BANSKÁ BYSTRICA – V Banskej Bystrici začnú s výstavbou novej nemocnice. Bude to doslova skúška nervov nielen pre stavebníkov a personál, ale aj pre pacientov.
Enormné problémy s parkovaním či dopravné zápchy sú v okolí Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta na dennom poriadku a výstavba ich ešte znásobí. Vedenie nemocnice i samospráva prezradili, ako to chcú riešiť.
Na zmenu organizácie dopravy, ktorú ľudia zaznamenajú od septembra 2024, bude kľúčové zatraktívniť a posilniť verejnú hromadnú dopravu či bezplatné záchytné parkoviská. Takisto aj reguláciu parkovania, ako aj bezpečné a komfortné opatrenia pre peších či cyklistov.
„Dopravná situácia je v okolí Rooseveltovej nemocnice kritická, a nie je pre všetkých bezpečná. Cesty ani parkovacie plochy z dôvodu zvyšujúceho sa počtu motorových vozidiel dnes už kapacitne nepostačujú,“ uviedla Zdenka Marhefková, hovorkyňa primátora Banskej Bystrice.
„Preto dopravní experti vypracovali balík opatrení smerujúcich k vytvoreniu kvalitných podmienok pre aktívne využívanie mestskej hromadnej dopravy či zlepšenie dostupnosti nemocnice pre peších a cyklistov počas výstavby,“ doplnila Marhefková.
Podľa analýz odborníkov využívajú dnes zamestnanci i pacienti na dochádzanie do nemocnice predovšetkým osobnú dopravu (60 percent), MHD (27 percent), pešiu dopravu (10 percent) a bicykle (3 percentá).
Dostupnosť nemocnice by sa mala počas výstavby zlepšiť zvýšením frekvencie spojov MHD a ich efektívnym prepojením, svetelne riadenou križovatkou pod nemocnicou či skrátením času prepravy vďaka vytvoreniu vyhradených pruhov pre autobusy.
Dôležité bude podľa nemocnice i mesta vybudovanie kvalitných peších a cyklistických koridorov, čím sa zvýši bezpečnosť predovšetkým pre dôchodcov a ľudí so zníženou schopnosťou pohybu v bezprostrednej blízkosti nemocnice.
„Naším cieľom nie je vytlačiť individuálnu automobilovú dopravu z nemocnice a jej okolia, ale vytvoriť kvalitné podmienky pre aktívne formy ostatnej dopravy, najmä zlepšiť verejnú dopravu. Rovnako chceme naučiť ľudí, aby využívali zdieľanú mobilitu,“ vysvetlila Andrea Štulajterová, vedúca pracovnej skupiny dopravných expertov.
K navrhovaným opatreniam patrí aj zavedenie vyhradených priestorov pre taxi a krátkodobé státie či osadenie bezpečných stojísk pre bicykle zamestnancov a návštevníkov.
Dôležitá bude aj regulácia parkovania v okolí Rooseveltovej nemocnice a zriadenie záchytných parkovísk pri nákupných strediskách s nadväznosťou na MHD. Pre ŤZP osoby bude prístup do nemocnice zabezpečený.
„Vzhľadom na to, že počas výstavby dôjde aj k úbytku parkovacích miest v okolí nemocnice, našou ambíciou je zabezpečiť bezplatné záchytné parkoviská. Využiť na to chceme parkoviská pri obchodných strediskách na hlavných vstupoch do mesta, ktoré sú cez deň prázdne,“ uviedol primátor Ján Nosko.
Z týchto parkovísk sa bude môcť ktokoľvek dostať do nemocnice verejnou hromadnou dopravou, ktorú chcú posilniť. Okrem zvýšenej frekvencie liniek budú zavedené v okolí nemocnice aj autobusové pruhy, vďaka čomu budú môcť autobusy a trolejbusy jazdiť rýchlejšie.
„V areáli Rooseveltovej nemocnice bude prebiehať obrovská výstavba, preto na rozdiel od bezplatných záchytných parkovísk bude v jej okolí zavedené spoplatnené parkovanie. Výstavba nemocnice je obrovský projekt, preto verím, že si všetci na nový režim dopravy zvykneme a budeme sa spoločne snažiť situáciu čo najlepšie zvládnuť,“ doplnil Nosko.
Hrubá stavba novej nemocnice by mala byť hotová v roku 2026 a odovzdaná do užívania do konca roka 2028. V rámci realizácie projektu sa bude konať asanácia budov, rekonštrukcia a výstavba za plnej prevádzky nemocnice.
Príprava dočasných priestorov prebieha, sťahovacie práce sa majú začať po podpise zmluvy so zhotoviteľom. Na jeseň sa počíta s búracími prácami a v decembri je plánované začatie samotnej výstavby novej nemocnice v priestoroch súčasného areálu.