Deň v skratke: Užitočnosť rodičovského dôchodku, Európa zvýšila dovoz plynu z Ruska, progresivizmus nemá budúcnosť

Druhé kolo prezidentských volieb Ivan Korčok a Michal Šimečka. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Dnes sa začal vyplácať rodičovský dôchodok. Aké stranícke putá zostanú medzi Hlasom a novým prezidentom. Po progresívcoch budú musieť ďalšie generácie dlho upratovať. Výber dňa pripravuje Ľuboš Kubín.

Na účty seniorov opäť putujú rodičovské penzie. Inovatívna myšlienka rodičovského dôchodku sa na Slovensku realizuje druhýkrát. Od dnešného dňa ho začína vyplácať Sociálna poisťovňa na účty rodičov v dôchodcovskom veku. Dostane ho viac ako 908-tisíc ľudí, pričom priemerná suma ročnej sadzby predstavuje 338,40 eura. Aj v tomto roku sa finančná suma, v minulosti označovaná aj ako rodičovský bonus, vyplatí jednorazovo.

Rodičovský dôchodok je od 1. januára 2023 garantovaný ústavou, v rozsahu článku 39 ods. 5. Ústava SR garantuje každému poistencovi právo rozhodnúť sa, že časť uhradenej dane alebo časť uhradenej platby spojenej s účasťou na systéme primeraného hmotného zabezpečenia v starobe bude poskytnutá osobe, ktorá ho vychovala a ktorej je poskytované hmotné zabezpečenie v starobe.

Výška rodičovského dôchodku vyplácaného v tomto roku závisí od toho, koľko dieťa zarábalo v roku 2022 a koľko zaplatilo na sociálnych odvodoch. Maximálna mesačná výška rodičovského dôchodku na jedno dieťa bude 23,50 eura, čo je nárast o 1,70 eura oproti minulému roku 2023. Priemerná mesačná výška na jedno dieťa bude 15 eur. Finančný bonus dostanú seniori na normálnom dôchodku aj invalidnom dôchodku, ak už dosiahli dôchodkový vek. Patrí tiež bývalým policajtom a vojakom, ktorí poberajú výsluhový dôchodok, ale musia mať splnenú podmienku dôchodkového veku.

Rodičovský príspevok by mali podľa SP dostať aj seniori, ktorí poberajú dôchodok z cudziny. Podmienkou však je, že ich dieťa muselo v roku 2022 pracovať a odvádzať sociálne odvody na Slovensku. Nárok na príspevok majú aj rodičia, ktorých dieťa je na rodičovskej dovolenke. Rodičovský dôchodok, naopak, nedostanú rodičia, ktorých dieťa žije a pracuje v zahraničí.

Po nástupe štvrtej vlády Roberta Fica, chcel minister práce Erik Tomáš rodičovský dôchodok zrušiť. Tento krok sa stretol s nesúhlasom koaličnej SNS, časti opozičných strán, aj verejnosti. Vznikla výzva a petícia, aby sa rodičovský dôchodok nezrušil. Podpísali ju napríklad generálny biskup Evanjelickej cirkvi Ivan Eľko, katolícky biskup Jozef Haľko, herci SND Božidara Turzonovová či Štefan Bučko, výtvarník Milan Bočkay, iniciátorom bol autor myšlienky rodičovského dôchodku Vladimír Palko. Petíciu podpísalo vyše 9-tisíc ľudí.

Rodičovský dôchodok je dôležitý inovatívny prvok v našom dôchodkovom systéme, ktorý je postavený na princípe zásluhovosti. Odmeňuje rodičov v dôchodkovom veku za to, že nimi vychované deti dnes plnia pokladnicu Sociálnej poisťovne a neodmeňuje toho, koho deti do slovenskej Sociálnej poisťovne odvody neodvádzajú.

Prispievajú tak k tomu, aby bol dôchodkový systém udržateľný, aj keď súčasné demografické trendy nie sú dlhodobo pozitívne. Rodičia s deťmi sa tak stávajú investormi systému, a cez ich deti, ktoré platia odvody, sa im časť prostriedkov systému zákonne monetizuje. V súčasnosti ide o sumu bonusu vo výške 1,5 percenta z dvanástiny hrubého zárobku dieťaťa. Do budúcnosti by sa malo toto percento zvýšiť a rodičovský pilier by mal posilniť na úkor plošne vyplácaného 13. dôchodku.

Podľa prepočtov bývalého ministra práce Milana Krajniaka, ktorý zmenu presadil, tým ešte stále nie je odstránená diskriminácia rodičov s deťmi.

Prezident Pellegrini zostane jednou nohou v Hlase

Vytvorili sme funkciu takzvaného „zakladajúceho“ predsedu strany, ktorý bude môcť povedať svoj názor na príslušných straníckych fórach, môže sa vyjadriť k programu strany či k budúcej politike strany. Je to čestná funkcia a som nesmierne rád, že Peter Pellegrini bude navždy zakladajúcim členom Hlasu sociálnej demokracie, povedal nový predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Čo tento novotvar znamená?


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami