Nahradia demokrati Bidena? Čo vieme a nevieme o zdravotnom stave prezidenta USA

Joe Biden Joe Biden. Foto: TASR/AP

Chcete šokujúce porovnanie? Bill Clinton, ktorý opustil prezidentský úrad USA v roku 2001, je mladší ako obaja súčasní kandidáti na post v Bielom dome. Clinton má 77 rokov, Donald Trump čerstvých 78 rokov a Joe Biden 81 rokov. Najmä Bidenov duševný stav je predmetom ostrých polemík. Najnovšie vznikli kvôli záberom zo stretnutia lídrov krajín G7.

Je na nich vidieť, ako štátnici sledujú zoskok parašutistov a tlieskajú im. Joe Biden sa zrazu vzdiali od skupiny a začne sa pozerať na druhú stranu. Trápnu situáciu vyrieši až hostiteľka samitu, talianska premiérka Giorgia Meloniová, ktorá amerického prezidenta nasmeruje správnym smerom.

Video bolo označené za falošnú správu, údajne manipulatívne zostrihané a dezinformačné. V plnej verzii je údajne vidieť, ako sa Biden otáča, aby sledoval iného výsadkára, a nie preto, že by bol zmäteným starcom. A áno, v dlhšej verzii sa Biden skutočne otočil k vojakovi skladajúcemu padák na zemi a ukázal mu palec hore. Ale kontext nie je oveľa lepší.

Jeho vek v porovnaní s ostatnými vyniká a aj keď sa otáčal k výsadkárovi, vyzerá zmätene. Je to podobné, ako keď sa píše o niekom, kto prišiel o obe nohy, hoci v skutočnosti prišiel len o jednu. Áno, nepovedali ste úplnú pravdu, ale to neznamená, že ten chlapík šťastne pobehuje po poliach.

Mohli by ste mávnuť rukou, keby to bol jediný prípad. Ale nie je. Len o niekoľko dní neskôr sa Biden zúčastnil na konferencii, kde bol na pódiu so svojím predchodcom vo funkcii Barackom Obamom. Na konci sa obaja zdvihnú zo stoličiek a Biden zastane. Obama ho musí chytiť za ruku, jemne ho potiahnuť a nakoniec ho chytí za plecia. Vyzerá to ako priateľské objatie, ale zároveň sa nemožno ubrániť pocitu, že Obama dáva pozor, aby sa Biden opäť nezatúlal.

Máme tu rozhodnutie špeciálneho prokurátora Roberta Hura, ktorý vyšetroval Bidenovo nesprávne zaobchádzanie s utajovanými materiálmi. Nakoniec sa rozhodol, že ho neobviní. Okrem iného to zdôvodnil tým, že „Biden by porote pravdepodobne pripadal ako sympatický, dobre naladený starší muž so slabou pamäťou“, a tak by ho porota za vinného neuznala.

Denník Wall Street Journal na základe rozhovorov so 45 politikmi a úradníkmi, republikánmi aj demokratmi, uverejnil dlhý článok s titulkom „Za zatvorenými dverami Biden vykazuje známky ochabovania“.

Unikli informácie o „operácii Bubble Wrap“, ako Bidenov tím nazýva snahu zabrániť tomu, aby sa prezident zranil napríklad zakopnutím. Písalo sa o tom napríklad v New York Times, nie v žiadnom zarytom republikánskom plátku.

Biely dom, samozrejme, všetky špekulácie o Bidenovom duševnom úpadku popiera. Biden je vraj energický a odhodlaný. Jeho priaznivci poukazujú na to, že aj v najlepších rokoch mal Biden sklon zamieňať si slová. Lenže túto energiu nie je vidieť na verejnosti. A áno, keď bol Biden mladší, hovoril aj nezmysly. Ale stačí si pozrieť na YouTube akékoľvek video s Bidenom spred desiatich či dvadsiatich rokov a je jasné, že súčasné problémy sa nevyrovnajú starým chybným slovám.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami