Trump rozširuje záber. USA chcú ťažiť vzácne zeminy aj v Kongu
Prezident Konžskej demokratickej republiky Félix Tshisekedi sa v nedeľu stretol s americkým kongresmanom Ronnym Jacksonom, aby diskutovali o bojoch na východe krajiny a možnostiach amerických investícií.
Stretnutie prišlo týždeň po tom, čo Washington naznačil záujem o spoluprácu v oblasti nerastných surovín. Konžský poslanec už vo februári navrhol dohodu výmeny nerastov za bezpečnostnú podporu.
Na suroviny najbohatšie územie – Severné Kivu a Južné Kivu – je v súčasnosti dejiskom ozbrojeného konfliktu, v ktorom sa vláda snaží zatlačiť povstalcov z Hnutia 23. marca (M23) s podporou susednej Rwandy.
Tshisekediho vláda sa v súčasnosti pripravuje na mierové rokovania v Angole. Kongo má bohaté zásoby kobaltu, lítia a uránu, no bezpečnostná situácia odrádza investorov.
Predstavitelia M23 v pondelok oznámili, že tiež vyšlú delegáciu na mierové rozhovory do angolskej metropoly Luanda, ktoré sa začínajú v utorok.
„Očakáva sa, že päťčlenná delegácia odcestuje v pondelok do Luandy na dialóg na žiadosť angolských úradov,“ oznámil Lawrence Kanyuka, hovorca povstaleckej aliancie AFC, ktorej súčasťou je M23, v príspevku na sieti X.
Konžská prezidentská kancelária označila kongresmana z Texasu za „Trumpovho špeciálneho vyslanca“, čo naznačuje, že okrem Grónska a východnej Ukrajiny sa republikánska administratíva v honbe za vzácnymi minerálmi hodlá sústrediť aj na stredoafrické štáty.
(reuters, sab)