Ide o najnovší vývoj v oblasti bankových systémov Moskvy a Teheránu, keďže obe krajiny čelia západným sankciám, píše agentúra AFP s odvolaním sa na správu ruskej štátnej televízie.
Banky so sídlom v Iráne sú od roku 2018 vylúčené z medzinárodného bankového systému SWIFT, cez ktorý obchoduje prevažná väčšina finančných inštitúcií. Dôvodom je celý rad sankcií, ktoré západné štáty uvalili na Irán po jednostrannom odstúpení Spojených štátov od jadrovej dohody.
Na Rusko sa zase vzťahujú sankcie na medzinárodné finančné operácie ako odveta Západu za inváziu na Ukrajinu vo februári 2022. Z tohto dôvodu avizoval Kremeľ vytvorenie alternatívy k systému SWIFT, pripomenula agentúra AFP.
Iránska štátom vlastnená televízia IRINN v reportáži ukázala výber z ruského bankomatu prostredníctvom iránskej bankovej karty. Operáciu umožnilo prepojenie iránskej bankomatovej siete Šetáb s jej ruským náprotivkom Mir.
Russia and Iran deepened financial ties today by linking Russia’s MIR network to Iran’s banking system, enabling Iranian cards at Russian ATMs.
— Sina Toossi (@SinaToossi) November 11, 2024
Their next announced steps are: Russians gain access to Iran’s banking system, and Iranian cards will be accepted in Russian stores. pic.twitter.com/gHq2MZjzYR
Televízia dodala, že Iránci môžu v Rusku zatiaľ vyberať peniaze, v budúcnosti bude možná aj platba v obchodoch. „Plán sa bude realizovať aj v ďalších krajinách, ktoré majú širokú škálu finančných a sociálnych interakcií s Iránom, napríklad v Iraku, Afganistane a Turecku,“ doplnila.
Teherán a Moskva podpísali v júni dohodu o posilnení spolupráce v bankovom sektore. V budúcnosti budú môcť Rusi používať svoje bankové karty aj v Iráne, uviedla IRINN bez toho, aby spresnila časový rámec.
(sab)