uznesením zastavil trestné stíhanie Mikuláša Černáka v tejto veci, a to z toho dôvodu, že už si odpykával doživotie.

„Súd mal za to, že trest, ku ktorému by mohlo toto trestné stíhanie obžalovaného viesť, je celkom bez významu popri treste, ktorý už bol obžalovanému právoplatne uložený, teda trest odňatia slobody na doživotie za šesť vrážd,“ odôvodnil svoje rozhodnutie sudca.

V súčasnosti sa Mikuláš Černák pokúša dostať von z väzenia, keďže mu to umožňuje zákon. V minulosti dostal doživotie a po 26 rokoch väzenia má súd rozhodnúť, či ho podmienečne prepustí na slobodu. Začiatkom mája sa uskutočnilo už v poradí druhé ostro sledované pojednávanie o podmienečnom prepustení na piešťanskom súde.

To nakoniec odročili na neurčito. Čaká sa totiž na vypracovanie aktuálnych znaleckých posudkov z odboru psychiatrie a psychológie. Bývalý boss slovenského podsvetia sa doteraz priznal k 16 vraždám, no pripisujú mu ich viac ako tridsať.  


Vyplácanie penzií, ktoré boli známe aj ako vianočný bonus, sa začne 2. decembra. Prvýkrát pôjde o podstatne vyššiu sumu, než na akú boli poberatelia zvyknutí.
Prejsť na článok
Na Mestskú políciu v Komárne sa valí škandál, ktorý odštartovali slová jej bývalého člena pred mestskými poslancami. Ten hovorí o rodinkárstve, netransparentnom odmeňovaní a navyše aj o sexuálnom obťažovaní. Podľa slov primátora sa však v…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok