Stoltenberg Ukrajine navrhuje územné ústupky sprevádzané bezpečnostnými zárukami

Bývalý generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg naznačil, že Ukrajina by mohla zvážiť dočasné územné ústupky Rusku s cieľom dosiahnuť prímerie a ukončiť vojnu.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg hovorí počas tlačovej konferencie s ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom v stredu 8. februára 2023 na ministerstve zahraničia vo Washingtone. Foto: TASR/AP Jens Stoltenberg. Foto: TASR/AP

Stoltenberg zdôraznil, že takéto rozhodnutie by malo byť sprevádzané jasnými bezpečnostnými zárukami, napríklad členstvom v NATO.

„Ak línia prímeria znamená, že Rusko naďalej kontroluje všetky okupované územia, neznamená to, že sa Ukrajina musí navždy vzdať územia,“ uviedol Stoltenberg, pričom zároveň podporil doterajší prístup ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského odmietajúceho akékoľvek ústupky Moskve.

„Potrebujeme líniu prímeria a, samozrejme, v ideálnom prípade by sa mala týkať všetkých území, ktoré v súčasnosti kontroluje Rusko. Vidíme však, že v blízkej budúcnosti to nie je úplne reálne,“ dodal.

Aj Zelenskyj naznačil ochotu zmraziť vojnu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil ochotu súhlasiť so zmrazením vojny, ak NATO ponúkne Ukrajine členstvo a poskytne bezpečnostné záruky pre oblasti pod kontrolou Kyjeva. Priznal, že vojenská sila Ukrajiny nemusí byť postačujúca na oslobodenie všetkých Ruskom okupovaných území, vrátane Krymu.

„Naša armáda na to momentálne nemá dostatočnú silu. Musíme hľadať diplomatické riešenia, ale až vtedy, keď budeme dostatočne silní, aby sme zabránili ďalšej agresii Ruska,“ povedal Zelenskyj. Prezident zároveň zdôraznil, že Ukrajina nikdy nepristúpi na kapituláciu.

Zelenskyj opakovane vyzval NATO na urýchlenie rozhovorov o členstve Ukrajiny v aliancii a požiadal o intenzívnejšiu vojenskú podporu. Podľa neho krajina čelí „komplikovanému obdobiu“, keď je potrebné posilniť nielen obranu, ale aj medzinárodnú pozíciu Kyjeva.

Prezident vyzdvihol pomoc zo strany Spojených štátov, Japonska, Južnej Kórey a európskych krajín, no upozornil, že súčasná podpora nestačí na zásadný zlom vo vojne.

Severokórejskí vojaci na ruskej strane

Zelenskyj tiež varoval pred rastúcou spoluprácou Ruska so Severnou Kóreou. Tvrdí, že na ruskom území bolo nasadených približne 12-tisíc severokórejských vojakov, ktorých Putin údajne plánuje využiť ako „potravu pre delá“, aby znížil vlastné straty.

Štyridsaťšesťročný prezident neuviedol, koľko severokórejských vojakov bolo zabitých alebo zranených v bojoch proti ukrajinským silám. Zelenskyj varoval, že výcvik severokórejských vojakov ruskou armádou v moderných vojenských technológiách, ako sú drony, môže mať veľký dopad na Áziu a ďalšie krajiny, ak tieto poznatky prinesú späť do Severnej Kórey.

Súčasná situácia vyvoláva otázky o budúcej americkej podpore Ukrajiny, najmä v kontexte návratu Donalda Trumpa do prezidentského úradu. Trump vyhlásil, že vojnu by dokázal ukončiť za jediný deň, no podrobnosti svojho plánu neuviedol.

(lup, dv)