Úrad inšpekčnej služby spoločne s košickými „kukláčmi“ 11. novembra vykonali akciu „Exces“, v rámci ktorej zadržali dvoch policajtov z Obvodného oddelenia Policajného zboru v Košiciach pre podozrenie zneužitia právomoci.
Vyšetrovateľ ÚIS uviedol, že košický policajt počas služby 5. novembra údajne spôsobil osobe zaistenej pri trestnom čine viacpočetné zranenia, ktorým v nemocnici na druhý deň podľahla. Obvinenému hrozí trest 12 až 15 rokov odňatia slobody – sudca Mestského súdu Košice vyhovel návrhu prokurátora na vzatie do väzby.
V súvislosti s incidentom plánuje opozičná SaS kontaktovať opozičných partnerov a hovoriť o ďalšom pôsobení ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka (Hlas).
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odsúdil konanie policajta a uviedol, že nebohý 48-ročný muž bol recidivista, ktorý spáchal niekoľko priestupkov a žil štyri roky na ulici.
Televízia Markíza zistila, že ÚIS sa o prípade násilia dozvedel až dva dni po incidente. Konkrétne po tom, čo lekári pri pitve zistili, že muž zomrel na následky útoku. Otázne tak ostáva, prečo policajti udalosti nenahlásili.
Prezídium Policajného zboru v stredajšom stanovisku zdôraznilo, že ak vyšetrovanie ÚIS potvrdí, že k úmrtiu zaistenej osoby došlo v dôsledku neprimeraného zákroku, „budú vyvodené okamžité dôsledky.“ Obdobný postoj zaujal aj rezort vnútra, ktorý zanalyzuje, kde sa stal problém.
„Ak došlo k zlyhaniu individuálnej osoby alebo nariadeného, spoľahnite sa na to, že zodpovednosť bude vyriešená,“ deklaroval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) pred stredajším rokovaním vlády s tým, že bude nekompromisný.
Tvrdí, že ÚIS konal v prípade bleskovo. „Všetky kontrolné mechanizmy aj na Policajnom zbore, aj krajskom a okresnom riaditeľstve, ktoré sú nastavené, zafungovali tak, ako mali,“ skonštatoval minister.
Psychotesty pri prijatí do Policajného zboru sú podľa jeho slov na dostatočnej úrovni a sú prísne nastavené. Označil to za hlavné sito, cez ktoré záujemcovia o prácu policajta prepadajú. „Nemôžeme uberať z náročnosti psychotestov. Sú dostatočným kvalifikačným kritériom na to, aby sa človek do zboru dostal alebo nedostal,“ podotkol. Zamyslieť sa podľa ministra môžu nad náhodnými testami počas pôsobenia policajta.
V tejto súvislosti šéf rezortu priblížil, že urýchlili projekt telových kamier pre policajtov a od 1. decembra by mohli implementovať pilotné riešenie. Pravdepodobne ho nasadia na východe Slovenska.
K zásahu v Košiciach má vo štvrtok rokovať aj výbor Národnej rady pre obranu a bezpečnosť. O osude 45-ročného policajta by mal v najbližších hodinách rozhodnúť košický súd, druhého zadržaného policajta medzičasom prepustili.
Mária Kolíková (SaS) je presvedčená o neexistencii pochybnosti o tom, že došlo k policajnej brutalite. Poukázala na to, že napríklad po tragickom úmrtí Milana Lučanského v decembri 2020 odstúpil zakrátko šéf väzenstva, hoci dodnes nebolo preukázané žiadne cudzie zavinenie a žiadna chyba príslušníkov väzenstva.
„Toto je už druhý prípad, ktorý bol takto medializovaný, kde zadržanú osobu v Košiciach týrali a zbili určití policajti. Je to za nás aj obrovské zlyhanie časti Policajného zboru. Je to obrovské zlyhanie ministra Šutaja Eštoka,“ povedal šéf SaS Branislav Gröhling.
„Budem kontaktovať našich opozičných partnerov, aby sme sa rozprávali o ďalšom pôsobení ministra Šutaja Eštoka v tejto vláde – aby sme zvážili, či nepristúpime aj k jeho odvolávaniu. Možno aj taká výzva smerom k vláde, či je v poriadku to, čo sa udialo za predchádzajúce mesiace. Mali by zvážiť, či by oni nemali odvolať ministra,“ doplnil.
Opozičné hnutie Slovensko vyzýva šéfa rezortu vnútra, aby pokračoval v snahe zabezpečiť vytváranie videozáznamov zo zásahov policajtov prostredníctvom telových kamier.
„Vo svetle posledných prípadov možných neprimeraných zásahov je to oveľa dôležitejšie, ako zaviesť kamery do škôl, ktoré majú iba šikanovať študentov,“ podotkol podpredseda Výboru Národnej rady SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Peter Pollák (Slovensko, Za ľudí, KÚ).
Podpredseda KDH Viliam Karas sa vyjadril, že jeho strana sa bude „pýtať ministra vnútra a vedenia Policajného zboru, ako je možné, že nezvládajú rezort, aké opatrenia prijmú a čo urobia pre to, aby polícia dodržiavala právo a poriadok, aby sa občania nemuseli obávať policajných zložiek.“
Opozičné hnutie PS apeluje na koniec ministra vnútra vo funkcii. Uviedol to líder PS a poslanec Národnej rady SR Michal Šimečka. Myslí si, že šéf rezortu vnútra mal odstúpiť sám, no keďže tak neurobil, mal by ho odvolať premiér Robert Fico (Smer). Avizoval, že v prípade zotrvania Šutaja Eštoka na poste budú iniciovať jeho odvolávanie v parlamente.
„To jediné, čo mal minister vnútra okamžite urobiť, je vyvodiť politickú zodpovednosť a podať demisiu. Bez váhaní, bez čakania na výsledok vyšetrovania, bez toho, aby diskutoval o tom, či to bolo individuálne zlyhanie alebo či ide o systémový problém. (…) Namiesto toho sa pán minister vyhovára, zamlčuje fakty,“ skonštatoval Šimečka na stredajšej tlačovej konferencii.
Generálny prokurátor Marek Žilinka v súvislosti so smrťou zadržaného ubezpečil na sociálnej sieti, že „krajská prokuratúra v Košiciach garantuje, že budú vykonané všetky procesné úkony pre náležité objasnenie policajného zákroku na košickom obvodnom oddelení.“
„Policajný zbor musí byť pre občanov istotou, zárukou ochrany ich bezpečnosti. (…) Nemôže byť ohrozením ochrany ich základných práv a slobôd,“ dodáva generálny prokurátor.
(max, tasr)