Slovensko čaká solídny rast napriek silnému protivetru, predpovedá NBS

„Mám pre vás dve správy, jedna je dobrá a tá druhá zlá,“ uviedol guvernér Peter Kažimír s tým, že bude veľmi špecifický najmä budúci rok. Nachádzame sa podľa neho vo svete, kde vládne veľká neistota a to, samozrejme, vplýva aj na ekonomiku ako takú.

Šéf centrálnych bankárov následne pripomenul nevyhnutnosť konsolidácie. V krátkosti sa vrátil aj k nedávnej správe Mária Draghiho k stavu Európskej únie, ktorou bolo pomenovaných množstvo problémov týkajúcich sa aj Slovenska ako členskej krajiny.

Mohlo by Vás zaujímaťBude to Dra(g)hé. Žiadny systém neopravia ľudia, ktorí nechápu, prečo sa pokazil

Dočasný útlm ekonomiky aj vyššia inflácia

Na základe vymenovaného sa očakáva dočasný útlm ekonomiky a posun inflácie na vyššie úrovne. Spomenul aj zreálnenie cien energií pre domácnosti s trhovým vývojom, čo v kombinácii s ostatnými faktormi podľa centrálnych bankárov neprinesie pokles životnej úrovne a ani neochromí rast ekonomiky, čo je tou dobrou správou.

Dokonca aj trh práce ostane v podstate naďalej stabilný, bez výrazných zmien. „V tomto roku majú reálne mzdy vzrásť o 3,8 percenta, budúci rok o 0,2 percenta,“ zaznelo.

Regulátor avizuje 2,5 percentný ekonomický rast na tento a aj budúci rok, v roku 2026 mierne poklesne k dvom percentám. Podľa Kažimíra však v porovnaní s eurozónou ide o násobky ekonomického rastu. Upozornil aj na nové fiškálne pravidlá v eurozóne a cielenie na dvojpercentnú infláciu. A vyjadril isté obavy, ako táto politika zasiahne do ďalších politík, respektíve, ako sa bude dopĺňať s tou menovo-ekonomickou.

Mohlo by Vás zaujímaťEkonóm Tóth: Konsolidačný balíček najviac pocítia rodiny so stredným príjmom

Podľa guvernéra zaostávame v mnohých oblastiach. „Pre udržateľný rast životnej úrovne bude kľúčové naštartovať rast produktivity a mať konečne odvahu sa popasovať aj so štrukturálnymi problémami,“ dodal s dôvetkom, že vyššiu dynamiku produktivity by mohli priniesť posilnenie inovačného potenciálu, lepšie využitie eurofondov, ale aj zefektívnenie fungovania spoločných trhov a vyšší dôraz na ich konkurencieschopnosť voči zvyšku sveta.

Čo sa týka ozdravenia verejných financií, ide podľa šéfa centrálnej banky o výsostne aktuálnu tému aj pre ďalšie krajiny. „My v centrálnych bankách si chceme robiť domácu úlohu,“ dodal guvernér s tým, že chcú cenovú stabilitu postrážiť. Verí v upokojenie situácie aj v to, že zimná prognóza sa bude niesť v pozitívnejšom svetle.

Mohlo by Vás zaujímaťSpomalenie rastu a uťahovanie opaskov. Čo spraví konsolidácia so Slovenskom

Regulátor očakáva v budúcom roku infláciu na úrovni piatich percent. V predikcii sa primárne vychádza z toho, že sa zreálnia ceny plynu a na zdražovaní sa prejaví aj dosah konsolidácie. Následne by sa však inflácia mala vrátiť na nižšie úrovne.

Guvernér Národnej banky Peter Kažimír pri prezentácii prognózy k ekonomickému vývoju na Slovensku. Reprofoto: NBS.sk

Odhad rastu by NBS znížila aj bez konsolidácie

Druhý štvrťrok priniesol podľa analytika centrálnej banky Michala Horvátha veľké sklamanie v rámci ekonomického vývoja – jeden z protivetrov je práve odďaľujúce sa oživenie v eurozóne, ktoré tiež tlačí čísla dole. Verí však, že „v druhom polroku naša ekonomika pridá“.

Konsolidácia si podľa neho vyžiada svoje náklady. „Keby sa nekonala, nachádzali by sme sa v budúcom roku niekde okolo troch percent, ale čelili by sme rizikám nižšieho ratingu či nečakaným výkyvom pri štátnych dlhopisoch,“ vysvetlil Horváth s dôvetkom, že konsolidačný balík bude tlmiť rast.

Spomenul aj náročnosť odhadu dosahov novozavedenej dane z finančných transakcií. NBS konštatuje, že konsolidačný balík je z dvoch tretín zložený z príjmových opatrení, pričom objem ohlásenej konsolidácie presahuje úsilie potrebné na dosiahnutie deklarovaných cieľov.

Mohlo by Vás zaujímaťKonsolidačný balík koalícia schválila. Zaplatia ho rodiny a firmy

Regulátor preto predpokladá dodatočné výdavkové opatrenia, ktoré by mali byť do veľkej miery trvalého charakteru. Môže ísť o rôzne kompenzačné opatrenia, s ktorými v predikcii podľa Horvátha rátali. Prejaví sa aj vplyv na hrubý domáci produkt.

Centrálna banka odhaduje deficit verejných financií v tomto roku 5,7 percenta hrubého domáceho produktu. Ak by neprišlo ku konsolidácii, očakávala by podľa Horvátha v najbližších rokoch jeho mierny pokles k úrovniam okolo piatich percent.

Po započítaní schváleného balíčka by mal schodok klesnúť k deklarovanému cieľu okolo 4,5 percenta v rokoch 2025 aj 2026. Konsolidácia tak podľa Horvátha bude s nami aj v nasledujúcich rokoch.