Znečistený vzduch v Bratislave ohrozuje zdravie obyvateľov. Ukazujú to merania enviroorganizácií

Zistenia o kvalite vzduchu sa týkajú hlavne vyťažených ulíc v centre mesta, ako Mickiewiczova, Staromestská, Štefánikova či Šancová, kde je podľa organizácií Cyklokoalícia a Znepokojené matky potrebné znižovať automobilovú dopravu.

Staromestská ulica v Bratislave Staromestská ulica v Bratislave Foto: Pavel Neubauer/TASR

„Merania koncentrácie oxidu dusičitého (NO2) prebiehali od januára do mája na 25 miestach v Bratislave. Uskutočnili sa v rámci medzinárodného projektu vedeného organizáciou Deutsche Umwelthilfe zameraného na meranie koncentrácií NO2 v ovzduší viacerých európskych miest,“ priblížil prezident Cyklokoalície Dan Kollár.

Dodal, že merania vykonali aj v Prahe, Budapešti, Bukurešti, Prištine a Sofii. Vzorky z dlhodobých meraní analyzovalo švajčiarske laboratórium.

Kollár tvrdí, že kvalita ovzdušia na viacerých miestach v Bratislave je horšia, než uvádzajú merania SHMÚ, ktoré sa však na problémových miestach nenachádzajú.

„Je preto nutné monitorovať jeho kvalitu na väčšom množstve lokalít,“ podotkol Kollár. Zároveň poukazuje na realizovanie riešení, ktoré znížia atraktivitu presunu autom a zlepšia podmienky pre peší pohyb, cyklodopravu či verejnú osobnú dopravu.

Kollár kritizoval nečinnosť ministerstva životného prostredia, ktoré malo dokončiť Stratégiu ochrany ovzdušia už začiatkom roka. Zlá kvalita ovzdušia pritom každoročne spôsobuje viac ako 5000 predčasných úmrtí na Slovensku.

Ivana Nemethová zo Znepokojených matiek varuje, že znečistenie ovzdušia negatívne ovplyvňuje zdravie, najmä detí, tehotných žien a ľudí s chronickými problémami. Poukazuje na riziko astmy, poškodenia imunitného systému, nádorových a srdcovo-cievnych ochorení a apeluje na zníženie počtu áut a emisií pre zdravší život.

(tasr)