Deň v skratke: Otvorenie infozákona a prekračovanie červenej čiary na Ukrajine

8th Brussels Conference on 'Supporting the future of Syria and the region' Josep Borell. Foto: Profimedia.sk

Najmenšia koaličná strana, vrátane jej predsedu Andreja Danka, predložila do parlamentu novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Pri tomto kroku, ale nielen pri ňom, treba spozornieť. Výber tém pripravuje Ľuboš Kubín.  

Poslanci SNS Adam Lučanský, Milan Garaj, Andrej Danko a Rudolf Huliak predložili novelu infozákona, ktorou reagujú na dlhotrvajúce problémy, ktoré vznikajú v prípadoch, keď úrady zahlcujú časté, alebo nadmerné požiadavky na sprístupnenie informácií. Ustanovenie má mať aj preventívny charakter, aby k zahlcovaniu úradov nedochádzalo. Žiadateľ by uhrádzal náklady spojené s vyhľadávaním mimoriadne rozsiahlych informácií.

Opozičné strany a mimovládne organizácie majú z predloženého návrhu obavy, že to povedie k obmedzeniu prístupu a získavania informácií. Novela je problematická v tom, že nie je zrejmé, ako budú úrady určovať, čo už je a čo ešte nie je mimoriadne rozsiahla informácia. Zároveň neurčuje hranice poplatku, ani nehovorí o tom, aká je primeraná výška poplatku za žiadosť o sprístupnenie informácie. Kritici problém nevidia v samotnom spoplatnení, uvádzajú však, že novela zavádza svojvôľu v tom, za ktoré informácie by musel občan platiť a rovnako v možnosti stanoviť výšku sumy za požadovanú informáciu. V novele zákona im tiež chýba možnosť odvolať sa.

Stojí za to pripomenúť, že keď u nás v roku 1999 prebiehala diskusia o zákonnej úprave „slobody informácií“, najvýraznejšie sa v tejto agende angažoval poslanec Ján Langoš. Jeho predloha „infozákona“ bola napokon v parlamente prijatá ako vládny návrh zákona. Langoš vtedy argumentoval nutnosťou otvorenosti štátu voči občanom, v protiklade ku kontrole informácií zo strany štátu, týkalo sa to tiež rozsiahlych informácií o osobách a zložkách ŠtB. Prízvukoval, že silný je ten štát, ktorý má podporu občanov a vnímal ho tak, že „štát je vlastníctvom občanov“. Východiskom diskusie o prijatí infozákona bol princíp „čo nie je tajné, je verejné“. Ján Langoš považoval prijatie dobrého zákona o slobodnom prístupe k informáciám k najdôležitejším zákonom po novembri 1989.

Ján Langoš (Na archívnej snímke) Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Rošáda s Národnou nemocnicou

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková z Hlasu sa rozhodla upustiť od výstavby Národnej nemocnice na Rázsochách. Rozširovať sa bude nemocnica v Ružinove na základe analýzy od firmy Boston Consulting Group, ktorú si objednal jej predchodca Michal Palkovič. Analýzu ministerka odmietla ukázať verejnosti.

Nová Národná nemocnica tak bude stáť v bratislavskom Ružinove a na Rázsochách sa postaví Detská nemocnica. Vyplýva to z projektu, ktorý ministerka zdravotníctva predstavila na utorkovom stretnutí s poslancami, zástupcami mesta i odbornou verejnosťou. Opozícia aj lekárski odborári pôvodne kritizovali, že podľa tejto analýzy sa nemocnica dokončí až v roku 2038. Bolo nám prezentované, že len schvaľovacie procesy k dostavbe a rekonštrukcii starej budovy nemocnice by trvali štyri roky v tom optimistickom scenári,“ uviedol šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Finančnou a časovou záťažou je zároveň zbúranie zimného štadióna Vladimíra Dzurillu v blízkosti.

Ružinovský lekár Miroslav Mendel pre Štandard uviedol, že nemocnica v Ružinove nie je vhodná na prestavbu a rozšírenie. Štát nevlastní pozemky v okolí a dlhodobé problémy s kanalizačným systémom Ružinovskej nemocnice sú zreteľné najmä pri dažďoch. Prestavba starej nemocnice podľa Mendela narazí na množstvo obmedzení vychádzajúcich zo starého konceptu stavby a pôvodného zámeru podstatne menšej mestskej nemocnice. Tento problém by sa pri novej nemocnici postavenej podľa moderných požiadaviek nevyskytol.

Pri takom veľkom projekte je zarážajúce, že tak politicky závažné rozhodnutie urobila ministerka za Hlas bez toho, aby boli verejne prístupné všetky informácie obsiahnuté v nezverejnenej analýze. Vyvstáva tak otázka, či rošáda s dostavbou Národnej nemocnice medzi lokalitami Rázsochy a Ružinov, nemôže byť výsledkom lobingu Penty, ako silného hráča na zdravotníckom trhu.

Prekračovanie červenej čiary vo vojne na Ukrajine


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami