Pomoc zdravotne znevýhodneným a ich rodinám. Tragédiám sa dá predísť aj rozhovorom či radou

BANSKÁ BYSTRICA – Na banskobystrickom námestí našli zdravotne znevýhodnení a ich rodiny podporu a dostali aj vzácne rady na druhom ročníku podujatia Pod jednou strechou. Cieľom je pomáhať ľuďom, ktorí sú v ťažkých životných situáciách a predchádzať rodinným tragédiám.

poradentsvo,bb1 Zdravotne znevýhodnení a ich rodinní príslušníci našli v Banskej Bystrici pomoc a podporu na jednom mieste. Foto: Mário Kaprálik

„Na námestí boli takmer všetci tí, ktorí majú niečo spoločné so zdravotným znevýhodneným. Teda inštitúcie, ktoré pôsobia v Banskej Bystrici, boli tu tí, ktorí rady rozdávali, aj tí, ktorí ich potrebovali,“ uviedla Ivana Kružliaková, vedúca Odboru sociálnych vecí mesta Banská Bystrica.

Cieľom podujatia je podľa nej sprostredkovať pomoc a poradenstvo naraz, aby ľudia, ktorí sú na to odkázaní, nemuseli navštevovať všetky potrebné inštitúcie.

Na Námestí SNP v Banskej Bystrici rozdávali rady aj ľudia zo Spoločnosti na pomoc osobám s autizmom, ktorá vznikla v roku 2001. Ide o rodičovskú organizáciu, v ktorej sú však aj odborníci.

„Venujeme sa ľuďom s autizmom. Robíme aktivity v Banskej Bystrici, ktoré sa venujú rozvoju už dospelých ľudí, rovnako sa venujeme aj tým najmenším,“ uviedla Mária Helexová, riaditeľka Spoločnosti na pomoc osobám s autizmom (SPOSA) v Banskej Bystrici, ktorá je sama matkou autistického dieťaťa.

„Myslím si, že takáto akcia má význam, lebo veľa ľudí nevie nájsť tie cieľové organizácie, ktoré by potrebovali a ktoré im môžu pomôcť. Na takomto podujatí v exteriéri k nám do stánku môžu fyzicky prísť ľudia, ktorí majú napríklad aj dieťa na vozíčku.  My im poradíme, keďže sa tomu venujeme a máme aj osobné skúsenosti“ vysvetlila Mária Helexová.

Aj práve takýmito podujatiami, poradenstvom či rozhovormi sa dá predísť tragédiám v rodinách. Jedna taká, ktorá otriasla celým Slovenskom, sa stala v marci.

Do jazdnej dráhy vlaku na Liptove vošla mamička so zdravotne znevýhodnenou dcérkou Paťkou. Žena zrejme neuniesla ťažkú situáciu a nevidela iné riešenie, iba všetko vyriešiť takýmto fatálnym spôsobom a tomu sa dá v niektorých prípadoch predísť.

„Určite ľuďom pomáha, keď hovoria o svojich problémoch a prídu za nami na konzultáciu. Veľakrát im dám informácie, ktoré im odborníci nedajú, lebo ja ich mám z prvej ruky a vlastnej skúsenosti a takisto aj od rodičov, ktorí riešia podobné problémy,“ doplnila riaditeľka SPOSA.

Podľa jej skúseností komunikácia pomáha. Najdôležitejšie však je, že zúfalého človeka vie niekto pochopiť a neodsúdi ho. Preto je dôležité sa so svojím problémom zveriť a vyrozprávať sa.

„Nie sme síce psychológovia, ale vieme vypočuť a poradiť. Máme však za sebou veľa osobných skúseností a viem teda na svojich konkrétnych príkladoch zo života povedať, že aj ja som to mala v živote ťažké, ale neurobila som to. Dať iným nádej, že situácia, ktorú dnes vidia bezvýchodiskovo, to východisko má,“ dodala Mária Helexová.


Vyplácanie penzií, ktoré boli známe aj ako vianočný bonus, sa začne 2. decembra. Prvýkrát pôjde o podstatne vyššiu sumu, než na akú boli poberatelia zvyknutí.
Prejsť na článok
Na Mestskú políciu v Komárne sa valí škandál, ktorý odštartovali slová jej bývalého člena pred mestskými poslancami. Ten hovorí o rodinkárstve, netransparentnom odmeňovaní a navyše aj o sexuálnom obťažovaní. Podľa slov primátora sa však v…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok