Ministrovi Gröhlingovi dochádza trpezlivosť, povedal krízovému štábu

01.12.2020, 15:34 Ut

Branislav Gröhling. Foto: Pavel Neubauer/TASR

Zlom v trpezlivosti ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) je na konci, uviedol to pred utorkovým rokovaním ústredného krízového štábu (ÚKŠ), ktorý sa má zaoberať aj návratom žiakov do škôl.

Rezort školstva predložil na zasadnutie štábu plán návratu žiakov do škôl.
Minister tvrdí, že požiadavka pretestovať všetkých na 100 percent, teda žiakov, učiteľov aj rodičov detí, je nerealizovateľná.

„Oslovili sme samosprávy, zriaďovateľov, aby nám pomohli s realizáciou. Ale nie je možné, aby sme otestovali niekde okolo 1,5 milióna ľudí,“ povedal minister s tým, že pripravili návrh, ktorý bol odporúčaný zo strany epidemiológov. Z návrhu vyplýva, že dohodli hranicu 70 percent, ktorá by stačila na to, aby sa škola otvorila.

Plán ministra školstva

Na rokovanie priniesol Gröhling plán, na základe ktorého by sa cez víkend mohlo začať pilotne testovať. Do „pilotného projektu“ sa má podľa ministra zapojiť len pár desiatok škôl, predovšetkým na západe krajiny. „Tie by sme vedeli počas víkendu pretestovať. Potom by sme sa pozreli na to, ako to funguje, a vedeli by sme to upraviť v januári,“ poznamenal minister.

Podľa Gröhlinga by sa do škôl mali vrátiť najmä žiaci na západe Slovenska. Minister si nevie predstaviť, ako by zadali povinnosť pretestovať všetkých. To, či návrh prejde, zatiaľ komentovať nechcel.

O tom, prečo bol pondelkový (30. 11.) krízový štáb zrušený, nevedel. Verí, že ÚKŠ sa pozrie na to, prečo je vzdelanie dôležité. Dodal, že významné je aj zdravie a bezpečnosť ľudí.

Krajčí nesúhlasí

Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího sa však pri otvorení škôl určite zhorší epidemiologická situácia.

Krajčí uviedol, že keď sa v jeden deň pretestuje akákoľvek skupina antigénovými testami, napríklad deti v školách, na druhý deň môže byť situácia úplne iná.

„Keď otvoríme školy a budeme nejakým spôsobom zmierňovať kritériá pretestovania detí a rodičov, tak v podstate uvoľníme plombu a v školách sa nám to začne šíriť,“ uviedol s tým, že málo frekventované a málo ambiciózne testovanie nepomôže udržať aktuálnu epidemiologickú situáciu.

Riešením je podľa ministra zdravotníctva masívne testovanie celej populácie. Chce sa preto pýtať Gröhlinga, ako by mal v praxi fungovať jeho návrh, podľa ktorého by sa mohlo antigénovou metódou pretestovať 70 percent žiakov.

Nesúhlasí ani Mikas

Pokiaľ podľa šéfa rezortu zdravotníctva nebude testov dostatok, budú sa môcť testovať len najohrozenejšie skupiny, ako sú nemocnice, rizikové regióny či zariadenia sociálnych služieb. Slovensko má podľa neho k dispozícii ešte niekoľko miliónov testov.

Rovnako ako šéf rezortu zdravotníctva sa k otváraniu škôl stavia hlavný hygienik Ján Mikas. Aj podľa neho predstavuje návrat detí do škôl riziko šírenia infekcie. Argumentuje pritom tým, že sa zvýši aj mobilita populácie.

„Cieľom všetkých je, aby sa žiaci a študenti dostali do škôl, ale musíme pragmaticky pozerať na situáciu a zhodnotiť toto riziko,“ povedal Mikas.

Ku Gröhlingovmu plánu vrátiť deti do škôl má hlavný hygienik viacero otázok. Chce si počkať na diskusiu na krízovom štábe. Epidemiologická situácia podľa Mikasa na Slovensku stále nie je zvládnutá. „Ak chceme mať pokojné Vianoce, tak sa musíme vyvarovať nástrahám,“ podotkol.

(TASR, top)

Ďalšie články od Redakcia
Ďalšie články