Od kyberútokov po ochranu infraštruktúry: Bratislava hostí konferenciu NATO

Sympózium spoluorganizuje ministerstvo vnútra, ktoré má na starosti krízové riadenie a kritickú infraštruktúru.

Strategické politicko-vojenské podujatie pod záštitou Velite¾stva NATO v Bratislave Náčelník štábu vrchného veliteľa spojeneckých síl pre transformáciu Simon Asquit počas príhovoru na otvorení sympózia NATO - strategického politicko-vojenského podujatia v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Slovensko prvýkrát spoluorganizuje v Bratislave konferenciu zameranú na odolnosť Severoatlantickej aliancie (NATO). Partneri budú diskutovať o témach, ktoré znamenajú posilnenie odolnosti jednotlivých krajín. Uviedol to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas), ktorý spolu s premiérom Robertom Ficom (Smer) otvorili v utorok NATO Sympózium k odolnosti 2024. Podujatie potrvá do 13. novembra.

„Budú tu diskutované témy, ako je boj proti kybernetickým útokom, boj proti hybridným hrozbám, boj proti terorizmu či osamelým vlkom. To sú bezpečnostné výzvy, ktorým NATO a Európska únia dnes čelia,“ skonštatoval Šutaj Eštok. Pripomenul, že bezpečnostná situácia vo svete je iná ako pred piatimi rokmi, keďže existuje niekoľko otvorených konfliktov.

„So všetkými vojnovými konfliktmi súvisí primárne aj ochrana kritickej infraštruktúry, ktorá je dôležitá,“ podotkol šéf rezortu. Doplnil, že fórum sa bude zaoberať aj troma kľúčovými bodmi, a to ochrana logistiky a dopravy, ochrana a poskytovanie zdravotníckej pomoci a ochrana a zabezpečenie energetických dodávok počas vojny.

Slovensko je podľa Šutaja Eštoka hrdým partnerom v rámci EÚ aj NATO, ktorý si plní svoje záväzky. Na otvorení podujatia sa prostredníctvom videa prihovoril partnerom aj generálny tajomník NATO Mark Rutte, ktorý ocenil, že Slovensko dodržiava dvojpercentný záväzok HDP smerujúci na posilnenie obrany. „Touto cestou budeme pokračovať,“ deklaroval minister vnútra.

Zároveň verí, že fórum prinesie mnoho poznatkov užitočných aj pre Slovensko v budúcnosti. „V posledných rokoch sme čelili mnohým krízam. Musíme sa z nich poučiť a urobiť všetko pre to, aby sme do budúcnosti boli odolnejší aj v rámci boja s týmito krízovými situáciami,“ skonštatoval Šutaj Eštok.

Sympózium k odolnosti je strategické politicko-vojenské podujatie, ktoré NATO organizuje každoročne s jednou z členských krajín. Zameriava sa na odolnosť civilnej kritickej infraštruktúry a slúži ako hlavné fórum pre strategický dialóg NATO s národnými lídrami a odborníkmi na najnaliehavejšie civilné a vojenské otázky odolnosti.

(tasr)