Ako nepremárniť svoj život radí benediktín Anselm Grün

"Koelner Treff", WDR television. Anselm Grün. Foto ČTK / DPA / Volker Essler/SVEN SIMON

Moderná doba má veľa ponúk. Ukazuje tisíc ciest ako naplniť svoj život, no zároveň má milión alternatív, ako svoj život premrhať, ako si ho nechať pretiecť pomedzi prsty. Vieme sa utopiť v nezmyselnej, no paradoxne aj v zmysluplnej práci. Vieme sa na smrť unaviť a zabudnúť na seba do tej miery, že ten malý ubitý človiečik v nás začne volať o pomoc. Ozýva sa chorobami, smútkom, vyhorením. Liek má nemecký benediktín Anselm Grün.

Anselm Grün patrí k najaktívnejším nemeckým katolíckym spisovateľom. Tiahne mu na osemdesiatku, no stále niečo robí a má triezvy pohľad na svet. Na svojom konte má už dve stovky kníh. Prekladajú ho do mnohých jazykov, vychádza v slovenských i českých prekladoch. 

Grün je kňaz, ekonóm, filozof a teológ. Je dôveryhodný. Jednak pre svoj vek, pre vernosť svojmu povolaniu, pre svoje vzdelanie, pre svoj rozhľad, pre pokoru, ktorú má a pre prácu, ktorú má za sebou. V záplave mladých „koučov“, ktorí v živote ešte nezvládli absolútne nič, je Anselm Grün skutočným učiteľom života.

Kniha Nepremárni svoj život je presne to, čo potrebujete, ak sa vám zdá, že vás život unáša do vzduchoprázdna alebo ste v kríze, alebo vás zožral digitálny svet so svojimi temnotami a úzkosťami. 

Kniha vznikla, ako píše autor, aby inšpirovala mladých ľudí, aby v nich zapálila vášeň pre naplnený život. Aby sa nebáli vstupovať do vzťahov, brať na seba záväzky, aby boli odvážni. 

Grün tiež vníma frustráciu staršej generácie, ktorá sa sťažuje, že nikdy nežila. Títo ľudia v starobe cítia, že „svoj život premrhali. Trápia ich pocity viny a horkosti, pretože nežili podľa seba a nedokázali všetko, čo chceli. Nikdy skutočne nežili.“

Autor vidí fenomén toho, ako sa ľudia bránia životu. „Neodvážia sa zobrať veci do vlastných rúk. Márnia svoj život. Starý zákon tento prístup kritizuje – ‚Neotáľaj sa obrátiť k Hospodinovi, neodkladaj to zo dňa na deň‘. Premeškanie teda súvisí s odkladaním, ktoré veľa ľudí veľmi dobre pozná. Odkladajú dôležité rozhodnutia na neskôr. Odsúvajú všetko, čo im nie je príjemné. Lenže čím viac človek niečo odďaľuje, tým je to horšie. A nakoniec s tým nikdy nezačne.“

Nástrahy premárneného života popisuje vo viacerých zásadných kategóriách.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami