USA prorokujú ruskú inváziu na február. Putin však svoje ciele môže dosiahnuť bez jediného výstrelu

Vladimir Putin a ruský minister obrany Sergej Šojgu. Foto: TASR/AP Vladimir Putin Sergej Šojgu

USA prorokujú ruskú inváziu na február. Putin však svoje ciele môže dosiahnuť bez jediného výstrelu

Vo februári bude vojna. Tak znie najcitovanejší predpoklad amerického ministerstva obrany. Rusi majú pri hraniciach s Ukrajinou rozmiestnených zhruba 100-tisíc vojakov. Američania odhadujú, že na konci januára ich bude 175-tisíc, dostatočný počet na dobytie Ukrajiny.

Vladimir Putin a ruský minister obrany Sergej Šojgu. Foto: TASR/AP

Podľa plánov ruskej armády, ktoré zverejnil napríklad nemecký bulvárny denník Bild, dôjde k ruskému blitzkriegu, keď sa Rusi preženú cez východnú Ukrajinu až k Dnepru. Východ obsadia, zo západnej Ukrajiny vytvoria nominálne nezávislý štát, v skutočnosti však pod ruskou kontrolou. O tomto scenári však možno úspešne pochybovať. Nie preto, že by Rusko nemalo chúťky na ovládnutie svojho západného suseda, a to v prípade nutnosti aj silou. Ale ak sa situácia bude vyvíjať tak ako teraz, ruský prezident Vladimir Putin dosiahne svoje ciele bez jediného výstrelu.

Znaky pripravovanej rozsiahlej ofenzívy

Informácie Američanov aj plány zverejnené v nemeckom bulvári je potrebné brať so štipkou skepticizmu. Je nepravdepodobné, že by Rusi zaútočili v čase, spôsobom a štýlom, o ktorom vie celý svet. Na druhej strane, koncentrácia ruských vojsk pri hraniciach s Ukrajinou nie je len nejaké harašenie zbraňami. Kremeľ presúva k Ukrajine zdravotnícke potreby, zariaďuje zásobovacie línie, transportuje obrnenú techniku a delostrelectvo. Všetko sú to znaky pripravovanej rozsiahlej ofenzívy.

(viac…)

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Ondřej Šmigol
Ďalšie články