Austrália zrušila Djokovičovo vízum, musí opustiť krajinu

05.01.2022, 18:09 St

Novak Djokovič. Foto: TASR/AP

AKTUALIZOVANÉ Nechcel sa dať zaočkovať, vybavil si výnimku. Aj tak má Novak Djokovič problém dostať sa na Australian Open. Austrálska vláda srbskému tenistovi zrušila vízum a nariadila mu opustiť krajinu. Líder svetového rebríčka a obhajca titulu na Australian Open nesplnil prísne vstupné požiadavky, uviedli miestne úrady.

Srbský tenista Novak Djokovič síce dostal lekársku výnimku, no napokon nebude obhajovať titul na Australian Open. Podľa agentúry DPA mal v stredu problémy pri prílete do Melbourne, kde zistili, že 20-násobný grandslamový šampión nemá správne vízum.

„Pán Djokovič neposkytol náležité dôkazy na splnenie vstupných podmienok do Austrálie a jeho vízum bolo následne zrušené. Osoby, ktoré nie sú občanmi krajiny a pri vstupe nemajú platné vízum, alebo im bolo zrušené, budú zadržané a vyhostené z Austrálie,“ cituje miestne úrady agentúra AFP.

Televízia BBC s odvolaním sa na austrálske médiá informovala, že z krajiny by ho mali vyhostiť ešte vo štvrtok, no Djokovičovi právnici rozhodnutie vlády podľa všetkého napadnú.

Takéto rozhodnutie vyvolalo aj hnev srbského prezidenta Aleksandara Vučića, ktorý to označil za „týranie“ lídra svetového rebríčka, s ktorým sa spojil cez telefón a odkázal mu, že celé Srbsko je s ním a „naše úrady spravia všetky opatrenia, aby sa čo najskôr skončilo zlé zaobchádzanie s najlepším tenistom sveta. Srbsko bude bojovať za Novaka Djokoviča, spravodlivosť a pravdu“.

Mám výnimku

Nad účasťou Djokoviča na Australian Open visel dlho otáznik. Srb odmietal povedať, či je zaočkovaný proti koronavírusu, čo je podmienka hostiteľského štátu Viktória. Deväťnásobný šampión z Melbourne tvrdil, že informácia o očkovaní je jeho súkromná vec.

V utorok prostredníctvom sociálnych sietí oznámil, že dostal zdravotnú výnimku a mieri do Melbourne, kde chce zabojovať o rekordný 21. grandslamový titul. Podľa srbských médií stojí za výnimkou celiakia, ktorou trpí už niekoľko rokov a pre ktorú musel kompletne zmeniť jedálny lístok a prispôsobiť životosprávu.

„Djokovič požiadal o lekársku výnimku, ktorú mu udelili po prísnom kontrolnom procese. Podieľali sa na tom dve samostatné nezávislé skupiny lekárskych expertov. Jednou z nich bola nezávislá komisia na preskúmanie lekárskych výnimiek vymenovaná ministerstvom zdravotníctva štátu Victoria. Posúdili všetky žiadosti, aby zistili, či spĺňajú pokyny Austrálskej technickej poradnej skupiny pre imunizáciu,“ uvádza sa vo vyhlásení organizátorov Australian Open.

O účasti na turnaji a udelení výnimky síce rozhodujú organizátori, ale vstup do krajiny musí odsúhlasiť federálna vláda. Tá je zodpovedná za opatrenia na hraniciach a víza. Rovnako ako všetci nezaočkovaní cestujúci, ktorí chcú na základe výnimky vstúpiť do Austrálie, musel Djokovič doložiť príslušné dokumenty po prílete imigračným úradníkom.

Vyhostia ho

A práve v tom nastal problém. Podľa austrálskych médií Djokoviča po prílete zdržala po prílete chyba vo vízach. Periodikum Age informovalo, že Djokovičov tím podal nesprávny typ žiadosti o vízum. Úradníci na letisku následne kontaktovali vládu štátu Viktória s otázkou, či odobrí jeho žiadanku.

„Osoby, ktoré pri vstupe nemajú platné vízum, alebo im bolo zrušené, budú zadržané a vyhostené z Austrálie,“ cituje miestne úrady agentúra AFP.

Televízia BBC s odvolaním sa na austrálske médiá informovala, že z krajiny by ho mali vyhostiť ešte vo štvrtok, no Djokovičovi právnici rozhodnutie vlády podľa všetkého napadnú.

Podľa austrálskeho denníka Herald pohraničná stráž zistila, že Djokovič sa snažil dostať do krajiny s typom víz, ktoré neumožňuje zdravotnú výnimku pre nezaočkovaných. Následne žiadala odsúhlasenie od vlády štátu Viktória, aby formálne umožnila Djokovičovi vstup do Austrálie a schválila jeho žiadosť o vízum, ktoré by ho oprávňovalo k „práci“ na Australian Open. Ministerka športu Jaala Pulfordová však odmietla žiadosť podporiť. Djokovičovi síce umožnili vystúpiť z lietadla, ale jeho kauza sa tým neskončila.

Nikto nestojí nad zákonom

„Pre Novaka Djokoviča by nemali platiť nijaké špeciálne pravidlá,“ cituje austrálskeho premiéra Scotta Morrisona BBC. Portál uvádza, že tenistu vypočúvali v miestnosti na letisku a momentálne nie je jasné, či ho pustia na turnaj.

V Austrálii je zaočkovaných vyše 90 percent obyvateľov starších ako 16 rokov. Niektorí z nich doteraz nemôžu pre pandemické opatrenia cestovať medzi jednotlivými štátmi alebo do zahraničia.

(tasr, sita, haj)

Ďalšie články od Redakcia
Ďalšie články