V Slovenskej Ľupči otvorili závod, ktorý má byť svetovým lídrom vo výrobe eko čističov

SLOVENSKÁ ĽUPČA – V Slovenskej Ľupči pri Banskej Bystrici spustila spoločnosť Evonik Fermas prvú prevádzku na výrobu ramnolipidov na svete.

evonik2 Závod Evonik Slovenská Ľupča. Foto: Mário Kaprálik

V priemyselnom meradle dokážu vyrábať biologicky odbúrateľné povrchovo aktívne látky – ramnolipidy. Revolučný produkt prinesie udržateľnú alternatívu do čistiacich prípravkov a prostriedkov osobnej starostlivosti, no uplatnenie nájde aj v iných oblastiach a to od náterových hmôt až po výživu zvierat.

„Sme hrdí na to, že môžeme priniesť na trh úplne nové riešenie a podporiť tak transformáciu mnohých odvetví smerom k udržateľnosti,“ povedal Christian Kullmann, generálny riaditeľ spoločnosti Evonik.

„Naša slovenská pobočka odviedla pri tejto trojcifernej miliónovej investícii skvelú prácu v procese škálovania výroby biosurfaktantov, ktoré nachádzajú stále nové oblasti využitia,“ dodal Christian Kullmann.

„Vývojové kapacity v našom závode sme budovali desiatky rokov, vďaka čomu sme získali dôveru koncernu pri umiestnení tejto investície. Potvrdili sme svoju pozíciu biotechnologického centra, v ktorom vieme odladiť výrobný proces v malých objemoch a neskôr vybudovať aj zariadenia pre produkciu vo veľkom,“ povedal riaditeľ ľupčianskej fabriky Miroslav Havlík.

Závod v Slovenskej Ľupči bude zamestnávať približne 100 nových pracovníkov a ďalšie desiatky pracovných miest vzniknú pri súvisiacich činnostiach a službách.

Ramnolipidy, ktoré budú v Slovenskej Ľupči vyrábať, majú biologický pôvod a sú 100-percentne odbúrateľné. Vznikajú fermentáciou cukru, pričom proces sa dá prirovnať k výrobe piva. Vyrábajú sa udržateľne fermentačným procesom s použitím kukuričného cukru ako hlavnej suroviny.

Toto využitie biogénneho uhlíka si nevyžaduje žiadne petrochemické suroviny ani tropické oleje. Ich životný cyklus s nízkym dopadom znamená, že sú udržateľnou alternatívou k tradičným povrchovo aktívnym látkam.

Do roku 2030 plánuje koncern Evonik investovať viac ako 3 miliardy eur do riešení novej generácie, t. j. výrobkov s výnimočným prínosom pre udržateľnosť. Nový závod na výrobu ramnolipidov je kľúčovou súčasťou tejto stratégie. Ramnolipidy sa v súčasnosti využívajú najmä v osobnej starostlivosti a kozmetike, kde sú základnou zložkou šampónov, sprchových gélov a iných kozmetických výrobkov.

Ich ďalšie využitie je v ekologických čistiacich prostriedkoch pre domácnosti a priemysel, kde účinne odstraňujú nečistoty a mastnotu bez negatívneho vplyvu na životné prostredie. Nové využitie ramnolipidov sa našlo aj v náterových hmotách alebo vo výžive zvierat a v poľnohospodárstve.


Vyplácanie penzií, ktoré boli známe aj ako vianočný bonus, sa začne 2. decembra. Prvýkrát pôjde o podstatne vyššiu sumu, než na akú boli poberatelia zvyknutí.
Prejsť na článok
Na Mestskú políciu v Komárne sa valí škandál, ktorý odštartovali slová jej bývalého člena pred mestskými poslancami. Ten hovorí o rodinkárstve, netransparentnom odmeňovaní a navyše aj o sexuálnom obťažovaní. Podľa slov primátora sa však v…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok