Matovič: Ak sa nám nepodarí presadiť zásadné zmeny, mali by sme to radšej rozpustiť. Lockdown sa bude predlžovať

Igor Matovič. Foto: Pavel Neubauer/TASR

Minister financií a expremiér Igor Matovič (OĽaNO) si nemyslí, že sa zlá epidemiologická situácia do Vianoc zlepší. Lockdown sa preto podľa neho bude predlžovať. Rozhodnúť však o tom bude musieť vláda. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

Boj s pandémiou podľa Matoviča zatiaľ zvládame, nevyčnievame spomedzi okolitých krajín, no mohlo to byť lepšie. Z pohľadu počtu obetí a ekonomických dôsledkov však hovorí o zbytočných škodách.

Školy sú semenišťom covidu

Tvrdí, že vždy počúval názory odborníkov a tí podľa jeho slov radili zatvoriť školy teraz. Nepristúpenie k tomuto kroku označil za chybu. Skonštatoval, že máme dvakrát viac pozitívnych medzi školopovinnými deťmi ako inde. Školy označil za „semenište covidu“ a deti odtiaľ následne infikujú svojich rodičov. „Zbytočne sa tam podkúrilo pod kotlom,“ zdôraznil.

Kritizoval pritom koaličnú SaS, ktorá podľa jeho slov zatvorenie škôl vetovala. „My sme tým pádom nemohli ani hlasovať, lebo sa hodili o zem a hrozili, že odídu z koalície,“ podotkol.

Negatívne vníma aj to, že sa ustúpilo z opatrení a deti nemuseli nosiť v škole rúška. Hovorí o nezodpovednom rozhodnutí. Na otázku, či sa školy plošne od Nového roka zatvoria, odpovedal, že nechce predbiehať.

Prehrali sme boj s antivaxermi

Matovič na otázku o povinnom očkovaní povedal, že je za to, aby sme sa ľudí pokúsili motivovať k očkovaniu, keďže sme prehrali boj s antivaxermi. „Nemáme právo tlačiť na ľudí, ktorí sa nechali oblbnúť antivaxermi,“ prízvukoval. Aj preto v súčasnosti navrhuje preukaz v hodnote 500 eur pre ľudí nad 60 rokov, ktorí sa dajú zaočkovať troma dávkami vakcíny. Priznal, že tým priamo oslovujú voličov Fica a Pellegriniho.

Voči 500-eurovým poukazom pre seniorov nad 60 rokov sa však už vyhranil predseda SaS Richard Sulík, s dôvetkom, že na koaličnej rade sa hovorilo maximálne o sume 150 eur pre jedného dôchodcu. „Ak Sulíka nepresvedčím, tak si povedzme, že jeho veto má väčšiu cenu ako život dôchodcu,“ reagoval Matovič. V súvislosti s návrhmi, ktoré sa v rámci koaličných dohôd týkajú priamo ohrozenia života, však, ako uviedol šéf OĽaNO, právo veta neplatí. „Horí nám dom a dôchodcovia vo veľkom umierajú. Dúfam, že sa SaS pridá na stranu ochrany života,“ komentoval.

Matovič vyslovil aj prognózu, že pokiaľ sa podarí zaočkovať čo najviac dôchodcov, a prídu aj ďalšie vlny covidu, potom to bude len taká chrípôčka a nemocnice to zvládnu.

Fico si berie dôchodcov ako živý štít

Opozíciu kritizoval za to, že veľmi nepomohla motivácii na očkovanie. Okrem šéfa Smeru-SD Roberta Fica spomenul aj lídra Hlasu-SD Petra Pellegriniho i predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu. Aktuálne považuje za potrebné získať pre očkovanie ľudí, ktorí „podľahli bludom“. Podotkol tiež, že motivovať k očkovaniu bolo a je najmä úlohou ministerstva zdravotníctva.

Podľa šéfa OĽaNO je Fico cynický človek, ktorý si berie dôchodcov ako živý štít, aby sa dostal k moci. „Každý deň by sa mohol kúpať v krvi obetí svojho nezodpovedného prístupu,“ prízvukoval tvrdo.

Lengvarský musí zožať to, čo zasial

Opätovne pritom kritizoval ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽaNO). Podľa slov Matoviča by sme tým znefunkčnili ministerstvo zdravotníctva a súčasný šéf rezortu teraz musí minister zožať, čo zasial. Nemyslí si, že by bolo dobré meniť šéfa rezortu počas vrcholu tretej vlny pandémie.

Uviedol, že exminister Marek Krajčí (OĽaNO) zvládal pandémiu lepšie a bol lepším ministrom. Na jeho návrat by však podľa neho nebola politická vôľa.

Najbližšie dva týždne sa ukáže, či má vládna koalícia zmysel

Najbližšie dva týždne sa ukáže, či vládna koalícia má alebo nemá zmysel, vyhlásil v diskusnej relácii Matovič. Ak koalícia nevyužije ústavnú väčšinu na zásadné zmeny, ktorými minister podmieňuje výslednú podobu štátneho rozpočtu, podľa neho by to mali radšej „rozpustiť“.

„Ak my nebudeme schopní využiť ústavnú väčšinu, ktorú máme, na zásadné ústavné zmeny v súvislosti s udržateľnosťou verejných financií, či to budú teda výdavkové stropy, dlhová brzda, tak v tom prípade sa ukáže, že vlastne tá ústavná väčšina nemala zmysel a že potom to asi radšej rozpustime a poďme od toho,“ skonštatoval Matovič v relácii.

Výslednú podobu rozpočtu na rok 2022 minister podmienil schválením viacerých zákonov, a to o dôchodkovej reforme, výdavkových stropoch a dlhovej brzde. Ak sa na nich koalícia nedohodne a nebudú schválené, deficit rozpočtu nebude 4,94 percenta HDP, ale 4,3 percenta HDP.

V súvislosti s rekreačným a gastrobonusom uviedol, že sa tým pokúša riešiť situáciu s očkovaním, ktorú malo riešiť skôr ministerstvo zdravotníctva. Priblížil, že koaličná rada o tejto otázke rokuje. „Spolieham sa na to, že aj ten verejný tlak sa vytvorí dostatočný,“ dodal. Chce urobiť všetko pre to, aby v utorok (30. 11.) o tomto opatrení rokovala Národná rada (NR) SR.

(tasr, sita, im)

Ďalšie články od Igor Matloň
Ďalšie články