Rusi použili pri útoku na Dnipro experimentálnu raketu Orešnik

Ukrajinské vzdušné sily predtým tvrdili, že počas ranného útoku na Dnipro 21. novembra Moskva prvýkrát vystrelila medzikontinentálnu balistickú raketu.

profimedia-0937185514 Foto: AFP / COME BACK ALIVE / AFP / Profimedia

Rusko zasiahlo objekt obranného priemyslu v ukrajinskom Dnipre nejadrovou hypersonickou balistickou strelou Orešnik, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. „Testy boli úspešné, cieľ bol zasiahnutý podľa plánu,“ dodal Putin.

Putin povedal, že proti raketám Orešnik neexistujú žiadne prostriedky. „Rakety útočia na cieľ rýchlosťou 2,5 až 3 kilometre za sekundu. Súčasné systémy protivzdušnej obrany, ktoré sú k dispozícii vo svete, ani systémy protiraketovej obrany, ktoré vyvíjajú Američania v Európe, nedokážu takéto rakety zachytiť. Je to nemožné,“ povedal Putin.

Podrobnosti a technické špecifikácie rakety Orešnik podľa medializovaných informácií nie sú známe.

Civilistov vraj vopred varujú

Putin tiež skonštatoval, že v budúcnosti budú ukrajinskí civilisti pred použitím týchto striel varovaní. Rusi podľa neho ponúknu civilistom a občanov spriatelených krajín, ktorí sa zdržiavajú na Ukrajine, „možnosť, aby vopred opustili nebezpečné zóny“.

Šéf Kremľa ubezpečil, že to Rusi urobia verejne a bez strachu, pretože – ako už zaznelo – podľa Putina neexistujú prostriedky na to, ako tejto zbrani čeliť.

Reakcia na západné strely

Putin vysvetlil, že Rusko uskutočnilo tento test v reakcii na útok ukrajinských ozbrojených síl na ciele v Brianskej a Kurskej oblasti 19. a 21. novembra s použitím amerických rakiet ATACMS a francúzsko-britských rakiet Storm Shadow (SCALP). „V prípade eskalácie Rusko odpovie rozhodne a vecne,“ konštatoval.

Podľa neho si útok na veliteľské stanovište v Kurskej oblasti vyžiadal obete na životoch a zranených, zatiaľ čo útok v Brianskej oblasti si nevyžiadal žiadne obete.

Ukrajinské vzdušné sily predtým informovali, že počas ranného útoku na Dnipro 21. novembra Moskva prvýkrát vystrelila medzikontinentálnu balistickú raketu. Medzitým to popreli aj viacerí nemenovaní predstavitelia západných štátov.

Peskov: Američanov sme varovali

„Ruská strana varovala Američanov pred spustením Orešnika prostredníctvom Ruského národného centra pre znižovanie jadrového rizika, ktoré funguje automaticky a udržiava neustálu komunikáciu s podobným systémom v Spojených štátoch amerických,“ povedal Peskov pre agentúru TASS.

„Varovanie bolo odoslané v automatickom režime 30 minút pred štartom,“ vysvetlil po tom, ako niektorí experti tvrdili, že štart tejto rakety by mohli USA v krajnom prípade vyhodnotiť ako začiatok jadrového úderu.

Zástupca Kremľa vysvetlil, že ruská strana neinformovala americkú stranu o odpálení Orešnika v súlade s dohodami a v súlade s režimom informovania o odpálení medzikontinentálnych balistických rakiet, keďže Orešnik nie je medzikontinentálna strategická raketa, ale má iba stredný dolet.

OSN hovorí o znepokojujúcom vývoji

Použitie novej rakety stredného doletu na zasiahnutie Ukrajiny je podľa Organizácie Spojených národov (OSN) znepokojujúcim vývojom. Hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric vyzval všetky strany na deeskaláciu konfliktu.

Podľa nemenovaného amerického predstaviteľa štvrtkový test novej rakety nebude znamenať významný zvrat v konflikte. Rusko podľa neho pravdepodobne disponuje iba niekoľkými novými experimentálnymi raketami tohto typu a snaží sa Ukrajinu zastrašiť.

Washington údajne Ukrajinu a blízkych spojencov informoval o možnosti, že Rusko túto raketu v najbližších dňoch použije, a Kyjevu tým pomohol pripraviť sa. Predstaviteľ tiež ozrejmil, že Moskva Washington o raketovom útoku dopredu informovala cez komunikačné kanály slúžiace na odvrátenie rizika jadrového útoku.

(est, tasr, reuters, afp)