Rusi prerušili dodávky plynu do Nemecka cez plynovod Jamal. Európe hrozia blackouty

21.12.2021, 11:11 Ut

plynovod Jamal. Foto: TASR/AP

Európe hrozia blackouty alebo sériové odstávky dodávok elektriny. V utorok na to upozornil hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda po tom, čo Rusko prerušilo dodávku plynu do Nemecka cez severný plynovod Jamal. Na Slovensko priteká ruský plyn cez Ukrajinu zatiaľ v štandardných dodávkach okolo 80 – 90 miliónov kubických metrov denne.  

„Cena plynu na burze dnes atakuje historický cenový rekord, keď ráno vystúpila až na 155 eur za megawatthodinu (MWh). Bezprostredným dôvodom je to, že plynovodom Jamal celkom prestal plyn prúdiť do koncového nemeckého uzla Mallnow,“ uviedol Kovanda. Plynovod, ktorý prepravuje plyn z Ruska cez územie Bieloruska a Poľska, pokrýva približne pätinu ruských pozemných dodávok plynu do EÚ.

Prerušenie dodávok pritom podľa Kovandu prichádza v najhorší možný čas, keď v Európe chýba pre ustálené počasie produkcia elektriny z veterných elektrární a, navyše, panuje pomerne chladné počasie, ktoré dopyt po energiách zvyšuje. Francúzsko pritom z bezpečnostných dôvodov dočasne odstavuje dve jadrové elektrárne, čo je desatina kapacity jadrových blokov v tejto krajine a Nemecko podľa zverejnených plánov koncom roka ukončí prevádzku troch svojich jadrových elektrární.

„Najmä pokiaľ v nadchádzajúcich týždňoch zasiahnu EÚ mrazy, nedajú sa rozhodne vylúčiť blackouty alebo nutnosť sériovo, región po regióne, prerušovať dodávky elektriny podnikom aj domácnostiam. Pred tým varuje napríklad Jeremy Weir, generálny riaditeľ spoločnosti Trafigura, svetovo najväčšieho nezávislého obchodníka so surovinami,“ dodal Kovanda.

O tom, že tranzit ruského plynu do Nemecka cez plynovod Jamal-Európa je pozastavený, informoval v utorok aj web ruského denníka Izvestija s odvolaním sa nemeckého prevádzkovateľa prepravy zemného plynu Gascade. Regulačný orgán zároveň v priebehu utorka uviedol, že plynovodom Jamal-Európa už prúdia reverzné dodávky plynu z Nemecka do Poľska.

Podľa webu Izvestija si ruský plynárenský gigant Gazprom na 21. decembra nerezervoval kapacitu na tranzit zemného plynu cez Poľsko prostredníctvom plynovodu Jamal-Európa. Gazprom si tiež na január budúceho roka neobjednal žiadne ďalšie tranzitné kapacity cez Ukrajinu. V januári 2022 si Gazprom rezervoval iba 21,6 percenta tranzitnej kapacity cez plynovod Jamal-Európa cez Poľsko.

Plynovod Jamal-Európa s projektovanou kapacitou 32,9 miliardy kubických metrov plynu ročne prechádza územím Ruska, Bieloruska, Poľska a Nemecka.

V Európe tento rok nastal prudký rast cien plynu. Mnohé krajiny obviňujú Rusko, že sa obmedzovaním tranzitu tejto komodity snaží prinútiť nemeckých predstaviteľov a Európsku úniu k čo najskoršiemu odobreniu prevádzky nového plynovodu Nord Stream 2.

(tasr, sita)

Ďalšie články od Redakcia
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.