BANSKÁ BYSTRICA – Na banskobystrickom námestí našli zdravotne znevýhodnení a ich rodiny podporu a dostali aj vzácne rady na druhom ročníku podujatia Pod jednou strechou. Cieľom je pomáhať ľuďom, ktorí sú v ťažkých životných situáciách a predchádzať rodinným tragédiám.
„Na námestí boli takmer všetci tí, ktorí majú niečo spoločné so zdravotným znevýhodneným. Teda inštitúcie, ktoré pôsobia v Banskej Bystrici, boli tu tí, ktorí rady rozdávali, aj tí, ktorí ich potrebovali,“ uviedla Ivana Kružliaková, vedúca Odboru sociálnych vecí mesta Banská Bystrica.
Cieľom podujatia je podľa nej sprostredkovať pomoc a poradenstvo naraz, aby ľudia, ktorí sú na to odkázaní, nemuseli navštevovať všetky potrebné inštitúcie.
Na Námestí SNP v Banskej Bystrici rozdávali rady aj ľudia zo Spoločnosti na pomoc osobám s autizmom, ktorá vznikla v roku 2001. Ide o rodičovskú organizáciu, v ktorej sú však aj odborníci.
„Venujeme sa ľuďom s autizmom. Robíme aktivity v Banskej Bystrici, ktoré sa venujú rozvoju už dospelých ľudí, rovnako sa venujeme aj tým najmenším,“ uviedla Mária Helexová, riaditeľka Spoločnosti na pomoc osobám s autizmom (SPOSA) v Banskej Bystrici, ktorá je sama matkou autistického dieťaťa.
„Myslím si, že takáto akcia má význam, lebo veľa ľudí nevie nájsť tie cieľové organizácie, ktoré by potrebovali a ktoré im môžu pomôcť. Na takomto podujatí v exteriéri k nám do stánku môžu fyzicky prísť ľudia, ktorí majú napríklad aj dieťa na vozíčku. My im poradíme, keďže sa tomu venujeme a máme aj osobné skúsenosti“ vysvetlila Mária Helexová.
Aj práve takýmito podujatiami, poradenstvom či rozhovormi sa dá predísť tragédiám v rodinách. Jedna taká, ktorá otriasla celým Slovenskom, sa stala v marci.
Do jazdnej dráhy vlaku na Liptove vošla mamička so zdravotne znevýhodnenou dcérkou Paťkou. Žena zrejme neuniesla ťažkú situáciu a nevidela iné riešenie, iba všetko vyriešiť takýmto fatálnym spôsobom a tomu sa dá v niektorých prípadoch predísť.
„Určite ľuďom pomáha, keď hovoria o svojich problémoch a prídu za nami na konzultáciu. Veľakrát im dám informácie, ktoré im odborníci nedajú, lebo ja ich mám z prvej ruky a vlastnej skúsenosti a takisto aj od rodičov, ktorí riešia podobné problémy,“ doplnila riaditeľka SPOSA.
Podľa jej skúseností komunikácia pomáha. Najdôležitejšie však je, že zúfalého človeka vie niekto pochopiť a neodsúdi ho. Preto je dôležité sa so svojím problémom zveriť a vyrozprávať sa.
„Nie sme síce psychológovia, ale vieme vypočuť a poradiť. Máme však za sebou veľa osobných skúseností a viem teda na svojich konkrétnych príkladoch zo života povedať, že aj ja som to mala v živote ťažké, ale neurobila som to. Dať iným nádej, že situácia, ktorú dnes vidia bezvýchodiskovo, to východisko má,“ dodala Mária Helexová.